Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Die Franzosen Auch Hier?
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > III Rzesza i państwa osi > Bitwy i kampanie (głównie kampanie III Rzeszy)
Pneumandron
Cześć.

Ósmego maja 1945 w Berlinie feldm. Keitel podpisał akt kapitulacji sił zbrojnych Rzeszy. Krąży anegdota o jego rzekomej reakcji na obecność przy stole zwycięskiej koalicji reprezentanta Francji (tudzież de Gaulle'a) – gen. de Tassigny. Wg jednej wersji Keitel powiedział to co w tytule tematu ("Francuzi też tutaj?"). Natomiast wg drugiej zaproponował, by Francuz podpisał się po obu stronach aktu kapitulacji, jako że służył on w armii Vichy, a poza tym generalna postawa Francuzów podczas ww2 itd itd. Interesuje mnie, czy któryś z użytkowników forum ma info o pochodzeniu tej DRUGIEJ wersji. Ew. czy ktoś mógłby zaproponować literaturę po którą warto by sięgnąć by ten problem rozwikłać. Z góry wielkie dzięki za pomoc wszelaką.
k.solan
Z dopuszczeniem Francuzów do udziału w akcie kapitulacji oraz zawieszenia ich flagi jako kolejnego zwycięzcy był problem. Energicznie przeciwstawiali się temu Anglicy. Wysłannik francuski, o którym wspomniałeś powyżej groził samobójstwem, gdyż z kolei de Gaulle bardzo mocno naciskał go aby załatwił tą prestiżową sprawę. Ja spotkałem się z drugą wersją anegdoty w książce o procesie norymberskim, w rozdziale dotyczącym Keitla. To chyba były "Rozmowy norymberskie".
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org