Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Rośliny uprawne zakazane przez konkwistadorów
historycy.org > Historia powszechna > NOWOŻYTNOŚĆ > Imperium hiszpańskie i portugalskie
marc20
Na wielu stronach internetowych można przeczytać informację,że uprawa amarantusów została zakazana przez konkwistadorów z przyczyn ideologiczno-religijnych. Ziarna miały być używane do krwawych rytuałów religijnych
http://www.ancientgrains.com/amaranth-history-and-origin/
http://www.botanical-online.com/english/am..._properties.htm
Podobno u Azteków uprawa amarantusa była prawie tak samo rozpowszechniona jak kukurydzy czy fasoli,ale po hiszpańskim podboju miała zostać nałożona kara śmierci za jego uprawę. Pola uprawne doszczętnie zniszczono. To miał być główny powód dlaczego ta roślina nie rozprzestrzeniła się w taki sposób jak na przykład kukurydza.

Analogiczne tezy o zakazie uprawy można przeczytać odnośnie historii komosy ryżowej w Ameryce Południowej.

Mam pytanie, czy są jakieś konkretne dokumenty potwierdzające urzędowy zakaz hodowli i konsumpcji ziaren tych roślin, czy to wszystko jest tylko jakaś współcześnie powstała miejska legenda ?
aljubarotta
Im dłużej szukam o tym zakazie uprawy i spożycia szarłatu, tym bardziej jestem przekonany, że ta historia jest zmyślona, a co najmniej ubarwiona. Opowieść występuje przede wszystkim w pozycjach popularnych, publicystycznych, a także niezwiązanych z historią jako nauką (np. bromatologicznych czy biochemicznych).

Np. prof. Jack Weatherford, autor książki Indian givers (w Polsce znany z biografii Czyngis-chana) pisze, że "The Aztecs respected the grain so highly that each year they publicly celebrated it by eating amaranth cakes made with honey or human blood shaped into the forms of the gods. The Spanish interpreted this as a black mockery of the holy communion of the Christian church and consequently forbade the cultivation, sale, or consumption of amaranth under penalty of death [National Academy of Sciences, pp.1-4]." (s. 75 i n.)
Tymczasem w raporcie NAS, na który się powołuje, nie ma nic o karze śmierci, ale jedynie notka, że - prawdopodobnie - użycie szarłatu w praktykach religijnych Azteków powstrzymało rozpowszechnienie się tej rośliny. "Apparently, this use of amaranth in pagan rituals and human sacrifice shocked the Spanish conquistadors, and with the collapse of Indian cultures following the conquest, amaranth fell into disuse". (s. 1)
marc20
Wydaje się,że źródłem pierwotnym tej historii jest Diego Duran i jego książka:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Diego_Dur%C3%A1n
Book of the Gods and Rites

Podobno zawarł w niej listę różnego rodzaju pożywienia, które wg niego powinno zostać zakazane. Na liście tej znalazł się amarantus(szarłat):
https://books.google.pl/books?id=l9H0AgAAQB...20duran&f=false
https://www.manataka.org/page1688.html

Nie wiem jednak co właściwie zawiera ta książka i czy są w niej jakieś zalecenia odnośnie kar za spożywanie ziaren tej rośliny.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org