Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Legionista rzymski 161-284 - R. Cowan
historycy.org > Biblioteka Cyfrowa Historycy.org > Książki o tematyce militarnej > Wydawnictwo NapoleonV > Starożytność
wysoki
Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Rossa Cowana pt. Legionista rzymski 161-284.




http://napoleonv.pl/opis/9056604/legionist...ki-161-284.html
Gajusz Mariusz TW
Kilka słów po lekturze.

Wpierw zdziwienie. Autor na wstępie zaznacza że ta praca to rozwinięcie pozycji poświęconej latom 58 r.p.n.e. - 69r.n.e. a przecież po drodze jeszcze mamy legionistę rzymskiego z lat 69-161. Jednak gdy zobaczyłem że ta ostatnia książka ukazała się 10 lat później wszystko się wyjaśniło.

Uwagi:
- na koniec akapitu poświęconemu omówieniu tarcz na str 30 przy wskazaniu planszy barwnej jako przykładowi używania cylindrycznych scutum nastąpiła pomyłka. Zamiast plansza D powinna być plansza E
- Przy opisie planszy A warto było zamieścić informację że płaskorzeźba przedstawiająca 3 legionistów znaleziona w Croy Hill na Wale Antonina w Szkocji na której oparto wizerunek przedstawionych legionistów jest zamieszczona na ilustracji na str 54.
- Opis planszy F. Jeżeli autor wyjaśnia czemu pretorianie w trakcie bitwy nie mają na sobie pancerzy, to brak ich na legionistach legio II Parthica nie jest w jakikolwiek sposób wyjaśniony sad.gif

Trzecia pozycja z serii legionowej ukazująca zmiany w wyposażeniu i organizacji legionu. Nie ukrywam (apetyt rośnie w miarę jedzenia) że czekam na https://ospreypublishing.com/roman-legionary-ad-284-337 przybliżający obraz legionisty m.in. z czasów Mostu Mulwijskiego.

Pozdrawiam.
Panhistoryk
Czy jest tutaj o taktyce i szyku legionistów, czy bardziej o wyposażeniu i życiu codziennym?
Gajusz Mariusz TW
Tu jak w pozycjach poprzednich o wyposażeniu i życiu codziennym sporo, o taktyce i szyku dużo mniej.
Scharf
QUOTE
Czy jest tutaj o taktyce i szyku legionistów, czy bardziej o wyposażeniu i życiu codziennym?


O taktyce okresu traktuje osobny zeszyt wydany przez Bellonę w 2010 r. Tego samego zresztą Autora.
R. Cowan, Rzymska sztuka wojenna od 109 pne do 313 ne.
Panhistoryk
A mnie właśnie chodziło nacisk na wyposażenie i życie codzienne, w poprzedniej części wydanej jak pisze Gajusz później było sporo o szyku i taktyce, mniej o uzbrojeniu i życiu.
Gajusz Mariusz TW
To subiektywne wrażenie i mogę Cię zmylić a później będziesz miał do mnie pretensje sleep.gif Sam pisałeś:

QUOTE(Panhistoryk @ 22/12/2016, 14:58)
Mam niedaleko siebie księgarnię historyczną, gdzie wszystkie Napoleony są już w dniu premiery.


Najpierw obejrzyj (aż dziwię się ze do tej pory jej nie przewertowałeś) a później zdecyduj się czy to jest to czego oczekiwałeś.
Panhistoryk
Mam jeszcze jedno pytanie, czy w tej książce jest omówiony również i legionista z doby wojen markomańskich, czy tylko epoka sewerów?
wysoki
QUOTE(Panhistoryk @ 7/09/2017, 11:47)
Mam jeszcze jedno pytanie, czy w tej książce jest omówiony również i legionista z doby wojen markomańskich, czy tylko epoka sewerów?
*


Nie wiem co dokładnie rozumiesz przez określenie "omówiony", ale w zeszycie zgodnie z tytułem omówiony jest legionista z lat 161-284, więc także z okresu wojen markomańskich.

Panhistoryk
Dokładnie miałem na myśli ilustrację legionisty z doby wojen markomańskich.
wysoki
QUOTE(Panhistoryk @ 10/09/2017, 12:51)
Dokładnie miałem na myśli ilustrację legionisty z doby wojen markomańskich.
*


Na stronie Amazona masz możliwość zapoznania się z opisami akurat 4 pierwszych plansz: https://www.amazon.com/Warrior-72-Imperial-...roman+legionary
Następne będą już z III wieku.

Panhistoryk
Dziękuję serdecznie. smile.gif
Arroyo
Pozycja ta w końcu zaliczona. Pora więc na odczucia po przeczytaniu tej publikacji.
Ross Cowan odwalił kawał dobrej roboty - jak zwykle zresztą - gdyż zarówno świetnie się czytało niniejszą książkę, jak i dowiedziało się pewnych nowości (przynajmniej dla mnie). Jeśli chodzi o zawartość - głównie można się tu dowiedzieć o wyposażeniu legionów, lanciarii, phalangarii, a także o życiu codziennym. Ponadto jest też o jednej z walk Aureliana z Zenobią oraz o bitwie o Dura Europos. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć czegoś o Legio II Parthica to książka idealna dla takiego czytelnika, gdyż dużo odwołań do historii tej jednostki.
Wkrótce zamierzam zabrać się za kolejną część Legionisty Rzymskiego, a ta książka dostaje ode mnie 9/10 - główną wadą tej książki to mała ilość informacji, prawie żadna, jeśli chodzi o taktykę i formacje legionów z II-III w.
anymous_
Rozczarowaniem jest że zamiast reliefów/płaskorzeźb żołnierzy rzymskim są monety z godłami jednostek które dla mnie są mało interesujące. Kilka ich mogło by być ale nie taka ilość.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org