Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Jednostki Osi poza Niemcami - Order of Battle
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > II wojna światowa ogólnie
malm19
Mam nadzieję, że nie powtarzam jakiegoś wcześniejszego tematu, ale chciałbym się z ciekawości zapytać czy jest gdzieś w internecie dostępna Orde de bataille wojsk państw Osi z dokładnością do brygad lub pułków?
wysoki
Kupa różnych ale o co konkretnie chodzi?
malm19
QUOTE(wysoki @ 21/10/2016, 19:04)
Kupa różnych ale o co konkretnie chodzi?
*


Chodzi mi o spis dywizji państw takich jak: Słowacja, Węgry, Rumunia, Finlandia, Włochy, Bułgaria, Chorwacja i Japonia z podanym stanem osobowym i orde de bataille ewentualnie także szlakiem bojowym.
wysoki
Ale żeby to był taki spis wszystkich jednostek w jednym miejscu i jeszcze żeby miał stan osobowy uorazszlak bojowy?
To przecież musiało by mieć tysiące, tysiące stron...
Bo choćby taki stan bojowy - suplement do Wojny totalnej przedstawiający tylko same jednostki do pułku włącznie ACz od 1 lipca 1941 r. do 1 kwietnia 1945 r. to jest ponad 250 stron tabelek i to wypełnionych maczkiem.

Proste dane na wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_orders_of_battle , tam są linki i można sobie poczytać o szlakach bojowych. Ze stanami dużo gorzej.

Ale może gdzieś są podobne strony do Lexikonu Wehrmachtu, tylko tam też brak stanów.





poldas372
Tylko po co to komu?
Jakąś pracę doktorską Ktoś tworzy?
Odnośnie poszczególnych bitew i operacji da się podać.
A i tak będą rozbieżności.
Całościowo nie da rady.
malm19
QUOTE(poldas372 @ 21/10/2016, 20:09)
Tylko po co to komu?
*


Już mówiłem, że z czystej ciekawości czy istnieją odpowiedniki Lexikon der Wehrmacht dla innych państw Osi.
wysoki
Tak myślę, myślę, żeby coś Ci znaleźć i chyba najbardziej będzie pasował niehoster: http://www.niehorster.org/000_admin/000oob.htm .

Tam liczebności ludzi o ile pamiętam raczej nie będzie, ale powinny być stany np. artylerii.

QUOTE
Tylko po co to komu?

Ludzi czasem interesują takie rzeczy jak dokładny skład jednostek o których czytają przy okazji jakichś starć.
Też kiedyś zażarcie śledziłem i zdobywałem wszelkie dostępne dane, ale z czasem kiedy pojawił się internet a potem rozbudował i okazało się, że właściwie tych danych jest zbyt dużo abym to spamiętał i ogarnął wink.gif.

P.S.
Zmieniłem też nazwę tematu na bardziej opisową, może ktoś jeszcze zajrzy i coś podrzuci.
malm19
QUOTE(wysoki @ 22/10/2016, 19:10)
Tak myślę, myślę, żeby coś Ci znaleźć i chyba najbardziej będzie pasował niehoster: http://www.niehorster.org/000_admin/000oob.htm .

Tam liczebności ludzi o ile pamiętam raczej nie będzie, ale powinny być stany np. artylerii.
*


Dzięki właśnie o taką stronę mi chodziło; liczebność też jest podana małym druczkiem w lewym górnym rogu ekranu.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org