Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Fortalicjum dla Wysokiego
historycy.org > Biblioteka Cyfrowa Historycy.org > Turystyka Historyczna > Europa i świat
gregski
Ponieważ Wysoki domaga sie ode mnie zdjęć fortyfikacji zrobiłem mały "RENAMENT" w moim tka zwanym archiwum i znalazłem coś co powinno go zainteresować.
Uwaga!!
Teraz będę się chwalił!!!

Nic nie wiedząc o tym obiekcie udało mi sie zgadnąć co to jest. (W sensie, rozpoznałem komponenty i prawidłowo określiłem okresy powstania). A musicie wiedzieć, że nie jestem żadnym znawcą architektury obronnej i fortyfikacji.

Zanim napiszę co to jest mam nadzieję, że Wysoki też się pokusi się o małą analizę.

user posted image user posted image user posted image
wysoki
Już się ucieszyłem, że mam własny temat a tu takie szarady wink.gif?

Jakbym mógł sobie dobrze powiększyć to pewnie wyjaśnienie jest nad bramą, ale tak widzę fort u wejścia do portu, o narysie bastionowym (z półbastionami) z nadszańcami i kawalierami a bramę chroni rawelin. Bastion/półbastion z lewej ma zdaje się zaokrąglone ucho, czyli orylon. Zapewne całość postawiona na czymś starszym, czego reliktem może być wieża, ale wygląda na coś z XVI w. z późniejszymi uzupełnieniami
gregski
https://fr.wikipedia.org/wiki/Phare_du_Fort_de_Bouc

Coś jest we francuskiej Wiki.
Niestety nie można go zwiedzić
Szkoda bo jak widać był na wyciągnięcie ręki.
Kiedyś było to możliwe ale od paru lat zamknięto ten obiekt dla zwiedzających ze względu na bezpieczeństwo. Rzeczywiście. Najbliższe instalacje naftowe znajdują się o kilkaset metrów.
Szkoda.
wysoki
Ciekawe, bo piszą że to fort Vaubana.
Poszukałem w swoim spisie jego dzieł i niestety nie znalazłem, choć to niewielka rzecz i nie musi w nim występować. Z drugiej strony, choć jest "nowoczesna" bryła z narysem i ten rawelin jakoś nie wiem czy to na pewno dzieło mistrza.
Dlatego w każdym razie rzuciłem w sieć i widzę np. coś takiego, gdybyś kiedyś miał jednak okazję zwiedzić wink.gif: http://cefossurmer.arcelormittal.com/ce/as...eFortdeBouc.pdf . Na rycinie na drugiej stronie wygląd fortu przed rozbudową.
Tu z kolei ładny plan jakiegoś z projektów rozbudowy: http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b8493288h .
Oraz: http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b69017225 .
gregski
Mi się tam Vauban od razu skojarzył.
W każdym razie chciałem Ci zrobić przyjemność zamieszczając coś niesztampowego.
wysoki
A dziękuję bardzo, bo rzecz bardzo ładna, malowniczo położona, i wywołała falę chęci zgłębienia drążącego mnie pytania, która z kolei wywołała odkrycie bardzo ładnej ryciny. Rzadko można sobie prześledzić wygląd danej rzeczy przed i po większej przebudowie, a tu właśnie trafiła się taka okazja smile.gif.

QUOTE
Mi się tam Vauban od razu skojarzył.

Mnie zmyliło pozostawienie starszej wersji półbastionów, czyli z orylonami. Jak widzę zresztą to pierwotne założenie jest nieco starsze, bo postawione pomiędzy 1600 a 1639 a nie w XVI wieku.
Oczywiście to rzecz mała i nie w jakimś najważniejszym narażonym miejscu, więc przebudowana najmniejszym z możliwych kosztów.

Zresztą jak szukałem dalej to trafiłem np. na stronę miejscowości, gdzie także wątpią w autorstwo mistrza, w sensie, że może wykonał projekt "z daleka". Za słabo znam język francuski (znaczy nie znam wcale wink.gif) aby zrozumieć w pełni nawet ten krótki tekst na folderze reklamowym. Bo tam jest z jednej strony coś o inspekcji Vaubana, a z drugiej strony przy opisie fortyfikacji nic o nim nie ma.
Ciekawa sprawa i może w wolnym czasie coś uda mi się znaleźć więcej, jak tez o tych fortyfikacjach Longuerries.


Także jeszcze raz bardzo dziękuję smile.gif.

gregski
W takim razie jeśli na coś sie napatoczę to sfotografuje i wstawi na forum.
A przy okazji to jaki okres Cię najbardziej interesuje?
wysoki
Super, jeśli to nie będzie problem to z chęcią obejrzę kolejne zdjęcia smile.gif.

Okres - właściwie wszystko co jest związane z fortyfikacjami, bez konkretnego okresu, oprócz może dzisiejszych, bo mało ciekawe a i fotografować często ciężko wink.gif.

obodrzyta
QUOTE(wysoki @ 7/10/2016, 19:12)
Ciekawe, bo piszą że to fort Vaubana.
Poszukałem w swoim spisie jego dzieł i niestety nie znalazłem, choć to niewielka rzecz i nie musi w nim występować.



Na oficjalnej liście zabytków francuskiego ministerstwa kultury, można wygenerować te z nich które są autorstwa Vaubana, i w rubryce "dpt" pod nr 13 - figuruje Fort de Bouc (zwany też Fort Vauban), znajdujący się w gminie Martigues.
http://www.culture.gouv.fr/public/mistral/...&REL_SPECIFIC=3

Na fracuskiej viki jest lista obiektów zaplanowanych lub zmodernizowanych przez Vaubana, i w kategorii fortyfikacji nadmorskich śródziemnomorskich (Front de mer: Méditerranée) - jest też Fort de Bouc.
https://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_des_vil...f-Faucherre_1-5

Z podlinkowanej przez wysokiego stronki wynika, że jeszcze w 1943r obiekt był wykorzystywany militarnie przez Wehrmacht, który w forcie ulokował baterię przeciwlotniczą.
gregski
Zapomniałem, że sam otworzyłem taki temat.
Wysoki, coś specjalnie dla Ciebie.
Mury obronne (zachowane w całości) pewnego hiszpańskiego miasta.

user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image

wysoki
Wygląda to na Avilę: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C3%81vila
gregski
Bo to jest Avila.
Warto tam pojechać dla tych murów i dla Katedry z absydę z "Krwawego piaskowca".
Samo zaś miasto potwornie skomercjalizowane i nie ma właściwie żadnego własnego charakteru.
Wszystko dla turystów i pod turystów...
wysoki
Dzięki za zdjęcia smile.gif.

No a miasto jakoś musi na utrzymanie tych murów zarobić... No i trochę chlebka do tego i na jakąś kapkę wina.

Mam nadzieję, że chociaż sprzedają pamiątki co prawda chińskie, ale jakoś związane z miastem.
Seydlitz
Rzecz chyba na forum nieco opatrzona, niemniej wrzucam nieźle zachowane weneckie fortyfikacje Chanii (aktualnie w rekonstrukcji). Na zdjęciach bastion San Salvatore (Gritti)tj. północno-zachodni róg umocnień. Edit: nie potrafię wrzucić zdjęć.
gregski
A ja nadal mam nadzieję zainteresować Wysokiego.
Tym razem od razu napiszę co to jest bo on i tak sam znajdzie bez problemu więc zagadka żadna. Jak będzie coś trudniejszego to wtedy zrobię mu Zgaduj-Zgadulę.

A te fotki zrobiłem w Segowii.
Alcazar.

user posted image

user posted image

user posted image
wysoki
Dzięki, bardzo fajne i szczegółowe zdjęcia, a zwłaszcza od strony prezentowanej przez dwa pierwsze tego zamku nie znałem smile.gif.

A czy jeśli jesteś/byłeś w okolicy można sobie coś zamówić?
Czy byłeś może w Penafiel (tam jest ciekawy zamek też w stylu gran buque)? Albo La Mota lub Coca?
gregski
No jeszcze życzenia ma...
Dobra, niech będzie Penafiel, mimo, że mi się nie podobał. Taka nówka nie śmigana, wszystko odpicowane na tip-top. Można by pomyśleć, że był dopiero co zbudowany.
(A do tego przewodniczka, młoda siksa, nawijała jak karabin maszynowy strasznie przy tym fafluniąc i plując w mikrofon. Rozumiałem piąte przez dziesiąte)

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
wysoki
QUOTE
No jeszcze życzenia ma...

Wiesz jak to jest - dasz takiemu palec...

QUOTE
Taka nówka nie śmigana, wszystko odpicowane na tip-top. Można by pomyśleć, że był dopiero co zbudowany.

Hiszpanie się dla turystów starają, młode siksy dają na przewodniczki, aby widok był jak najlepszy, a tu tylko narzekania wink.gif.
W sumie tak patrzę (zdjęcia 3-50), że tam na szczęście trochę do rekonstrukcji zostało smile.gif.


A co to jest za drewniana (?) konstrukcja na zdjęciu nr 9 między murami? Jakaś scena?


No i ogólnie - super zdjęcia, świetnie oddają system zamku gran buque! I jakie widoki smile.gif.


Dzięki - nie wiem co lubisz, więc tyskie.gif (bo ostatnio zwiedzałem ich browar smile.gif).
tyskie.gif tyskie.gif tyskie.gif tyskie.gif
gregski
Jak pamiętam to tam była taka platforma z drewna po której się chodziło.

Spróbuję wstawić jeszcze trzy zamki.
(Z tym że ten który mi się najbardziej podobał dam na końcu.)

PS. A dziewucha reprezentacyjna wcale nie była...
wysoki
QUOTE
PS. A dziewucha reprezentacyjna wcale nie była...

Czyli jednak specjalnie, żeby nie odracać uwagi od samego zabytku.
Mają łeb, Ci Hiszpanie smile.gif.

gregski
Zamek o który nie prosiłeś.
Ponferrada.
Zamek Templariuszy.

Też odpicowany ale nie aż tak.

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

No i makietka przedstawiająca oblężenie:

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

I ciekawy sposób pozyskiwania wody z pobliskiej rzeki. Dzięki temu nie potrzeba było cystern.

user posted image
wysoki
Ok, przepraszam, nie zauważyłem że już mi coś znowu wrzuciłeś.

No nie zamawiałem, ale też pikny smile.gif.

Czy ta makieta ma przedstawiać jakieś konkretne oblężenie?
gregski
Przyznam się, ze nie doczytałem o tej makietce.

A Teraz Berlanga de Duero.
Będzie w kilku odsłonach.

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
gregski
Ciąg dalszy.

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
wysoki
Tak technicznie - pierszy post Ci usunąć?


Ponownie dzięki, tego zamku nie znałem smile.gif.

Bardzo fajnie, że dałeś zdjęcia z zewnątrz, świetnie widac jak zamek wyglądał z drogi.

Rzadka sprawa, że ocalały mury dolne - to bła naprawdę spora twierdza.
Nie widzę przed dolnym murem fosy - nie wiesz czy nie było jej w ogóle czy jest zasypana?
gregski
Wywal tego posta bo go wyedytować już nie mogę.

Jeszcze kilka detali tego zamku:


Akwedukt
user posted image

user posted image



Wieża? Fort? Moat? Nie wiem jak to nazwać bo dosłowne tłumaczenie z hiszpańskiego sensu nie ma.

user posted image

user posted image


Baszta

user posted image

user posted image


I dziedziniec

user posted image

user posted image


Tuż obok Berlanga de Duero znajduje się mozarabska "Pustelnia" San Baudelio de Berlanga. Miejsce niesamowite i warte obejrzenia ze wszech miar.
Ponieważ to nie jest fortalicjum wie nie wstawiam zdjęć. Ciekawych odsyłam na forum Historia https://forum.historia.org.pl/topic/15759-b...#comment-271680
gregski
A to te zdjęcia które gdzieś zniknęły.

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
wysoki
Jak zawsze dzięki, że Ci się chce mnie rozpieszczać i poświęcasz czas na zamieszcznie tylu zdjęć smile.gif.

Ten akwedukt jak rozumiem biegł z dołu do góry? I czy znajdował się w osłonie dolnego muru, czy źródło wody było poza fortyfikacjami?



gregski
Akwedukt szedł poza mury w dół do wąwozu. Wąwóz absolutnie niedostępny dla wroga. Oba wejścia doń flankowały zamkowe fortyfikacje.
gregski
No dobra.
To chyba ostatni z zamków hiszpańskich (słowo "chyba" zostawiam na wszelki wypadek)

Fortaleza de Gormaz

Zamek który mi się podobał najbardziej.
Na uboczu, pawie bezludny. Nieodpicowany, ot po prostu zabezpieczony przed dalszym niszczeniem.
Majestatyczny.
Wspaniały.

user posted image

user posted image

Na początek Puerta Kalifal

user posted image

user posted image

user posted image

Oraz jej okolice...

user posted image

user posted image

...i widoki z samego zamku...

user posted image

user posted image


...cdn.
gregski
To kończę temat tego obiektu.
Parę fotek z dolnego zamku.

user posted image

user posted image

I z górnego

user posted image

user posted image

Dziedziniec zamku górnego a pod nim cysterny:

user posted image
gregski
Nie wiem czy adresat tego tematu nadal tu zagląda ale, że chłop ostatnio wydaje się jakiś przytłoczony depresją to chce podesłać mu fortalicjum z miasta które wywarło na mnie kolosalne wrażenie.

user posted image

user posted image

Oto co zostało z tej budowli:

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

I teraz zagadka.
W zrujnowanej baszcie podczas renowacji znaleziono bombardę. Ponoć był jeszcze nabita.

user posted image

user posted image

Zagadka brzmi: "Dlaczego sfotografowałem włoski opis tej bombardy zamiast angielskiego?
Zupełnie nie pamiętam...
obodrzyta

Czy widoczna na rysunku bombarda jest też do zobaczenia na terenie fortalicjum w realu?

Z tyłu widać najprawdopodobniej ruchomą komorę prochową (u polskich historyków artylerii Górskiego czy Kiersnowskiego taka konstrukcja byłaby nazwana folgierzem).
gregski
Gdy ja tam byłem to fortalicjum było zaparte na uś!
Z reszta byłem z żoną i nie chciałem ja przesadnie katować militariami. Tym bardziej, że i bez tego program mieliśmy nieco napięty.

Nie wiem co się porobiło ale poznikały zdjęcia wstawione na Postimage. Gdy wejdę na sam Postimage to widzę, że zdjęcia tam nadal są i są do obejrzenia bez problemów. Zniknęły zaś ze wszystkich forów na które je wstawiłem.
Zupełnie nie wiem dlaczego.

Dzisiaj Milazzo Castle.

Właśnie w Milazzo schodziłem ze statku i miałem tam niemal dwa dni dla siebie. Nie omieszkałem więc zwiedzić zamku górującego nad miastem.
Jak dla mnie ciekawy. Wyglądał jak cebula. Jedna warstwa otaczała inną.

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

Całą relację z wycieczki zamieściłem tutaj: https://forum.historia.org.pl/topic/15759-b...#comment-278020
wysoki
QUOTE
Gdy ja tam byłem to fortalicjum było zaparte na uś!

"Ręka ludzka zbudowała, to i ręka ludzka może popsować".
Trzeba było wejść siłą wink.gif.

QUOTE
Z reszta byłem z żoną i nie chciałem ja przesadnie katować militariami. Tym bardziej, że i bez tego program mieliśmy nieco napięty.

No a jeszcze na oczach białogłowy smile.gif.
Chyba że nie chciałeś ranić jej delikatnych kobiecych oczu widokiem krwawego szturmu i jeszcze krwawszej rzezi po wdarciu się do środka.

Oczywiście pozdrowienia dla Szanownej Małżonki smile.gif.

QUOTE
Nie wiem co się porobiło ale poznikały zdjęcia wstawione na Postimage. Gdy wejdę na sam Postimage to widzę, że zdjęcia tam nadal są i są do obejrzenia bez problemów. Zniknęły zaś ze wszystkich forów na które je wstawiłem.
Zupełnie nie wiem dlaczego.

Czyli wszystko trzymasz tylko dla siebie chytrusie, a innym nie pokażesz, i zwalasz wszystko na jakiś Postimage wink.gif?

QUOTE
Właśnie w Milazzo schodziłem ze statku i miałem tam niemal dwa dni dla siebie. Nie omieszkałem więc zwiedzić zamku górującego nad miastem.
Jak dla mnie ciekawy. Wyglądał jak cebula. Jedna warstwa otaczała inną.

Widzę też, że mury były chyba nadbudowywane, także faktycznie ciekawy obraz budowli obronnej, która wykorzystywano przez setki lat, cały czas odnawiając i udoskonalając.
A jak widoki z samego zamku?
Zdjęcia mogą tego nie oddać, ale z tego co widzę na mapie stoi on w dosyć nietypowym miejscu.

QUOTE
Całą relację z wycieczki zamieściłem tutaj: https://forum.historia.org.pl/topic/15759-b...#comment-278020

Obejrzałem sobie zaległe wpisy, trochę mnie ominęło niestety wink.gif.

gregski
QUOTE(wysoki @ 22/10/2018, 10:16)
Czyli wszystko trzymasz tylko dla siebie chytrusie, a innym nie pokażesz, i zwalasz wszystko na jakiś Postimage wink.gif?
*


No właśnie nie wiem o co chodzi.
Niby na Postimage jest wszystko jak było a na forach wszystkie fotki poznikały.
Szkoda mi jak cholera bo teraz moje posty nie maja sensu a trochę wysiłku włożyłem by te zdjęcia obrobić i powstawiać.

A co do samego zamku to najstarszą częścią jest normański keep (tyle, że tak odpicowany, że efekt jest nieco kontrowersyjny).
Później całe fortalicjum rozbudowywano i im dalej od centrum tym młodsze fortyfikacje można podziwiać.

Widoki dodam na Historii na samym końcu bo najpierw dam parę fotek z zamkowej odlewni.

PS.
Małżonce życzenia jak najbardziej przekażę.
wysoki
Nigdy z takich stron nie korzystałem, więc niestety nie pomogę.
Nawet się przed chwilą zarejestrowałem aby sprawdzić, czy nie chodzi o banalny dostęp dla zalogowanych, ale nie.
Ewentualnie może po prostu można tam utworzyć jakąś bazę i udostępniać wszystkim znającym hasło?

gregski
Próbka widoczków.
Reszta na Historii.

user posted image[/IMG]
wysoki
Super smile.gif

Az się chce pojechać i samemu zobaczyć...
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org