Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Szetlandy i Orkady
historycy.org > Historia powszechna > NOWOŻYTNOŚĆ > Wielka Brytania XV-XVIII w.
Ramond
W 1468 roku dania przekazała Szkocji Szetlandy i Orkady jako zastaw na poczet wiana księżniczki duńskiej wychodzącej za mąż za Jakuba III. W wyniku nie spłacenia wiana, archipelagi te zostały włączone do Szkocji.
Moje pytanie jest następujące - czy Szkocji zależało na tych wyspach, czy też nie mieliby nic przeciwko powrotowi tych wysp do Danii, gdyby ta spłaciła posag?
florek-XXX
Moim zdaniem, Szkocji naturalnie, zależało na tych wyspach.
Można było założyć na nich wysunięte porty rybackie, czy nawet bazy chandlowe. Z perspektywy czasu, wiadomo przecież, na Orkadach jest bazy Royal Navy (Brytyjska Marynarki Wojennej).
Ramond
QUOTE
Z perspektywy czasu, wiadomo przecież, na Orkadach jest bazy Royal Navy (Brytyjska Marynarki Wojennej).

Scapa Flow. Załozona w trakcie I wojny śiwatowej, zamknięta po II... Niezbyt długa historia...
krzystofer
W 'Pocket History of Scotland' zawarte są lakoniczne informacje dotyczące tego wydarzenia - Duńczycy wciągnięci w trwającą aż do 1523 roku wojnę z Szwecją nie mieli pieniędzy na wykup wysp. Szkocja od końca XVI wieku ma tych samych władców co Anglicy(mimo powstań jakobickich, czyli prób przywrócenia na tron Stewartów), a Anglicy ziem nie sprzedają. Szkotom raczej nie zależało na tych ziemiach, aż do procesu rugowaniania na początku XIX wieku Szetlandy i Orkady są na uboczu wydarzeń dziejowych - mieszkańcy nadal w mówią językiem nordyjskim. Dopiero zapoczątkowana w pierwszej połowie XIX wieku unifikacja Imperium Brytyjskiego nadaje wyspom inną twarz.
Arbago
Zgadzam się z krzystoferem. Szetlandy to ubogie skaliste wyspy. Dzisiaj borykają się z problemem wyjazdu mieszkańców i braku młodzieży. Jeżeli Szkocji miałoby zależeć na tych wyspach to w grę wchodziłyby jedynie kwestie stref połowowych wokół wysp. Moim jednak skromnym zdaniem połowy w tych rejonach nie odgrywały aż tak poważnej gospodarczej roli.
Inną kwestią na którą chciałbym zwrócić uwagę, to to, że formalnie przed 1468 rokiem wyspy owe należały do Norwegii. To, że rozporządzała nimi Dania wynikało z tego, że była z Norwegią w unii personalnej jako strona dominująca. Warto zauważyć, że Wyspy Owcze, Islandia i Grenlandia aż do 1814 roku pozostawały formalnie norweskie i dopiero wtedy przeszły do Danii.
Rian
Szetlandczycy mają poczucie odrębności od Szkotów - uważają się za potomków wikingów. Ich dialekt zachował sporo słów z Old Norse.
Travis
QUOTE
Szetlandczycy mają poczucie odrębności od Szkotów - uważają się za potomków wikingów. Ich dialekt zachował sporo słów z Old Norse.

Dokładnie. Warto przy tym dodać, że właśnie to poczucie odrębności mieszkańców Szetlandów od Szkotów stanowi jeden z głównych czynników...działających na niekorzyśc niepodległości Szkocji. Rzecz bowiem w tym, iż otaczające ten smagany morskimi wichrami archipelag wody kryją pod sobą ogromne bogactwa naturalne w postaci ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Szetlandczycy już zapowiedzieli, że w wypadku secesji Szkocji zamierzają pozostać wiernie przy Wielkiej Brytanii, a to co z kolei pozbawiałoby niepodległe państwo szkockie gigantycznych zysków z ekspoatacji podmorskich złóż. Rząd w Londynie już zapowiedział nadanie wyspom szerszej autonomii, co pokazuje iż gabinet przy Downing Street doskonale zdaje sobie sprawę ze skutecznmości tego rodzaju szantażów wobec A.Salmonda i jego ekipy.

Swoją drogą, to bardzo podobny straszak został parę lat temu zastosowany przez władze w Ottawie wobec wiecznie oglądającego się za niepodległością Quebeku - OK idźcie swoją drogą ale jednocześnie pozwólcie się uniezależnić zamieszkującym północną część waszej prowincji autochtonicznym ludom indiańskim...
Arbago
Prz czym drogi Travisie, należy zauważyć, że w całej tej grze rządowi w Londynie nie zależy tyle na Szetlandach i Orkadach co na samej Szkocji - nawet jeżeli Szetlandy posiadają ropę naftową. Podobnie w XV wieku gdyby wiano zostało spłacone zapewne Szkoci oddaliby te wyspy bez większego żalu. Także dla dworu duńskiego takie dalekie wyspy nadawały się do tego typu zastawów, zwłaszcza, że jak wczesniej wspomniałem nie były nawet duńskie. Pamiętać należy, że norweska Grenlandia zapomniana została w XIV wieku, a Duńczycy przybyli tam dopiero w 1721 roku w obawie, że Grenlandczycy jako poddani protestanckiego króla Fryderyka IV mogą nadal pozostawać katolikami, gdyż reformacja nigdy do nich nie dotarła.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org