Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Rosja - ZSRR
historycy.org > Forum > Pomoc > Historia XX i XXI wieku Pomoc
Pages: 1, 2, 3, 4
Seyrun
Co należy zawrzec w pracy na temat:"Ekspansja Rosji i ZSRR"?
Belfer historyk
Wszystko co dotyczy polityki zewnętrznej Rosji/ZSRR. Z drugiego Twojego tematu wynika, że chodzi ci pewnie o okres po roku 1917 kiedy władzę przejęli bolszewicy. Można więc zacząć od planów Lenina przeniesienia rewolucji bolszewickiej na Zachód Europy po I wojnie św., omówić wojnę polsko-bolszewicką 1919-1921. Działalność Kominternu w okresie międzywojennym, dalej plany Stalina odnośnie sojuszu z Hitlerem w 1939 r. Następnie opanowanie Europy Środkowo-Wschodniej po II wojnie św.(konferencje Wielkiej Trójki), ekspansja komunizmu po 1945 do Azji i do Europy Środkowej (stalinizm). Układ Warszawski 1955, rewolucja na Węgrzech 1956, doktryna Breźniewa i inwazja na Czechosłowację, inwazja na Afganistan 1979 r.
Seyrun
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Chrupeczka
znalazłam w pewnym temacie o Stalinie sformułowanie centralne planowanie ..jakby ktoś mógł mi napisać wyjaśnienie tego bedę wdzięczna smile.gif
Piotrek_K
Takie rzeczy to można w internecie z powodzeniem znaleźć... Centralne planowanie było to z góry ustalanie wszystkiego. Komunistyczne władze planowały odgórnie co, z kim, kiedy, po co, za ile itd. W Polsce też mieliśmy z tym do czynienia. Wszystko odgórnie zaplanowane w centrali, czyli w gmachu I sekretarza KC smile.gif
kumush
przeciwieństwo wolnego rynku!!!
Maria Antonina
Mam mały problem z odnalezieniem wszelkich informacji dotyczących owej konstytucji sad.gif Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc smile.gif
piotpal
Polecam L. Bazylowa "Historia Rosji". Książka ta jest dosyć stara, i da Ci mylny obraz, ale główne informacje napewno znajdziesz.
Merus20
POMOCY POTRZBUJE INFORMACJI NA TEMAT STOSUNKOW AMERYKANSKO- RADZIECKICH WOKRESIE MIEDZY WOJENNYM CZEKAM NA PODPOWIEDZI GENIUSZE
piotpal
Może kilka słów na temat w związku z konferencją wersalską. Na prace przygotowawcze konferencji rzutowała w poważnym stopniu nowa sytuacja polityczna, która ukształtowała się po podpisaniu rozejmu z Niemcami w dniu 11 listopada 1918 roku. Sytuacja ta nie była zresztą ustabilizowana. Ulegała ona ciągłym fluktuacjom. Najważniejszym czynnikiem, najmocniej oddziaływującym na sytuację międzynarodową, był fakt zwycięstwa na 1/6 kuli ziemskiej nowego ustroju społeczno-politycznego, który zwany był bolszewizmem. Z tego też względu świat został podzielony na dwa systemy: system nieograniczonej dyktatury bolszewickiej i obozów koncentracyjnych oraz system demokracji parlamentarnej. Fakt ten nie dawał zwycięzcom i zwyciężonym ani chwili spokoju, wywołując ciągłą obawę wybuchu rewolucji w innych krajach.
W tej sytuacji coraz głośniej zaczęto mówić o konieczności ustalenia „kordonu sanitarnego” między Wschodem a Zachodem oraz o konieczności interwencji zbrojnej przeciwko bolszewizmowi na Wschodzie. Tego rodzaju sytuacja polityczna przesądzała niejako z góry, że na zbliżającej się Konferencji Pokojowej uwagę zwycięzców przykuwać będzie, obok sprawy Niemiec, również sprawa Rosji radzieckiej i interwencji zbrojnej przeciwko rządom bolszewickim w tym kraju.
Tak więc na Konferencji Pokojowej szeroko dyskutowana była kwestia rosyjska. Za nader istotny jej aspekt uczestnicy Konferencji uznawali walkę z rozpowszechniającymi się ideami rewolucji bolszewickiej na inne kraje. W sprawie konieczności obalenia władzy bolszewickiej i restauracji ustroju parlamentarnego w Rosji istniała pełna jednomyślność między Clemenceau, Wilsonem i Lloydem George'em. Jednakże istniały między nimi dość istotne różnice zdań na temat strategii i taktyki zmierzającej do obalenia ustroju bolszewickiego w Rosji. Clemenceau reprezentował pogląd o konieczności kontynuowania interwencji zbrojnej w jawnej formie. Analogiczny pogląd wyrażał również ówczesny minister wojny Wielkiej Brytanii Winston Churchill. Natomiast Wilson i Lloyd George również byli zwolennikami kontynuowania interwencji zbrojnej, lecz w formie zamaskowanej.
Wychodząc z powyższych założeń, Lloyd George, podobnie jak i Wilson, stał na stanowisku, że obalenia władzy komunistycznej dokonać należy przede wszystkim przez aktywne i wszechstronne poparcie przez państwa Ententy wewnętrznej opozycji antybolszewickiej oraz przez zachęcanie sąsiadujących państw do inwazji na Rosję. Ostatecznie zwyciężyła na Konferencji Pokojowej w Paryżu koncepcja Wilsona i Lloyda George'a. Podjęta w tej sprawie decyzja głosiła, że nie rezygnując z udziału wojsk Ententy w akcji interwencyjnej, należy główny wysiłek skierować na zorganizowanie i przeprowadzenie akcji interwencyjnej w formie zamaskowanej.
Ravenlord
Ameryka początkowo postawiła sobie za cel nieangażowanie się w konflikt. Posyłała zaopatrzenie walczącym krajom(Lend Lease Act). W 41 bodajrze włączony został do tego programu Związek Radziecki. W trakcie wojny debatowano nad szybkim pokonaniem Niemców. Były plany, by zaatakować Europę nie z Włoch, a z Bałkanów, które zwane były miękkim podbrzuszem Europy. jednak wobec sprzeciwu Stalina plany upadły. Moskwa wiedziała, że interwencja zaczynająca się na Bałkanach, zakończy się na Bałtyku, a oni chcieli mieć w strefie wpływów całą Europę środkowo wschodnią. Wielokrotnie Roosevelt szedł wobec Stalina na ustępstwa mimo, że mógł mu się sprzeciwić.

Wszyscy wiemy, że w czasie powstania warszawskiego ZSRR stał na lini Wisły i nie poszedł dalej. A zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby przeszedł wtedy Wisłę i doszedł do Odry nie w lutym 45, a we wrześniu 44? Zapewne miałby wówczas nie jedną czwartą Niemiec, ale możliwe, że dotarłby do Francji. Amerykanie nie wiedzieli, że wojna niebawem się skończy, ale mimo to słali zaopatrzenie dla nas. Chociaż z góry skazali nas na przyszłość w bloku sowieckim.
piotpal
Drogi Ravenlord`zie użytkownik pytał o okres międzywojenny, a nie o czasy II wojny światowej.
Ravenlord
Dobra, mój błąd. Przepraszam, źle przeczytałem temat. Moją poprzednią wiadomość zostawię, gdyż może się przydać

Co do stosunków USA ZSRR. Amerykanie stosowali się do doktryny Monroe'a, czyli niemieszania się USA w sprawy Europy i Europy w sprawy Ameryki. Po konferencji wersalskiej kończącej pierwszą wojnę światową USA powróciło do polityki izolacjonizmu. ZSRR nastawiony był ciągle na eksport rewoluci. Z tego co wiem ekspansja marksizmu za ocean nie wchodziła w grę. Przynajmniej przez dłuższy czas.
samuel1
Witam Wszystkich,

Jestem tutaj pierwszy raz i dlatego prosze o wyrozumialosc. Mam do napisania prace na temat powodow dlaczego rewolucja bloszewicka nie doprowadzila do demokracji w Rosji podczas gdy rewolucja w Portugalii z 1974 jednak zapoczatkowala proces demokratyzacji.

Wszystkim z gory dziekuje za pomoc.


Pozdrawiam.
Anakin
no to pozastanawiajmy sie...

teza (różnica) 1:

- rewolucja gożdzików obaliła postsalazarowskie rządy autokratyczne (lub dyktatorskie jak tam kto woli)

- pucz bolszewików obalił rząd republikański i zadusił pierwszą w historii Rosji demokratyczną Konstytuante (styczeń 1918)

czyli różnica leży już w charakterze przewrotu: portugalska była na rzecz obalenia dyktatury, a rosyjska na rzecz jej ustanowienia (oficjalnie dyktatury proletariatu, ale z braku proletariatu była to dyktotura kadr)

teza 2:

- Portugalia widziała swój rozwój w ramach EWG. Do akcesji konieczne były zmiany demokratyczne

- Rosja Radziecka nie zgłąszała do nieczego cywilizacyjnego akcesji, wręcz przeciwnie eksportowała swoje rozwiązanie za pomocą firmy wysyłkowej pt III Międzynarodówka (potem Komintern)


teza 3:

- świat za bardzo nie interesował się losem (i tak przez wieki przyzwyczajony do despotyzmu) Rosjan. Nie widział też zagrożeń w rewolucji październikowej

- po pół wieku świat coś (niewiele) się nauczył.
lukasz123
Mam zadanie z historii na jutro i czy mógłby mi ktoś pomóc tylko krutko. dlaczego Lenina nazywano bombą z opuźnionym zapłonem, którego Niemcy dostarczyli Rosjanom. Możliwie jak najszybcie mógłby mi ktoś napisac
Rothar


QUOTE(lukasz123 @ 18/12/2006, 21:52)
2.dlaczego Lenina nazywano bombą z opuźnionym zapłonem, którego niemcy dostarczyli rosjanom.


Ponieważ Lenin wyjechał do Rosji (wcześniej przebywał na terytorium Szwajcarii), dzięki wsparciu niemieckiego wywiadu. A czemu z opóźnionym zapłonem? Bo jego działalność rozsadziła Rosję od wewnątrz, neutralizując ją na pewien czas.
Longinus Podbipięta
Czy ktoś z Was może dysponuje wiedzą, w jakich dokładnie radach wojennych zasiadał Nikita Chruszczow w latach 1941-1945
Piro
QUOTE(Longinus Podbipięta @ 25/03/2007, 12:41)
Czy ktoś z Was może dysponuje wiedzą, w jakich dokładnie radach wojennych zasiadał Nikita Chruszczow w latach 1941-1945
*


W V1942 był członkiem Rady Wojennej Frontu Południowo-Zachodniego w czasie tragicznej operacji charkowskiej.
Pozdrawiam
baxiw92
Potrzebuje do pracy semestralnej opis porażek Stalina. Szukałem i nie mogłem się doszukać. Jeżeli możliwe jest prosił bym by ktoś mógł mi napisać kilka jego porażek. Albo chociaż wskazać link gdzie mogę je znalezć. Dostała nasza klasa Postać do opisu i potrzebuje punkt 7 Porażki, niezrealizowane zadania.
alcesalces1
Najogólniej można tu wymienić wszystkie przedsięwzięcia, które nie poszły zgodnie z planem - tak jak wojna zimowa, zakończona znacznymi stratami, agresja niemiecka i okupacja znacznej części zachodnich terenów ZSRR, po wojnie - zakończona niepowodzeniem blokada Berlina, konflikt z Josifem Broz-Tito i wyłamanie się Jugosławii z bloku sowieckiego, nieustanowienie wpływów na wschodzie poprzez powstanie Izraela.
baxiw92
Dzięki za pomoc. Teraz moge oddać pracę!!
Medicate
Witam!

Chciałbym Was poprosić o pomoc.
Aktualnie jestem w trakcie pisania pracy licencjackiej na temat "Związek Radziecki w dobie Gorbaczowa", ale niestety udało mi się zdobyć tylko kilka pozycji potrzebnych do napisania tej pracy. W związku z tym chciałem zapytać czy znacie jakieś książki/artykuły warte użycia ich w pracy. Tylko niestety nie mogą to być książki rosyjskie, najlepiej aby były polskie bądź ewentualnie angielskie.

Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc!
Pozdrawiam serdecznie!
Medi.
paulus
W takim razie przeslij swoj email na moja skrzynke.

Pozdr.
Aliantka
Witam! Mam problem z pewnym tematem. Muszę opisać rozwój wzajemnych stosunków niemiecko- sowieckich w latach 1920-1940. Bardzo proszę o jakieś wskazówki lub odpowiedzi. Będę wdzięczna za każdą podpowiedź. smile.gif
oskar(zet)
Traktaty w Rapallo -->mówi Tobie to cos? wpisz w google i masz troche info.
deebo
witam, mam wypracowanie na temat: Scharakteryzuj sytuacje państw Europy środkowej pod Radziecką okupacją. Prosze o pomoc. Jakies wiadomosc itp bo nie wiem skad je wziać, szukałem na internecie i nic nie znalazłem. Z góry dzieki.
deebo
wielkie dzięki
Zduneq
Witam!
Zamierzam napisać pracę magisterską na taki o to temat:
"Wpływ służb specjalnych na politykę zagraniczną Związku radzieckiego w latach 45-53"

Jakie książki byście polecili aby im się bliżej przyjrzeć?Zaznaczam że póki co do obrony pozostał mi jeszcze rok ale do zaliczenia seminarium na 8 semestrze muszę dostarczy konspekt oraz listę źródeł.

Prosiłbym o ograniczenie pozycji związanych z Suworowem gdyż ma tendencje do koloryzowania.
Proszę o pomoc gdyż ostatnimi czasy jestem bardzo zabiegany a do końca przyszłego tygodnia muszę oddać listę źródeł na których miałbym oprzeć pracę i nie mam niestety czasu aby spędzić kilka godziny na poszukiwania odpowiednich książek.

Dzięki z góry.
Piechur_27
QUOTE(Zduneq @ 8/05/2008, 22:21)
Witam!
Zamierzam napisać pracę magisterską na taki o to temat:
"Wpływ służb specjalnych na politykę zagraniczną Związku radzieckiego w latach 45-53"

Jakie książki byście polecili aby im się bliżej przyjrzeć?Zaznaczam że póki co do obrony pozostał mi jeszcze rok ale do zaliczenia seminarium na 8 semestrze muszę dostarczy konspekt oraz listę źródeł.

Prosiłbym o ograniczenie pozycji związanych z Suworowem gdyż ma tendencje do koloryzowania.
Proszę o pomoc gdyż ostatnimi czasy jestem bardzo zabiegany a do końca przyszłego tygodnia muszę oddać listę źródeł na których miałbym oprzeć pracę i nie mam niestety czasu aby spędzić kilka godziny na poszukiwania odpowiednich książek.

Dzięki z góry.
*




Dla mnie książką - biblią na temat komunistycznych służb specjalnych jest pozycja Anatolija Golicyna "Nowe kłamstwa w miejsce starych" Tam znajdziesz najdokładniejszy opis mechaniki działań komunistycznych służb. Chociaż gros książki dotyczy trochę póżniejszego okresu to same sposoby działania pozostają poza niewielkimi korektami w pewien sposób niezmienne od słynnych TRUSTÓW z początku lat 30-tych.
Książkę możesz przeczytać za darmo tutaj: http://abakus.salon24.pl/60934,index.html
PZDR

ćwiras
mam do przerobienia tekst źródłowy (referat Chruszczowa) i zawarte jest w nim następujące pytanie;
Czy Chruszczow w swoim referacie wspomniał o wszystkich zbrodniach Stalina?Jakie konsekwencje miało wygłoszenie tego dokumentu?
chodzi zwłaszcza i I cz. tego pytania, ale jeśli ktoś odpowie mi na II to też będzie super!
Z góry dziękuję i pozdrawiam!
bustagallorum
Nie wspomniał o wszystkich zbrodniach Stalina.
pulemietczik
Oczywiście, że nie wspomniał - jeżeli masz ten tekst pod ręką - zobaczysz, iż mówi głównie o zbrodniach w stosunku do "towarzyszy komunistów " - partyjnych, wojskowych, itd.
Nie mówi np o wielu zbrodniach narodowościowych, eksterminacji innych narodów czy zbrodniach wobec osób, które komunistami nie były.

Natomiast drugie pytanie- jaką miał rolę - b.dużą. Historia bloku komunistycznego a PRL w szczególności pod względem represji można podzielić właściwie na okres stalinowski i niestalinowski. W tym pierwszym organy władzy były wszechwładne, nie istniało coś takiego jak opozycja czy praworządność - osoby niewygodne po prostu znikały albo przyznawały się do bycia agentami obcych mocarstw i do sabotażu. Co ciekawe system stalinowski w Polsce jak też w wielu innych krajach był najtwardszy tuż po śmierci Stalina a np w Korei Płn jest taki do dzisiaj.

W państwach bloku radzieckiego po XX Zjeździe i referacie Chruszczowa w 1956 nastąpiła "odwilż" - zmiana metod sprawowania władzy na mniej brutalne. Partie komunistyczne sprawujące władze są zorganizowane na zasadzie hierarchicznej (nazywało się to "centralizm demokratyczny" - nie można było krytykować wybranego przywódcy) Toteż wygłoszenie referatu potępiającego poprzednie metody sprawowania władzy miało siłę rozkazu. Niektórzy wodzowie komunistyczni jak nasz Bierut już nie wróciło do domu po zjeździe - wydarzenia zbytnio nadszarpnęły ich zdrowie. Nie wiadomo do dzisiaj dlaczego Chruszczow zdecydował się na odwilż - wszak poprzednio był wiernym druhem Stalina. Czy zadecydowały względy ekonomiczne (izolacja od Zachodu już wtedy dawała się we znaki) czy też był to element walki o władzę - liczył na poparcie w sporze z konkurentami.
Zduneq
Wielkie dzięki!
Na pewno się przyda!Nie wiem tylko czy do tego tematu(obawiam się że z powodu braku źródeł będę musiał zrezygnować, prawdopodobnie najwięcej informacji znajdę w pamiętnikach, ale jest jeden znaczący problem.Nie znam na tyle rosyjskiego żeby czytać pamiętniki.)Ewentualnie chciałbym pisać na temat zbliżony do takiego "Zimna Wojna w latach 1945 - 1953 a służby specjalne ZSRR".
Do tego tematu jest kilka ciekawych pozycji, natomiast to tego "podstawowego udało mi się znaleźć zaledwie 1 pozycję wartą uwagi a mianowicie nowa książka Roszkowskiego Półwiecze - historia polityczna świata po 1945 roku.

Pozdrawiam,
Zduneq
Stolem
Witam!

Czy ktos moze zna adres strony internetowej z mapa pokazujaca przebieg granicy kazachsko-rosyjskiej z czasu, gdy polnocna czesc obecnego Kazachstanu nalezala jeszcze do Rosji. Z tego co pmaietam ta przynaleznosc zmienila sie miedzy 1937 a 1956, ale glowy za to nie dam.

Pozdrowienia,
Stolem
chomik
Może tu:
http://militarymaps.narod.ru/index.html
Stolem
QUOTE(chomik @ 18/08/2008, 3:44)



Witam!

Mapa z 1939 pokazuje już obecny przebieg granic. Będę dalej szukac.
W każdym wypadku dziękuję za link, są tam interesujące mapy.

Pozdrowienia,
Stolem
SAS Sandomierski
Gdzie mogę znaleźć granicę [mapa okres przed i po wojenny]fińsko-rosyjską bo słyszałem o ustępstwach na rzecz ZSSR po wojnie.
Jaka jest prawda w tej sprawie
pzd.
rycymer
Poszukaj tutaj.
kpt. Krzysztof
QUOTE(SAS Sandomierski @ 16/11/2008, 20:12)
Gdzie mogę znaleźć granicę [mapa okres przed i po wojenny]fińsko-rosyjską bo słyszałem o ustępstwach na rzecz ZSSR po wojnie.
Jaka jest prawda w tej sprawie
pzd.
*



Proponuje zajrzeć do licznych na Forum wątków o wojnie rosyjsko-fińskiej. Map co prawda nie ma ale informacji trochę jest tu:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=655
Lord Begrezen
Zabrali im Viipuri(na północ od dzisiejszego Sankt Petersburga), karelię(wschodni pas kraju)
i podajże Petsamo odcinając w ten sposób Finlandię od morza Barentsa.
SAS Sandomierski
Co poza Finami,Polakami,Niemcami,Japończykami kochające pokój ZSSR
"łyknęło" w rezultacie II wojny światowej, dotyczy terytorium?

PZD
Gerhard
QUOTE(SAS Sandomierski @ 16/11/2008, 21:05)
Co poza Finami,Polakami,Niemcami,Japończykami kochające pokój ZSSR
"łyknęło" w rezultacie II wojny światowej, dotyczy terytorium?
PZD
*


"poza Finami,Polakami,Niemcami,Japończykami" to już niewiele "łyknięto":
- Kraje Nadbałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia)
- fragment Rumunii
Dodatkowo zwasalizowano: Rumunię, Węgry, Bułgarię, Czechosłowację
Anakin
QUOTE(Gerhard @ 21/11/2008, 8:29)
QUOTE(SAS Sandomierski @ 16/11/2008, 21:05)
Co poza Finami,Polakami,Niemcami,Japończykami kochające pokój ZSSR
"łyknęło" w rezultacie II wojny światowej, dotyczy terytorium?
PZD
*


"poza Finami,Polakami,Niemcami,Japończykami" to już niewiele "łyknięto":
- Kraje Nadbałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia)
- fragment Rumunii
Dodatkowo zwasalizowano: Rumunię, Węgry, Bułgarię, Czechosłowację
*



fragment Czechosłowacji (Ruś Zakarpacką)
SAS Sandomierski
W przypadku Rusi Zakarpackiej jak to zajęcie bylo uzasadniane?
PZD.
Roch
QUOTE
W przypadku Rusi Zakarpackiej jak to zajęcie bylo uzasadniane?

Przepraszam, ale to "zabawne" pytanie. Od kiedy to Stalin musiał uzasadniać grabieże cudzych terytoriów?
W 1950r. "prostowano" granice ZSRR-Polska na łuku Bugu...
Rosjanie zabrali nam najgrubsze pokłady węgla lubelskiego (rozpoznane przez geologów jeszcze przezd 1939r.), a dali "roponośny" obszar Bieszczad.
"Odzyskaliśmy" dzięki temu trochę pięknych połonin...
A jaka była panika wśród ludności Rzeszowszczyzny po ogłoszeniu, że zacznie się eksploatacja tarnobrzeskiej siarki....
Tysiace ludzi uciekło "profilaktycznie" do rodzin za Wisłę, aby nie stać się kolejnymi "szczęliwymi" obywatelami ZSRR.
Znam to z opowieści rodzinnych.
SAS Sandomierski
Rozumiem cię Rochu [jestem z okolic żółtego zlota] ale pytanie dotyczyło R.Zakarpackiej ,tek kombinuje to miala być kara za uczestniczenie Słowaków po stronie Niemiec II wojnie światowej?
pozdrawiam
rycymer
QUOTE
,tek kombinuje to miala być kara za uczestniczenie Slowaków po stronie Niemiec IIwojnie swiatowej?

I chyba również Węgrów... rolleyes.gif Na poważnie jednak: czy nie zwróciliście uwagi na aspekt, że tak powiem, militarny całej awantury? Gdyby Praga działała nie po myśli Stalina, to łatwiej chyba było przerzucić wojsko sowieckie - by ją zdyscyplinować - na Zemplin i dalej na, na zachód, z Użhorodu i Mukaczewa niż przez karpackie przełęcze.
SAS Sandomierski

kombinuje to miala być kara za uczestniczenie Slowaków po stronie Niemiec IIwojnie swiatowej?
I chyba również Węgrów... rolleyes.gif Na poważnie jednak: czy nie zwróciliście uwagi na aspekt, że tak powiem, militarny całej awantury? Gdyby Praga działała nie po myśli Stalina, to łatwiej chyba było przerzucić wojsko sowieckie - by ją zdyscyplinować - na Zemplin i dalej na, na zachód, z Użhorodu i Mukaczewa niż przez karpackie przełęcze.

[
Koniecznosci nie bylo, Czesi po wojnie podobno byli pozytywniwe nastawieni do Radzieckich wyzwolicieli
PZD.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org