Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Starosta: tytul dożywotni
historycy.org > Forum > Pomoc > Od 1492 do 1914 Pomoc
Prawy Książę Sarmacji
Witam

Mam pytanie kiedy utarło się, że urząd starosty jest dożywotni? Umieściłem wątek w nowożytności bo wydaje mi się, że jeszcze w średniowieczu był jakiś porządek?
Dziękuję i pozdrawiam
El_Slavco
To chyba nastąpiło na drodze ewolucji, ale też zależy od samego "rodzaju" starosty. Dokopałem się do informacji, że np. dożywotnim starostą tczewskim był Eberhard Ferber (ur. 1464, zm. 1529). Ale np. dożywotność urzędu starosty niegrodowego nastąpiło dopiero 1775
Prawy Książę Sarmacji
Dzięki, zainteresowało mnie to szczególnie w kontekście starostów grodowych i ich uzależnienia od króla tzn. do kiedy ta administracja terenowa była odwoływalna, co mogło zwiększać skuteczność królewskiej polityki.
El_Slavco
Może coś będzie w którymś podręczników. Na dobrą sprawę, jak pokazuje przykład starosty grodowego Ferbera (choć nie wiem na ile jego przypadek był reprezentatywny dla całego państwa), dożywotność nastąpiła dość szybko. Urząd wprowadził Wacław II na początku XIV w., a tu już za najpóźniej Zygmunta Starego mamy starostę dożywotniego
Prawy Książę Sarmacji
No właśnie, wychodziłoby, że za Jagiellonów pewnie za pomocą precedensów, później zwyczaju.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org