Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Gry z użyciem kartki papieru
historycy.org > Forum > Historia - pozostałe sekcje > Gry historyczne
Streetfootballer
Witam, jestem tu nowy. Jest to mój pierwszy nowo rozpoczęty post w tym serwisie. Nie było tu jeszcze tematu o grach rozgrywanych na kartce ( a było ich wiele np. przedwojenne statki, szewc, itd itp.). Rozpoczynając ten temat zastanawia mnie jednak geneza gry imitującej piłkę nożną/hokej na kartce papieru w kratkę (jest ona udostępniona m in. w serwisie kurnik.pl z grami on-line). Wiele osób w szkole w nią grało. Opisałem ją na Wikipedii pod nazwą "piłkarzyki na kartce". Gra ta posiada wiele wariantów Szukałem różnych informacji o niej w Internecie i wnioskuje, że najprawdopodobniej była ona popularna już dawno temu w środkowo-wschodniej Europie. Współcześnie programują ją polscy programiści, ale od dawna robią to również rumuńscy - https://web.archive.org/web/20030206133309/...://3x4ca.3x.ro/ https://play.google.com/store/apps/details?...ootballforgeeks . Jest zbieżna z inną podobną grą, która również imituje mecz futbolu na kartce. Ten drugi wariant w wyszukiwarce google, posiada dużo odniesień w języku rosyjskim, podczas gdy tamta wersja jest w internecie najbardziej znana wśród polskiej społeczności. Jeden z rosyjskojęzycznych internautów, z którym miałem nawet konwersację, wspomniał na swoim blogu - http://michael-y.org/gball/ , że gra była popularna w wielu miejscach byłego ZSSR. Co ciekawe urodził się on na dzisiejszej Ukrainie niedaleko Rumunii i Mołdawii. Poza polską Wikipedią grę opisała też angielska wersja językowa, chińska i co ciekawe rosyjska i rumuńska. Inną grą, która również była popularna tylko w krajach środko-wschodniej Europie są kropki (przeniesienie Go na kartkę papieru). Podejrzewam, że gry imitujące futbol oraz kropki, mogłby powstać za sprawą Związku Ukraińskiej młodzieży - https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%...%BE%D0%B4%D1%96 Co wy o tej koncepcji sądzicie, kiedy te gry najprawdopodobniej powstały i gdzie? Jeśli macie jakieś ciekawe źródła o kronikach tych gier to podawajcie, może okażą się mi przydatne do opisywania tych gier w Wikipedii.
Streetfootballer
Naprawdę nikt nie kojarzy piłkarzyków, rozgrywanych na kartce papieru z czasów PRL-u?? Nie ma ktoś pomysłu skąd ta gra pochodzi i kiedy powstała?
wysoki
Kojarzyć to na pewno wiele osób kojarzy, ja np. grałem w nie na pewno na początku lat 90-tych, a może i wcześniej. Tylko to nic nie wnosi do problemu o którym tu pisałeś - kiedy ta gra powstała i gdzie.

Streetfootballer
Ja kiedyś grałem z Rumunem na wiki, który pisałmi, że pierwszy raz w to grał w 1984 roku. Ogółem to gier z użyciem kartki papieru próżno szukać. Według angielskiej Wikipedii spora liczba gier rozgrywanych na kartce została opublikowana dopiero w 1969 roku w książce Game out of games (https://en.wikipedia.org/wiki/A_Gamut_of_Games - tu link do artykułu). Mnie się wydajepiłkarzyki powinny być starsze, skoro posiadają warianty i były już znane tak dawno w różnych miejscach. https://books.google.pl/books?id=HFKrrpdkAb...20Games&f=false - tu znalazłem też link online do tej książki, ale nie mogę tam znaleźć nigdzie frazy Paper Soccer. Także prestiżowe BoardGameGeek nie podaje informacji o genezie.

Prawdopodobnie informacji o genezie tej gry nigdzie nie można znaleźć, ale myślę, że jakieś stare kroniki powinny się zachować i trzeba by było zacząć od np. przeszukania największej bibliotekii w Polsce, żeby to coś wniosło do dyskusji biggrin.gif.
wysoki
QUOTE
Prawdopodobnie informacji o genezie tej gry nigdzie nie można znaleźć, ale myślę, że jakieś stare kroniki powinny się zachować i trzeba by było zacząć od np. przeszukania największej bibliotekii w Polsce, żeby to coś wniosło do dyskusji

Może zajrzy ktoś ze starszych kolegów, i wrzuci kiedy on spotkał się z grą po raz pierwszy. Ja na pewno grałem jak wspomniałem na początku lat 90-tych razem z "kropkami", choć jak się tak zastanowię to mam wrażenie, że wtedy dominowały jednak "kropki" a "piłkarzyki" były grą wcześniejszą. Być może więc tak naprawdę grałem w nią w II połowie lat 80-tych. Pogrzebię w piwnicy i może coś znajdę, bo co prawda prawie wszystkie stare zeszyty wyrzuciłem, ale kiedyś natknąłem się na taki z podstawówki, i zawierał na paru kartkach grę, której nazwy za nic nie pamiętam, ale polegała na tym, że w dwóch rogach kartki rysowało się półokrągłe "bazy", na nich kreseczki mające być "działami", i od tych "dział" na zmianę z przeciwnikiem "strzelało" się długopisem. Tzn. ustawiało się go kulką na końcu "działa" i naciskało na jego górę aby dół wyskoczył i zrobił kreskę. Jeśli w nic się nie trafiło (na początku ruchy służyły tylko do zbliżenia się do przeciwnika i stworzeniu "pojazdów") na końcu takiej kreski rysowało się kółko - powiedzmy jakiś pojazd - i z niego można było dalej "strzelać". Zabawa polegała na zniszczeniu "pojazdów" przeciwnika i przebiciu się do bazy, którą też trzeba było zniszczyć.

Na pewno w podstawówce, czyli w II połowie lat 80-tych grałem w "statki" (ale to stara gra jeśli jest przedwojenna, jak pisałeś) - miałem trochę za to uwag w dzienniku, stąd pamiętam na pewno wink.gif.
Streetfootballer
Kropki... Jako gra na kartce chyba zawsze były popularniejsze (piłkarzyki spopularyzował kurnik i gamedesire)... Według Rosyjskiej wiki gra dotarła ze związku radzieckiego do krajów środkowo-wschodniej Europy. Zastanawia mnie alternatywna (tytułem tym nazwano hasło w CSwiki o tej grze) nazwa tej gry: Żydy.... Z jednej strony wydawać by się mogło, że żydzi grali w tego typu gry (Słowo cymbergaj pochodzi z języka Jidysz), a z drugiej strony, gra w kropki mogłaby być aluzją do tego, że żydów transportowano do obozów w czasie drugiej wojny światowej. W języku czeskim podobno gra się nazywa także: okrążanie, terytorium, ściany, koszary, punktowanka.
Streetfootballer
@Wysocki, jeśli chodzi o tą drugą grę, którą znalazłeś w starym zeszycie i poniekąd opisałeś tutaj.... To zastanawiam się czy to nie jest czasem wariant tej gry ----> https://ru.wikipedia.org/wiki/Кл...;ка
wysoki
Hmm, z opisu mam wrażenie gry bardziej logicznej, ta "moja" była bardziej zręcznościowa, coś podobnego do wyścigów kapslami na asfalcie. Trzeba było mieć trochę doświadczenia i wyczucia jak "strzelać" długopisem aby trafić kółko przeciwnika.
Ale oczywiście trudno mi powiedzieć co zainspirowało jej powstanie, może i coś takiego.
Streetfootballer
Co do piłkarzyków to się poprawię (Z Rumunem nie grałem na wiki, tylko na kurniku - pomyliło mi się)... Ale mam też dwa pytania związane z tamtą "Twoją" grą.

O jakich wyścigach kapsli na asfalcie mówisz i co sądziłbyś o genezie tej gry? Czy ona też mogłaby zainspirować tamtą zręcznościową na kartce papieru? Ja wiem tyle, że gry podobne do cymbergaja oraz kapsli były już znane w środkowej Europie w XIX wieku.

2 Czy zdaniem forumowiczów tamta gra zręcznościowa na kartce faktycznie jest młodsza od wyścigów kapsli na asfalcie, oraz tej z wariantami, którą ja wymieniłem z rosyjskojęzycznej wiki? Bo możliwe jest również, że jest odwrotnie (ja na ten temat niewiele wiem, ale można dyskutować).
wysoki
QUOTE
O jakich wyścigach kapsli na asfalcie mówisz i co sądziłbyś o genezie tej gry?

Na drugie pytanie ciężko mi odpowiedzieć. Ja poznałem od kolegów, gdzie był jej początek i jak on wyglądał - nie mam pojęcia.
Natomiast opis jest prosty.
Gra była związana ze słynnym wtedy Wyścigiem Pokoju. Na asfalcie rysowało się kredą możliwie długi i zawijany tor (czasem z jakimiś przeszkodami) zaczęty startem a zakończony metą. Brało się metalowe kapsle, wypełniało plasteliną (można było dociążyć monetą), na nią nakładało wycięte papierowe flagi jakiegoś kraju (jak ktoś nie miał skąd wyciąć to rysował), ustawiało na starcie i pstrykając palcami przesuwało do mety. Gra, mimo iż nie była tak zręcznościowa jak np. ta hacelami wymagała jednak znacznej precyzji pstryknięć, aby kapsel posuwał się jak najszybciej do przodu ale nie wypadał poza linie.
Oczywiście są i inne sposoby gry, np. rzucanie z odbijaniem od ściany, żeby kapsel był jak najbliżej jej po rzucie, choć tę grę pamiętam jako dużo rzadszą, i raczej też graną monetami.

QUOTE
2 Czy zdaniem forumowiczów tamta gra zręcznościowa na kartce faktycznie jest młodsza od wyścigów kapsli na asfalcie, oraz tej z wariantami, którą ja wymieniłem z rosyjskojęzycznej wiki? Bo możliwe jest również, że jest odwrotnie (ja na ten temat niewiele wiem, ale można dyskutować).

Tak na mój gust gra z użyciem kartki papieru musi być młodsza od gier odrzutami na ziemi, ponieważ kiedyś nie było tak łatwo o papier jak dziś, tak samo i materiały do pisania.
emigrant
QUOTE(Streetfootballer @ 20/07/2016, 14:35)
Naprawdę nikt nie kojarzy piłkarzyków, rozgrywanych na kartce papieru z czasów PRL-u?? Nie ma ktoś pomysłu skąd ta gra pochodzi i kiedy powstała?
*

Muszę przyznać, że nie kojarzę tej gry. z gier na kartce papieru grało sie w Okręty (cztery jednomasztowce, trzy dwumasztowce, dwa trzymasztowce i jed czteromasztowiec i strzały typu B5, C7, itd...) państwa-miasta. robiło sie tabele z dowolnymi kategoriami tematycznymi, Najczęstsze to państwa, mioasta, rzeki, rzeczy, żwierzęta, roslin, itd.) jeden z graczy mówił głośno "a" a potem resztę alfabetu po cichu, nastepny w dowolnie wybranym momencie mówił stop i ta litera, przy której aktualnie był poprzedni decydowała- przykłady z wszystkich powyższych kategorii musiały się od niej zaczynać. Dawano na to minutę albo dwie, potem odczytywano. Za różne wpisy przyznawano sobie 10pkt, za jednakowe, pięć, za brak zero. po jakimś czasie wygrywał ten z największą ilością punktów.
Prócz tego grano w rozbudowana wersję (teren- cała kartka) kółka i krzyżyka, bo ta z 9-ma polami była beznadziejna.
To były te główne, jakie pamietam. Nie licząc planszowych, oczywiście.

QUOTE(wysoki @ 29/07/2016, 9:57)
QUOTE
O jakich wyścigach kapsli na asfalcie mówisz i co sądziłbyś o genezie tej gry?

Na drugie pytanie ciężko mi odpowiedzieć. Ja poznałem od kolegów, gdzie był jej początek i jak on wyglądał - nie mam pojęcia.
Natomiast opis jest prosty.
Gra była związana ze słynnym wtedy Wyścigiem Pokoju. Na asfalcie rysowało się kredą możliwie długi i zawijany tor (czasem z jakimiś przeszkodami) zaczęty startem a zakończony metą. Brało się metalowe kapsle, wypełniało plasteliną (można było dociążyć monetą),
Częstsza była stearyna...
QUOTE
na nią nakładało wycięte papierowe flagi jakiegoś kraju (jak ktoś nie miał skąd wyciąć to rysował),
U nas raczej były to nazwiska popularnych kolarzy.
QUOTE
...ustawiało na starcie i pstrykając palcami przesuwało do mety. Gra, mimo iż nie była tak zręcznościowa jak np. ta hacelami wymagała jednak znacznej precyzji pstryknięć, aby kapsel posuwał się jak najszybciej do przodu ale nie wypadał poza linie.
Trasa wiła się najbardziej, jak tylko mogła. Były w zasadzie dwie wersje podstawowe tras- malowane kredą na asfalcie (chodniku) lub w piasku trasy robione stopą.
Ciekawostka- o tym czy ktoś wypadł z trasy czy n ie szły całe boje, do nawalania sie podwórko na podwórka włącznie. najczęsciej decydował o tym najsilniejszy z graczy (albo czyjś starszy brat...) tongue.gif
To jedna z najpopularniejszych gier swego czasu.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org