Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Szlak wyprawy kijowskiej Bolesława Chrobrego...
historycy.org > Biblioteka Cyfrowa Historycy.org > Książki o tematyce militarnej > Wydawnictwo NapoleonV > Średniowiecze
wysoki
Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Romana Jakimowicza pt. Szlak wyprawy kijowskiej Bolesława Chrobrego w świetle archeologii.



Książka ukaże się 3 lutego.

usunięty 14/01/18
QUOTE(wysoki @ 7/01/2016, 14:21)
Książka ukaże się 3 lutego.
*


A kto ma to wydać? Bo to praca starsza od węgla, pierwsze wydanie z 1933 roku, więc na pewno nie odpowiada stanowi badań.
robert.p
Wydanie tej książki to TOTALNIE CHYBIONY pomysł.Praca całkowicie zdezaktualizowana.
Przemo_74
QUOTE(Król.Ubu @ 7/01/2016, 14:52)
A kto ma to wydać?


Biorąc pod uwagę, iż zapowiedź książki znajduje się w części forum poświęconej książkom wydawnictwa NapoleonV - to zagadka nie jest zbyt trudna.

QUOTE(Król.Ubu @ 7/01/2016, 14:52)
Bo to praca starsza od węgla, pierwsze wydanie z 1933 roku,


Jak popatrzeć na ofertę wydawnictwa
http://napoleonv.pl/

to wydawało już książki, których pierwsze wydania ukazały się przed 1933 rokiem wink.gif
usunięty 14/01/18
Przemo_74
CODE
Jak popatrzeć na ofertę wydawnictwa
to wydawało już książki, których pierwsze wydania ukazały się przed 1933 rokiem ;)

Czym innym są prace historyczne, a czym innym archeologiczne. Wiele historycznych doi dziś zachowuje wartość, archeologiczna jest li tylko i wyłącznie zabytkiem.
Przemo_74
QUOTE(Król.Ubu @ 7/01/2016, 21:15)
Czym innym są prace historyczne, a czym innym archeologiczne. Wiele historycznych doi dziś zachowuje wartość, archeologiczna jest li tylko i wyłącznie zabytkiem.


Nie oceniam wartości pracy - bo tematyka niezbyt mnie interesuję i merytorycznie jej wartości ocenić nie potrafię.
Natomiast obserwując ofertę wydawnictwa jej wydanie nie jest jakimś wyjątkiem - wydawca dość często wydaje prace do których z powodu upływu czasu wygasły prawa autorskie. Sądząc z ilości tych prac w ofercie - ekonomicznie ma to zapewne sens, bo nie przypuszczam aby taką politykę prowadzono gdyby nie było to opłacalne.
napoleonv
Dzięki za zwrócenie uwagi, nie jestem specem w tej materii, ale jeśli rzeczywiście nie warto to mamy możliwość wycofania jeszcze tej publikacji bo nie ma sensu wydania czegoś dla samego wydania, przynajmniej świadomie. Moglibyście coś więcej napisać, czytał ktoś z Was tą pracę?
usunięty 14/01/18
QUOTE(napoleonv @ 8/01/2016, 7:51)
Moglibyście coś więcej napisać, czytał ktoś z Was tą pracę?
*


Praca jest dostępna tu:
http://pbc.biaman.pl/dlibra/doccontent?id=7890

Ponad 80-letnia praca archeologiczna musi być przestarzała, nie ma bata - to nie badania źródeł pisanych, to nowe odkrycia, to nowe metody datowania itd. itp.

kojot
Mam inne zdanie, nie musi być przestarzała, moi znajmomi z archeo cenią sobie często starsze prace niz 80 lat, a autor to uznana postać, tutaj najlepiej jednak winna sie wypowiedzieć osoba, która zajmuje się wczesnym średniowieczem.
robert.p
QUOTE(kojot @ 8/01/2016, 23:27)
Mam inne zdanie, nie musi być przestarzała, moi znajmomi z archeo cenią sobie często starsze prace niz 80 lat, a autor to uznana postać, tutaj najlepiej jednak winna sie wypowiedzieć osoba, która zajmuje się wczesnym średniowieczem.
*



Trudno w to uwierzyć - chyba myślimy o innej archeologii.
W archeologii (tej naukowej)praca sprzed II wś traktująca o polskim wczesnym średniowieczu ma co najwyżej wartość dla poznania historii polskiej archeologii. W warstwie merytorycznej jest całkowicie zdezaktualizowana.
kojot
Nie wiem o jakiej archeo myslisz, ja wiem, że część prac zachowuje wartość, choćby prace niemieckich archeologów dot. badań na terenie Prus, stąd uważam, że nie należy formuować tak kategorycznych wniosków, ale rzecz jasna w kwestii wyprawy kijowskiej może być inaczej...
kojot
Dodam jeszcze, że stosunkowo niedawno wznowiono monografię Chrobrego J. Strzelczyka, więc projekt jest tym bardziej ryzykowny. Może Wydawca powinien sie zastanowić nad wydaniem prac archeologicznych o charakterze typologicznym. One zachowuja swą wartość dużo częściej. Taka typologia zapinek Almgrena to mała biblia dla archeologów, zdaje się, że podobnie rzecz sie ma z typologią ostróg i umb. W archeo niemal każdy student musi po to choć zajrzeć, a wszystkie te wydania mają po około 100 lat. Trzeba korzystać z pdf-ów lub pożyczać.
Primo!
QUOTE(kojot @ 9/01/2016, 14:27)
Dodam jeszcze, że stosunkowo niedawno wznowiono monografię Chrobrego J. Strzelczyka, więc projekt jest tym bardziej ryzykowny.
*


Przede wszystkim dwa lata temu ukazał się drukiem doktorat Karola Kollingera nt. polityki wschodniej Bolesława Chrobrego (992-1025).

Nie zmienia to jednak faktu, że anonsowana tutaj publikacja jest dziełem klasycznym w skali polskiej archeologii, a jej autor wybitną postacią. Z pewnością duża część tez Romana Jakimowicza została zweryfikowana negatywnie za sprawą późniejszych badań archeologicznych i historycznych. Niektóre prace wydaje się jednak z tego względu, że odgrywają duże znaczenie w historiografii, nawet jeśli w pewnym zakresie są naukowo zdezaktualizowane.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org