Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Une Virginité Sans Hymen
historycy.org > Historia powszechna > STAROŻYTNOŚĆ > Społ. i gosp. w starożytności
elchullogrande
Czytając jedną książkę natknąłem się tam na przypis bibliograficzny do książki "Une virginité sans hymen: le corps féminin en Grèce ancienne" autorstwa G. Sissy.
No i mnie to zaciekawiło. Nie mam dostępu do tej pracy, ale może ktoś z Was ją zna, albo wie może, co mogłoby się kryć pod tym une virginité sans hymen?

smile.gif
szapur II
Chodzi o pewną dwuznaczność w słowie parthenos, i czy koncepcję dziewictwa w antyku pogańskim można zestawiać z naszym rozumieniem. Nie wiem, czy jest to książka, ale artykuł tejże autorki o tym tytule wyszedł w Annales z r. 1984 r. link do artykułu.
elchullogrande
QUOTE(szapur II @ 12/12/2015, 16:49)
Chodzi o pewną dwuznaczność w słowie parthenos, i czy koncepcję dziewictwa w antyku pogańskim można zestawiać z naszym rozumieniem. Nie wiem, czy jest to książka, ale artykuł tejże autorki o tym tytule wyszedł w Annales z r. 1984 r. link do artykułu.
*




Tak, tak, to jest pewnie ten artykuł, już go znalazłem i będę czytał.

No to - na czym polega ta dwuznaczność i jak wyglądała ta koncepcja dziewictwa? smile.gif
szapur II
Dwuznaczność polega na tym, że parthenos to dziewica, a z drugiej strony młoda dziewczyna, która mogła rozpocząć życie seksualne. Co szczegółowych koncepcji pewnie więcej się w tym artykule, jakoś do tej pory się tym nie interesowałem smile.gif
elchullogrande
To coś podobnego, jak w hebrajskim, gdzie z jednego rdzenia, oznaczającego coś roztrzepanego, rozrzuconego, będącego w nieładzie, powstaje słowo, które oznaczać może m.in.:
- młodą dziewczynę
- niewolnicę
- prostytutkę
- dziewicę

Rozmach duży i trzeba dobrze zbadać kontekst.

A ja właśnie ostatnio zająłem się trochę życiem seksualnym w późnym średniowieczu. Zaiste ciekawe sprawy.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org