Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Zamawianie Uzbrojenia Przez Państwo
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > II wojna światowa ogólnie
PCtank
Witam wszystkich,

zastanawiała mnie ostatnia jedna rzecz - jak państwa przykładowo USA i III Rzesza zamawiały na wyposażenie armii np. czołgi.

USA jako kraj o gospodarce wolno rynkowej to zapewne tak robiło, że pozyskiwało pieniądze z obligacji albo z banków, których zapewne było dużo w tamtejszym kraju. Następnie płaciło jakiejś "firmie" produkującej czołgi, która miała wyprodukować te maszyny w określonej liczbie za określoną kwotę w określonym czasie.

Natomiast jak wyglądało to w III Rzeszy? Wiem tyle, że był to kraj o gospodarce centralnie planowanej. Czy przebieg "produkcji" dalej opierając się na np. czołgach wyglądał tak samo, że trzeba pozyskać pieniądze (zapewne Niemcy miały inne metody niż Stany Zjednoczone) i zapłacić przedsiębiorstwom aby uzyskać oczekiwany efekt? Czy tam Hitler zlecał produkcję uzbrojenia i musiało to zostać wykonane bez wynagrodzenia? (w sensie że w sferze militarnej nie istniał pieniądz)
Realchief
W teorii wyglądało to dokładnie jak w USA.
Płacono przedsiębiorstwom i ich właściciele czerpali z produkcji zyski.
Nawet w ZSRR istniały pieniądze i uzbrojenie było produkowane przez zakłady za pieniądze.
Różnice polegały na tym skąd się biorą owe pieniądze oraz surowce no i w ZSRR właścicielami fabryk było państwo.
PCtank
To w ZSRR to zapewne jak państwo płaciło to trafiało to do zarządców fabryk, pracowników i NKWD (gdzieś czytałem że "dopilnowywali" wydajności pracy, bo w państwowych przedsiębiorstwach jak wiadomo efektywność spada - temu produkcja w ZSRR była duża). A jak było państwowe to nie było stricte właścicieli, więc zapewne taniej było wyprodukować uzbrojenie w takim kraju niż w USA ( dobre to jest rozumowanie? )

Być może wydajność w Niemczech pojedynczego pracownika była większa niż w USA, gdyż dzienny czas pracy wynosił 12 godzin. Chyba tutaj na forum gdzieś przeczytałem że na jednego pracownika również przypadało chyba najwięcej maszyn w porównaniu do innych krajów.
Ale USA miało więcej fabryk, zasób ludzkich, surowców i pieniądze łatwiejsze do pozyskania.

A kopalnie były państwowe w II wś, czy zależy też od kraju?
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org