Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Firmy zagraniczne na terytorium polskim
historycy.org > Historia Polski > PO OKRĄGŁYM STOLE - DEMOKRACJA > Przemiany społeczne i gospodarcze
chruszczowus
Witam. Zastanawiałem się jak to jest z firmami z zagranicy które swoje produkty oferują w Polsce. Bo np powiedzmy że kupuje np wódkę Żubrówke która należy do jakiejś Rosyjskiej firmy to czy wzmacniam gospodarke Rosyjską czy Polską. I jak się nazywa i ile wynosi podatek dla firm zagranicznych w Polsce. I czy jeżeli przykładowo w Polsce produkowana jest wódka Żubrówka która należy do rusian standard group to czy po wyprodukowaniu tego produktu jego wartość wliczana jest do PKB rosji czy Polski. Chętnie przeczytałbym jakieś artykuły które wyjaśniają te ekonomiczne zasady itp.
Wlad
Jeśli kupujesz produkt zagranicznej firmy ale wyprodukowany w Polsce to generalnie wspierasz obie gospodarki. Od poszczególnych przypadków zależy w jakich proporcjach. Wspierasz gospodarkę Polską bo wiadomo ktoś to musiał u nas wyprodukować, ktoś dostarczyć surowce. Podatek od wynagrodzeń, VAT i dochodowy z polskiego oddziału firma zagraniczna musi zapłacić w Polsce. Dodatkowo taka zagraniczna firma nie bierze się na polskim rynku z niczego. Najpierw musi kupić zakład w Polsce lub zbudować go od podstaw a to jest kolejna kasa wpompowana w naszą gospodarkę. Z drugiej strony po to się otwiera oddziały za granicą, żeby z nich czerpać korzyści. Trudno więc się dziwić, że zysk spółki córki po opodatkowaniu wędruje za granicę do spółki matki. Firma zagraniczna może też pobierać opłaty od swojego oddziału w Polsce za udostępnione licencje, technologie, know-how, użyczenie loga,usługi marketingowe itp.
Generalnie jest u nas jeden podatek od dochodów osób prawnych CIT, z którego zwolnione są tylko firmy działające w specjalnych strefach ekonomicznych.

Net_Skater
Czesto zagraniczna lokalizacja firmy jest powodowana staraniem lokalnych wladz w kierunku "ruszenia" ekonomii danego obszaru.
W miejscowosci Spartanburg w stanie Polnocna Karolina, w latach dziewiecdziesiatych, koncern BMW wybudowal od podstaw zaklad produkcyjny. Skorzystal z oferty stanu ktora prezentowala znaczne ulgi podatkowe. BMW zainwestowal siedem miliardow dolarow w ten biznes. Dzisiaj NC BMW Manufacturing zatrudnia osiem tysiecy pracownikow i kontraktuje dostawy czesci/podzespolow od trzystu amerykanskich producentow.
Jakosciowo produkt prezentuje ten sam a czasami wyzszy standart jak samochody produkowane w Niemczech.
Osiem tysiecy dobrze platnych miejsc pracy dla lokalnej ekonomii. To wazne.


user posted image

N_S
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org