Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Pismo neogotyckie w Trzeciej Rzeszy
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > II wojna światowa ogólnie
bamip
Fraktura, jako odmiana pisma neogotyckiego stosowana w Niemczech do do 1941 roku - według wikipedii władze hitlerowskie zdecydowały o przejściu na antykwę motywując to rzekomym pochodzeniem pisma gotyckiego od Żydów. Jak dokładnie przebiegał ten proces, kto "dowiódł żydostwa" i ile w tym było prawdy, a ile kłamstwa, w końcu może zależało to odmiany (szwabacha, rotunda, tekstura)?

Ciekawostką jest, że w "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" afisze już są pisane antykwą, mimo że akcja odbywa się w 1939 roku.
pejotlbis
QUOTE(bamip @ 25/06/2015, 20:53)
Fraktura, jako odmiana pisma neogotyckiego stosowana w Niemczech  do do 1941 roku - według wikipedii władze hitlerowskie zdecydowały o przejściu na antykwę motywując to rzekomym pochodzeniem pisma gotyckiego od Żydów. Jak dokładnie przebiegał ten proces, kto "dowiódł żydostwa" i ile w tym było prawdy, a ile kłamstwa, w końcu może zależało to odmiany (szwabacha, rotunda, tekstura)?

Ciekawostką jest, że w "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" afisze już są pisane antykwą, mimo że akcja odbywa się w 1939 roku.
*

Odnalazłem w sieci dokument podpisany przez M Bormana [!] z dn. 3 stycznia 1941
W dokumencie tym autor stwierdza że fuehrer po konsultacji z Reichleiterem Amannem /odpowiedzialnym za prasę w Niemczech/ ,oraz z jednym z najwiekszych wydawców Mullerem/ min. Volkisher Beobachter/ , podjął decyzję o porzuceniu gotyckich liter jako"żydowskich" i przejściu na pismo atiqua, nazywając je dalej "normalnym" inaczej standartowym.
W dokumencie mówi się o zmianach w druku prasy, szyldów informacyjnych, z nazwami ulic,zresztą sami przeczytajcie: http://forum.dawnygdansk.pl/printview.php?...a64b89a02d586b1
Co do "Jak rozpętałem .." nie jest zadną ciekawostką że twórcy tylko niewielu filmów trzymali się wiarygodnosci historycznej, np.w "Stawce.." można się dowiedziec takich rewelacji że gestapo zajmowało się wywiadem zagranicznym.
Nie mam co do tego sprawdzonych informacji, ale takie "odkrycie" o żydowskości pisma gotyckiego najprawdopodobniej pochodziło z Instytutu Ahnenerbe
Varyag
QUOTE(bamip @ 25/06/2015, 19:53)
*

A w "Parszywej dwunastce" Marvin i Bronson rozlewają kałamarz na ladzie recepcji bo nie umieli się wpisać gotykiem do księgi hotelowej...więc jak to?
freddy
Czytałem sporo na ten temat w internecie. To średniowieczne pismo wyprodukowali Germanie, a nie Żydzi, więc przejście w 1941 roku na "normalne" pismo było niepotrzebne.
Jacek Zet
Mam w swoich zbiorach formularz parowozu wypełniony na jednej ze stron gotykiem. Wpisy te robiono w Raciborzu na początku lat sześcdziesiątych.
freddy
A czy te wpisy w tym formularzu były w języku niemieckim czy polskim ? Oraz o lata 60 którego wieku chodzi ?
Jacek Zet
Lata sześćdziesiąte dwudziestego wieku, język polski> Parowóz serii Ty23
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org