Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Spolecznosc zydowska w Szczecinie (Stettin)
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > II wojna światowa ogólnie
bamip
Od kilku dni nurtuje mnie to zagadnienie. Mamy w Szczecinie dzielnicę, która przed wojną była dzielnicą żydowską i wygląda na to, że mimo zmiany przynależności miasta i wysiedleniu większości Niemców, społeczność żydowska w owej dzielnicy się w sporej mierze uchowała. Chodzi o Niebuszewo i Bolinko (Zabelsdorf i Gruhnhoff), które historycznie stanowią jedność - dawna dzielnica przemysłowa, zniszczona gdzieś w 80% podczas wojny, ale ludzie, których stamtąd znam, mają niekiedy "ijdyszobrzmiące" nazwiska.

Czy są więc jakieś rozważania/źródła na ten temat, jakoby skala wypędzeń niemieckich Żydów z ziem zachodnich była mniejsza niż w przypadku rodowitych Niemców?
wysoki
QUOTE(bamip @ 28/04/2015, 16:49)
Od kilku dni nurtuje mnie to zagadnienie. Mamy w Szczecinie dzielnicę, która przed wojną była dzielnicą żydowską i wygląda na to, że mimo zmiany przynależności miasta i wysiedleniu większości Niemców, społeczność żydowska w owej dzielnicy się w sporej mierze uchowała. Chodzi o Niebuszewo i Bolinko (Zabelsdorf i Gruhnhoff), które historycznie stanowią jedność - dawna dzielnica przemysłowa, zniszczona gdzieś w 80% podczas wojny, ale ludzie, których stamtąd znam, mają niekiedy "ijdyszobrzmiące" nazwiska.

Czy są więc jakieś rozważania/źródła na ten temat, jakoby skala wypędzeń niemieckich Żydów z ziem zachodnich była mniejsza niż w przypadku rodowitych Niemców?
*

A z jakiego powodu to tak wygląda?

ale ludzie, których stamtąd znam, mają niekiedy "ijdyszobrzmiące" nazwiska.

Tylko dlatego?
Jakieś przykłady wink.gif?

EDIT.
Gmina powstała w 1993 roku, z przekształcenia istniejącej w latach 1946-1993 Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Szczecinie w Gminę Wyznaniową Żydowską. Obecnie zrzesza 62 członków

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gmina_Wyznani...ka_w_Szczecinie
Po zakończeniu II wojny światowej do Szczecina zaczęła napływać liczna ludność żydowska, głównie repatrianci ze Związku Radzieckiego. Osiedlali się oni głównie rejonie Dworca Niebuszewo, na Pogodnie i w Śródmieściu. Wówczas założono gminę żydowską oraz synagogę przy ulicy Niemcewicza. W 1946 roku odzyskano cmentarz i ponownie otwarto do celów pochówkowych.

W latach 50. nastąpiła znaczna emigracja członków gminy głównie do Europy Zachodniej, Izraela oraz USA.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_%C5%...3w_w_Szczecinie
czarny piotruś
Większość niemieckich Żydów w Szczecinie opuściła miasto już przed wojną(po Nocy Kryształowej) a pozostali w przytłaczającej większości podzielili los Żydów europejskich. Natomiast gdzieś kołacze mi się myśl, że faktycznie po wojnie osiedliło tam się sporo Żydów ale to już byli przedwojenni obywatele polscy, ktorym udało się przeżyć wojnę.
Net_Skater
bamip:

W styczniu 1940 roku wladze III Rzeszy zadecydowaly, ze teren Pomorza ma byc czysto niemiecki a spolecznosc zydowska przeniesiona do Judenreservat w poludniowo wschodniej czesci Generalggouvernement (okolice Lublina). W nocy z 12 na 13 lutego 1940 r. cala zydowska spolecznosc Szczecina czyli ok. 1300 osob zostala wysiedlona, zaladowana do pociagu i przetransportowana do okolic Lublina. Po wyladowaniu, kolumna deportowanych zostala zmuszona do przejscia ok. 30 km i dotarla do centrum miasta. W czasie marszu, na wskutek bardzo ciezkich warunkow zimowych, zginelo ok. 100 osob. Po krotkim pobycie w Lublinie, Zydzi szczecinscy zostali rozdzieleni do podlubelskich miejscowosci (Piaski Luterskie, Glusk, Belzyce) gdzie uzywani byli jako sila robocza. Ciezkie warunki spowodowaly smierc wielu Zydow, pozostali zgineli dwa lata pozniej w obozach smierci.

Cytowane pytanie jest nieprecyzyjne, chyba chodzi o porownanie deportacji szczecinskich Zydow do deportacji Niemcow po zakonczeniu dzialan wojennych. Jesli to prawda, to uwazam takie porownanie za wysoce niestosowne.

N_S

Zrodlo: strona z Wiki pod nazwa Virtual Shtetl w ktorej to informacja opiera sie na pracy niemieckiego historyka Gerharda Salingera pt. Zur Erinnerung und zum Gedenken. Die einstigen jüdischen Gemeinden Pommerns
bamip
QUOTE(czarny piotruś @ 28/04/2015, 17:20)
ciach
*

Wnioskuję, że też jesteś ze Szczecina lub okolic wink.gif

O ile dobrze kojarzę, żydowskie kamienice zaczynały się od - ironia historii - Ofiar Oświęcimia (Heinrichstrasse) ciągnęły się mniej więcej do Żupańskiego (Schnellstrasse). Przy czym na północ od Kołłątaja (Friedebornsstr.) do dziś stoją wytworne kamienice kapitalistów z wolnomularskimi zdobieniami, podczas gdy na południe to co się ostało to nędzne robotnicze budki - i to właściwie był historyczny podział Niebuszewa na Nieckę i przemysłówkę, w przeciwieństwie do obecnego po torach kolejowych.

Zgodnie z przedwojennymi funkcjami obie części podzieliły się względem zniszczeń wojennych - przemysłowa zrównana z ziemią, przetrwało może z 20 kamienic spośród ponad 100, z kolei Niecka zachowała się z bardzo małymi zniszczeniami.

Ciekawe oponie poznałem nt. modernistycznych bloków z lat 30. Jedni twierdzą, że to mieszkania dla Kriegsmarine, inni że typowo żydowska inwestycja.
czarny piotruś
Ja akurat z dziada pradziada Wielkopolanin smile.gif o Żydach w powojennym Szczecinie tylko słyszałem, co może być prawdą lub nie. Najpewniej było by zapytać w miejscowej gminie żydowskiej jezeli taka istnieje.
wysoki
QUOTE(czarny piotruś @ 29/04/2015, 8:52)
Ja akurat z dziada pradziada Wielkopolanin smile.gif o Żydach w powojennym Szczecinie tylko słyszałem, co może być prawdą lub nie. Najpewniej było by zapytać w miejscowej gminie żydowskiej jezeli taka istnieje.
*

Istnieje, w swoim poście wyżej podałem na nią namiary. Liczy 62 osoby.

Banipie, czy mogę oczekiwać odpowiedzi na moje pytania?
Ty:
wygląda na to, że mimo zmiany przynależności miasta i wysiedleniu większości Niemców, społeczność żydowska w owej dzielnicy się w sporej mierze uchowała.

Ja: A z jakiego powodu to tak wygląda?
ale ludzie, których stamtąd znam, mają niekiedy "ijdyszobrzmiące" nazwiska.

Ja: Tylko dlatego? Jakieś przykłady wink.gif?

Teraz kolejna porcja:
O ile dobrze kojarzę, żydowskie kamienice zaczynały się od - ironia historii - Ofiar Oświęcimia (Heinrichstrasse)

Dlaczego ironia historii, ta ulica nosiła nazwę Ofiar Oświęcimia przed wojną?
Heinrichstrasse tak może znaczy wink.gif?
Ciekawe oponie poznałem nt. modernistycznych bloków z lat 30. Jedni twierdzą, że to mieszkania dla Kriegsmarine, inni że typowo żydowska inwestycja.

A to w jakiś sposób koliduje wink.gif?
bamip
QUOTE(wysoki @ 29/04/2015, 10:44)
Banipie, czy mogę oczekiwać odpowiedzi na moje pytania?

Przykładów nie mogę podać, bo to by była prywata chyba ;)Cała filozofia, że społeczność tej części miasta różni się znacznie od reszty - przede wszystkim jest mocno zintegrowana, mają siłę przebicia i największy wpływ na to co się dziej w mieście. Broń boże, że jakoś ich nie lubię, mam tam sporo znajomych. (choć mieszkam na wschód od Odry w czysto polskim blokowisku)

Dlaczego ironia historii, ta ulica nosiła nazwę Ofiar Oświęcimia przed wojną?
Heinrichstrasse tak może znaczy wink.gif?

No od ulicy nazwanej na cześć ofiar Oświęcimia (notabene pojawiały się postulaty przemianowania na "Ofiar Auschwitz", żeby podkreślić niemieckość obozu, oczywiście część odebrała to jako regermanizację) zaczyna(ła) się żydowska część miasta. Zresztą nazwy ulic to temat rzeka, bo o ile na starówce tylko tłumaczono, to na przykład w śródmieściu Bismarcka przemianowano na Obrońców Stalingradu wink.gif

A to w jakiś sposób koliduje wink.gif?
*

No rozbieżność spora, chociaż przykład Wernera Goldberga może coś zmieniać.

Tych pytan jest wiecej niz jedno.
Czekamy na odpowiedzi.
Moderator N_S
===========================
To juz kolejny watek gdzie ten uzytkownik wlecial, wylecial - a odpowiedzi na konkretne pytania niet
N_S
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org