Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Umowa między cerkwią prawosławną a ZSRR
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > II wojna światowa ogólnie
freddy
Gdy Niemcy zaatakowały Rosję w 1941 roku to poglądy Stalina na religię odmieniły się. Postanowił zaagażować Kościół Prawosławny w roli agitatora na rzecz ojczyzny. Czyim pomysłem była ta umowa i czy przetrwała po wojnie ?
Darth Bane
QUOTE(freddy @ 20/04/2015, 13:24)
Gdy Niemcy zaatakowały Rosję w 1941 roku to poglądy Stalina na religię odmieniły się. Postanowił zaagażować Kościół Prawosławny w roli agitatora na rzecz ojczyzny. Czyim pomysłem była ta umowa i czy przetrwała po wojnie ?
*


Zaatakował nie Rosję tylko ZSRR.
Umowa przetrwała zajefajnie ! smile.gif Szczególnie Chruszczowa - ponad 10 000 zniszczonych obiektów religijnych (więcej niż za Stalina czy Lenina!) i obietnica pokazywania "ostatniego popa" do 1980 w Muzeum Ateizmu. Co do Stalina ustnie obiecał i coś tam dotrzymywał - szczególnie w momencie największego zagrożenia gdy do "obywateli" zwracał się per "bracia i siostry".
farkas93
Żyła w tamtych czasach w Moskwie matusza Matrona, mistyczka. Według legendy miała się na początku wielkiej wojny ojczyźnianej spotkać ze Stalinem i przepowiedzieć mu, że ZSRS wojnę wygra jeżeli towarzysz sekretarz generalny, przestanie zwalczać wiarę. Faktem jest, że Stalin zliberalizował wtedy politykę religijną. Wstrzymano wydawanie "Bezboźnika",zawieszono działalność Związku Wojujących Bezbożników, pozwolno Cerkwii prowadzić fundusz obrony ojczyzny, oblatywano nad Moskwą z ikoną, popi święcili i błogosławili ikonami oddziały wojskowe wyruszające na front, pozwolono sołdatom nosić krzyżyki,zwalniano popów i zakonników z łagrów i najważniejsze w 1943 r. przywrócono patriarchat. I tak do śmierci Stalina zaprzestano zwalczania Cerkwii, tylko pozwolono jej wegetować na marginesie państwa.

Ogólnie, żeby trochę więcej się dowiedzieć można zajrzeć do Grajewski A., Rosja i Krzyż Z dziejów Kościoła Prawosłąwnego w ZSRR.

QUOTE
Szczególnie Chruszczowa - ponad 10 000 zniszczonych obiektów religijnych (więcej niż za Stalina czy Lenina!) i obietnica pokazywania "ostatniego popa" do 1980 w Muzeum Ateizmu.


To tak w ramach destalinizacji. Lenin niszczył, Stalin w pewnym momencie przestał niszczyć, to powrócmy do tego co było za Lenina.

To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org