Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Sanacja a masoneria
historycy.org > Historia Polski > OKRES MIĘDZYWOJENNY, II RZECZPOSPOLITA > Sanacja do śmierci Piłsudskiego 1926-1935
bilaenski
Witam!

Obóz piłsudczykowski gdy patrzy się na różnego rodzaju opracowania budzi w pewnym momencie falę teorii spiskowych, zwłaszcza gdy dotyczy to organizacji jaką jest wolnomularstwo. Jaki to miało wpływ? Skąd tak liczna grupa ludzi często bardzo bliskich współpracowników J. Piłsudskiego będących także w kręgu masonerii?
krakowiak
Na pewno dość mocno współpracowali przed przewrotem majowym, gdy masoneria przez swoje wpływy w prasie urabiała opinię publiczną w duchu przyjaznym Piłsudskiemu. Wtedy te kontakty były jawne i ostentacyjne. Potem było różnie aż do 1938 r. kiedy zakazano działalności masonerii w Polsce.
Gaspar123
Masoneria była modna wśród socjalistów, którzy popierali Piłsudskiego i tyle. Z kolei endecy we większości krytykowali masonerie, a więc była jakaś kontrabanda. Można snuć teorie spiskowe, że zamach majowy to wymysł masonerii, by przejąć władzę w Polsce, a za dowód przedstawiać nowe godło z masońskimi znakami, ale wątpię. Wydaję mi się, że to po protu była moda wśród ludzi związanych ze sanacją.
poldas372
Ten dekret Mościckiego z 22 listopada 1938 roku wzbudza moje kontrowersje.
Dwa tygodnie wcześniej w Rzeszy doszło do Nocy Kryształowej, a jej rezultatami obciążono ludność żydowską, która była ofiarą tego zdarzenia.
Mościcki swym dekretem delegalizował wszelkie organizacje masońskie włącznie z B'nai B'rith.
Oficjalnie rejestrowany dobytek tych organizacji uległ konfiskacie.
Czyli? - Mamy analogię.
Jednak dalej to już widzę rozdwojenie jaźni, ponieważ władza dogadała się jednak z Narodową Organizacją Syjonistyczną i w Bolkowie koło Andrychowa wiosną 1939 roku szkolono żydowskich bojowników Betaru i nawet udzielono Haganie wsparcia finansowego w wysokości 212 000 złotych.
emigrant
Okazuje się, że to nie za Sanacji istniał "najbardziej masoński rząd, jaki kiedykolwiek miała Polska" rolleyes.gif :
http://niezlomni.com/?p=20887
Co prawda, artykuł (fragment z jednej z książek Cata) nie dotyczy Sanacji, a można powiedzieć, że wręcz przeciwnie, ale omawiany rząd swoje korzenie miał na pewno w kraju czasów Sanacji...
poldas372
Ten temat jest tak umocowany, że winniśmy pisać jedynie o masonerji do maja 1935 roku.
Stanisław Mackiewicz pisał niewątliwie wzniośle, jak to u dobrego publicysty bywa, jednak nie zawsze można się z nim zgodzić.
Na Sikorskiego i Strońskiego ciężko znaleźć dowody iż byli masonami.
A to przecież oni montowali pierwszy rząd na emigracji.

Taki zarzut stawiano pierwszemu prezydentowi II RP - Narutowiczowi.
QUOTE
ale omawiany rząd swoje korzenie miał na pewno w kraju czasów Sanacji...
Nie wiem jak to interpretować.
emigrant
QUOTE(poldas372 @ 27/09/2014, 11:36)
Ten temat jest tak umocowany, że winniśmy pisać jedynie o masonerji do maja 1935 roku.
Dlaczego do 35 roku? W latach 35-39 nie rządziła w Polsce Sanacja? Mowa jest o współpracownikach Piłsudskiego, a oni trzymali ster władzy także po śmierci Marszałka.

QUOTE
E:...ale omawiany rząd swoje korzenie miał na pewno w kraju czasów Sanacji...
P:Nie wiem jak to interpretować.
Ano tak, że ludzie ci wywodzili się głównie z życia politycznego Polski sanacyjnej (po 26 roku), nawet jeśli byli opozycją polityczną,
poldas372
1 - Zerknij na samą górę tej strony - "Sanacja do śmierci Piłsudskiego, 1926-1935".
2 - Na takiej zasadzie argumentacji można by każdego podpiąć, albo odpiąć.
Faktem jest natomiast iż Sikorski i Stroński byli byłymi opozycjonistami Sanacji. Jednak Adam Koc już nie, a w rządzie Sikorskiego pełnił funkcję ministra skarbu.
emigrant
QUOTE(poldas372 @ 27/09/2014, 12:14)
1 - Zerknij na samą górę tej strony - "Sanacja do śmierci Piłsudskiego, 1926-1935".
*


Fakt. Masz rację. A ja tego tytułu nie zauważyłem...
munitalp10
Bardzo negatywny, koniki i te sprawy wink.gif Zawsze będę bronił Polaków w ich przygotowaniach do II wojny światowej, ze względu na bitność polskiego żołnierza, pewnie nie wszystkich ale w ogóle. Natomiast faktem jest to, że byliśmy opóźnieni do zachodu o ok. 5 lat, te 6 lat, które potrzebował Hitler, żeby stworzyć maszynkę wojenną. My nie mieliśmy odpowiedniej władzy, nie tyle pewnie przez korupcję, co przez niezdecydowanie, w co inwestować i ile inwestować, to dawało przewagę naszym przeciwnikom, a taka masoneria wspierała takie leniuchowanie i leżakowanie, bo to po prostu źli ludzie. Myślę, że jest kilku kolegów, którzy mogą potwierdzić zaniechania w modernizacji, chociażby w lotnictwie
http://samolotypolskie.blogspot.com/2013/0...tum-mobile.html tu można poczytać o polskim nieudanym projekcie silniku typu foka chociażby, które opóźniło pracę nad PZL 50 Jastrząb,a i tak kupiono silniki francuskie. jest wiele takich smaczków także w wojskach pancernych. To nie jest zakres błędu tylko nieudolności, jak ten 10tp na kołach smile.gif
poldas372
Pomijając resztę wypowiedzi przedmówcy;
QUOTE
a taka masoneria wspierała takie leniuchowanie i leżakowanie, bo to po prostu źli ludzie.
Czyli masoneria była sprawcą marnego przygotowania Wojska Polskiego do konfrontacji z Rzeszą.
Dobrze rozumiem?
munitalp10
Przerost jakości nad ilością/jakością, to nie wytwór masońskiego myślenia? smile.gif Inaczej prześledziłem wyniki wyborów w IIRP od 1935-1938 roku i uważam, że ogólny trend postępu był dobry łącznie z odsunięciem Walerego Sławka, jednak pewne opóźnienia widoczne, szczególnie we własnych założeniach, co do strategii prowadzenia wojny np. samoloty rozpoznawcze "pocóż" ich planować na poziomie zachodnim. Do 38 roku zachód pod względem jakości sprzętu lotniczego nie wyprzedzał nas znacząco, więc skąd to się wzięło, że stawiano na niepraktyczne rozwiązania? Skąd ten brak zdecydowania na produkcję jednego solidnego modelu? Od 1937 roku, można już było zakładać w jakim kierunku pójdzie rozwój lotnictwa myśliwskiego, śmierć Nowkuńskiego 30 lipca 1936r. (PZL 38) też pozostawia pewien margines zastanowienia (pół żartem, pół serio wink.gif)Zaczęto go efektywnie budować w 1938r. PZL 50 jastrząb, miał ten plus, że można go było dostosować, do wielu silników dostępnych na rynku, dlatego też we wrześniu 39 na linii produkcyjnej znajdowało się już 5 modeli tego samolotu. Wilk był kosztownym i złym pomysłem.
munitalp10
QUOTE
...Można snuć teorie spiskowe, że zamach majowy to wymysł masonerii, by przejąć władzę w Polsce, a za dowód przedstawiać nowe godło z masońskimi znakami, ale wątpię. Wydaję mi się, że to po protu była moda wśród ludzi związanych ze sanacją.

Zgadzam się z Gaspar123 w tej części. Sanacja to byli patrioci równej wagi co endecja, tyle, że różnymi zbiegami okoliczności są krytykowani. Natomiast OZN trudno jest już krytykować.
poldas372
QUOTE
Przerost jakości nad ilością/jakością
Proponuję się zdecydować.
QUOTE
PZL 50 jastrząb, miał ten plus, że można go było dostosować, do wielu silników dostępnych na rynku, dlatego też we wrześniu 39 na linii produkcyjnej znajdowało się już 5 modeli tego samolotu.
Na linii produkcyjnej ani jednego nie było.

Chcesz badać wpływ masonerii na polską produkcję zbrojeniową?
No to wbijaj tu - http://www.historycy.org/index.php?showtopic=36912
Ewentualnie w tematach pobocznych.
munitalp10
QUOTE
"Na linii produkcyjnej ani jednego nie było.

Owszem było 5 modeli z linii PZL50A, plus dwa prototypy, do końca 39r. planowano wyprodukować 40 modeli, łącznie 300. Niestety produkcję wstrzymano przez słabe osiągi silnika... reszta tutaj:
http://www.dws-xip.pl/wojna/bron/polska/p351.html
A nasz projektant Wsiewowłod Jakimiuk zajmował się jeszcze innymi projektamin(po co?) stąd też dodatkowe opóźnienia.
Mitsubishi A6M w fazie prototypowej był 1937-1940
Messerschmitt Bf 109 w fazie prototypowej 1934-1936
tamten topic jest zamknięty, ale zamykam wątek. end
poldas372
No to wbijaj tutaj - http://www.historycy.org/index.php?showtopic=24469&st=420
Ten temat nie jest zamknięty.
Chętnie się dowiem czegoś n/t przynależności do pewnej organizacji panów: Jakimiuka, Dąbrowskiego, Nowkuńskiego, Rayskiego i ewentualnych konsekwencji z tego wynikających.
Gaspar123
Zresztą podobny temat można założyć nt. rewolucji francuskiej, w której udział masonerii był naprawdę duży. "Wolność, równość, braterstwo" to hasło rewolucji francuskiej, a zarazem motto wolnomularstwa. Idąc dalej, hasło „Wolność, Równość, Braterstwo” było używane przez węgierskich powstańców w 1848 roku, a więc czy i to powstanie było zorganizowane przez masonerie? Niedługo dojdziemy do wniosku, że każde powstanie lub rewolucja była zorganizowana przez masonerie, iluminatów, zakon syjonu czy reptilianów. Nie popadajmy już w paranoje.
munitalp10
Poldasie nie wciągaj mnie do takich akcji, co do gen.Rayskiego nie mam o nim złej opinii, nie wychodzę powyżej kategorii "błędu", a nie celowego działania na szkodę państwa. Po co Jakimiukowi dwa zlecenia na budowa "Wichra", skoro i tak nie wszedł do użycia, a tylko utrudnił badanie jastrzębia, przecież mamy w europie ewidentną gospodarkę wojenną. To co było złe w Sanacji odeszło po 34r.
Nie no masoneria kwestionująca religię, państwo "kosmopolityzm" a takie odłamy są, jest zła dla mnie i koniec, ja w paranoje nie popadam.end.
poldas372
QUOTE
co do płk.Rayskiego
Gdy podejmował decyzje, był generałem.

Co takiego złego odeszło w sanacji po 1934 roku?
Voss
QUOTE("munitalp10")
Nie no masoneria kwestionująca religię, państwo "kosmopolityzm" a takie odłamy są, jest zła dla mnie i koniec, ja w paranoje nie popadam.end

Ryt brytyjski (lub ściślej- angielski) nie kwestionuje wiary w Boga- odwrotnie, wymaga wiary w istotę wyższą. Jest ponadto bardzo konserwatywny i np. nie przyjmuje kobiet.
Masoneria bynajmniej nie kwestionuje religii- kto chce, może wierzyć, jego sprawa. Przypomnę, że masonem był/jest np. Jan Olszewski.

QUOTE
a taka masoneria wspierała takie leniuchowanie i leżakowanie, bo to po prostu źli ludzie.


Co to za bzdury? Wolnomularstwo wspiera postawy legalistyczne i jednym z obowiązków masona jest służba i ochrona jego kraju.
Źli ludzie? A co takiego złego zrobili George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt, a z naszego podwórka np. Narutowicz czy marszałek Małachowski by zasłużyć na taką opinię?
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org