Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Państwa bałtyckie 1939-1940
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > II wojna światowa ogólnie
RoBoJas92
Witam! Czy posiada ktoś informacje dotyczące wojsk krajów bałtyckich-ich liczebności w 1939 oraz czy stawiały one jakikolwiek opór podczas aneksji przez ZSRR w 1940.Dlaczego też nie podjęły one ogólnej próby obrony przed najazdem bolszewikóm na te terytoria jak rok wcześniej zrobiły to Polska i Finlandia?
polski ułan
Witam

QUOTE
Dlaczego też nie podjęły one ogólnej próby obrony przed najazdem bolszewikóm na te terytoria jak rok wcześniej zrobiły to Polska i Finlandia?

Cóż, potencjał Związku Sowieckiego był nieporównywalnie większy od wojsk państw nadbałtyckich, a poza tym nizinny teren tychże państw był gorszy do obrony niż nieprzebyte lasy Karelii, więc decyzja o stawieniu oporu tylko zniszczyłaby te kraje.
Lwowiak
QUOTE
...więc decyzja o stawieniu oporu tylko zniszczyłaby te kraje.

A kto miałby podejmowac tam jakieś decyzje? Przecież w 1939 roku ustalono ,że strefa interesów sowieckich obejmuje m.in.te państwa.
W związku z tym sowieci obsadzili tam swoich Jaruzelskich,którym w wybranym momencie kazano poprosić Moskwe o przyjęcie do "wielkiej rodziny szczęsliwych, miłujących pokój narodów CCCP".
Nie musieli więc sowieci urządzać specjalnego jak napisano w pierwszym poście "najazdu".
Najazd był jedynie we wrześniu 1939 r. na naszą Wileńszczyznę,której broniło Wojsko Polskie.Potem niektórym naiwnym w Kownie zdawało się ,że otrzymali wspaniały prezent od bolszewików w postaci zagarnietej ziemi polskiej.Szybko musieli jednak zmienić zdanie o czym pośrednio traktuje ten wątek.
arturus.miłośnik historii
Co do Łotyszy i Estończyków szanuję ich i nie potępiam ich że nie bronili się w 1940 ,byli po prostu bez szans ,mieli przecież już o 1939 bazy wojskowe Armii Czerwonej na swoim terytorium i opór byłby samobójstwem.
Halsey42
Podczas przekraczania granicy doszło do incydentalnych potyczek z żołnierzami litewskimi
(Bieszanow, Czerwony Blitzkrieg).
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org