Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Faszyzm w Polsce/agresja na Niemcy
historycy.org > Historia Polski > OKRES MIĘDZYWOJENNY, II RZECZPOSPOLITA > Sanacja do śmierci Piłsudskiego 1926-1935
Mixxer5
Jakiś czas temu a HA założyłem temat o faszystowskiej Polsce atakującej Niemcy. Niestety (a może na szczęściwe? wink.gif ) poszedł do piachu z powodu braku sensownego założenia. Przenoszę się więc tutaj i pytam- czy była jakakolwiek szansa na "faszyzację" Polski w okresie międzywojennym (oczywiście raczej już po wojnie z Bolszewikami...)? Może tu uda się wypracować jakiś konkretny POD.

Pytanie nr 2- abstrahując od powyższego (aczkolwiek powiązania nie wykluczam jeśli udałoby się znaleźć POD): jak wyglądałaby od strony technicznej agresja Polski na Niemcy przed dojściem Hitlera do władzy, ew. zaraz po. Czy mieliśmy szansę wygrać/ na co moglibyśmy w takim układzie liczyć (maksymalnie).

Pytanie nr 3- w związku z powyższym- czego byłoby potrzeba do takiej agresji? Wystarczyłoby słowo Piłsudskiego (który jeszcze wtedy żył), czy też potrzeba czegoś "mocniejszego"?
Realchief
1. Nie było.

2. Przegralibyśmy i utracili Śląsk, Wielkopolskę i Pomorze przy aplauzie społeczności międzynarodowej. Dodatkowy bonusik to Soso wpadający na imprezę. W najlepszym wypadku mamy Polskę złożoną z Mazowsza i Zachodniej Małopolski w najgorszym Polską SRR.

3. Jak Polska ma być faszystowska to Piłsudski jest konsumowany przez rybki albo siedzi w niezbyt przyjemnym miejscu.
Mixxer5
Tylko 2 i 3 są ze sobą powiązane (czyli: czy Piłsudski może zacząć wojnę w warunkach z otl?)

I odnośnie 2- dlaczego miało by być aż tak źle? Przecież cała armia Niemiecka liczyła 100k i nie miała ciężkiego sprzętu. Nagle go sobie przecież nie stworzą. A i w ZSRR czystki trwały sobie w najlepsze, więc też nie widzę Armii Czerwonej wkraczającej bez przeszkód na nasze terytorium. Szczególnie skoro nie byli gotowi 10 lat później na Hitlera- pomimo końca czystek i nieustannych zbrojeń.
Realchief
Te 100 tyś i brak ciężkiego sprzętu to tylko formalnie, a po prawdzie kilkaset tysięcy ludzi i sprzęt był. Zresztą my też nie mieliśmy sprzętu.
Niech sobie kolega choć tutaj zajrzy: http://forum.gazeta.pl/forum/w,539,1437163...Polska_4_5.html

A czemu to akurat mamy uderzać na Niemcy w trakcie czystek czyli już w trakcie zbrojeń Adolfa? I czystki czy nie czystki nas zajętych na zachodzie RKKA i tak by pokonała.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org