Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Wojsko poborowe w średniowieczu.
historycy.org > Historia powszechna > ŚREDNIOWIECZE > Średniowiecze ogólnie
Gaspar123
Witam !

Ostatnio zastanawiałem się czy armia poborowa istniała w średniowieczu wink.gif Z tego co wiem to rycerstwo później zamieniło się w szlachtę, wiec była to elita państwowa. A czy na wypadek wojny było coś na wzór armii poborowej czy mobilizacji wojskowej ? Gdzie np. ludzie do lat 40 musieli iść na wojnę ? We filmie "Królestwo Niebieskie" w czasie obrony Jerozolimy wszyscy mężczyźni otrzymali broń i walczyli z muzułmanami, ale wiadomo to tylko film. Macie jakieś informacje na ten temat ? wink.gif
Tromp
Witam!
Sprawdź sobie, jak rzecz wyglądała w Imperium Bizantyjskim. Nie wiem do kiedy, ale z całą pewnością istniał system poboru, tzw. system temowy.
szapur II
To nie jest właściwie system "poborowy". W armii bizantyńskiej olbrzymią rolę pełniły formacje najemników, właściwie przez cały okres istnienia państwa, jeśli chodzi o oddziały temowe, to mamy do czynienia z pewną warstwą, której przedstawiciele, pełnili służbę wojskową czy byli do niej zobowiązani. To nie jest pobór na współczesnych zasadach.
Tromp
QUOTE(szapur II @ 14/09/2013, 20:55)
To nie jest właściwie system "poborowy". W armii bizantyńskiej olbrzymią rolę pełniły formacje najemników, właściwie przez cały okres istnienia państwa, jeśli chodzi o oddziały temowe, to mamy do czynienia z pewną warstwą, której przedstawiciele, pełnili służbę wojskową czy byli do niej zobowiązani. To nie jest pobór na współczesnych zasadach.
*


Oczywiście, że nie. Była to właściwie forma osadnictwa wojskowego.
Niemniej-była to warstwa w pewnym sensie obywatelska, a i dziś nie-obywatele w armiach nie służą wink.gif


Aha-coś na kształt poboru istniało też w anglosaskiej Brytanii, może też później, tego nie jestem pewien. Podobnie w królestwie Franków. Dokładnego mechanizmu poboru jednak nie znam.
lancelot
Miasta miały obowiązek wystawiania milicji, nie można by uznać tego za formę poboru?
Tromp
QUOTE(lancelot @ 15/09/2013, 12:53)
Miasta miały obowiązek wystawiania milicji, nie można by uznać tego za formę poboru?
*


Na tej samej zasadzie właściwie przez całe średniowiecze mamy we wszystkich bodaj krajach jakieś wyprawy łanowe, tworzące-wówczas przeważnie piesze-pospolite ruszenie. Mamy zatem fyrd, mamy "kilkanaście tysięcy" pieszego wojska Chrobrego i tak dalej.
Gaspar123
No tak, zapomniałem o pospolitym ruszeniu ;)Swoją drogą łatwiej jest strzelać z karabinu, niż umiejętnie machać mieczem. Miecz ważył ok. 2 kg, więc ciekawe ile czasu żył mężczyzna, który nigdy nie miał miecza w dłoni ? A był w środku kotła wink.gif
Andzio1999
Milicje szczególnie włoskie posługiwały się włóczniami a nie mieczami.A za obronę miast dokładnie odpowiadały cechy.

Bzdura z tą wagą karabinu a mieczu,z początków rozwoju broni palnej to ona taka leciutka nie była,spójrz na taktykę z początku XVII wieku,w jednej dłoni widzisz muszkiet a w drugiej?No właśnie forkiet o który opierano broń tongue.gif
lancelot
QUOTE
ciekawe ile czasu żył mężczyzna, który nigdy nie miał miecza w dłoni ?
Taki raczej nie walczył mieczem tylko np halabardą, berdyszem czy innym toporem albo włócznią dla przykładu.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org