Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Indeks Ksiag Zakazanych
historycy.org > Historia powszechna > NOWOŻYTNOŚĆ > Reformacja i kontrreformacja
RappaR
Czy to prawda, ze uniwersytety mialy dyspense z automatu na czytanie ksiaz z indeksu?
Lwowiak
1.
QUOTE
dyspense z automatu na czytanie ksiaz

2.W tej książce można znaleźć odpowiedź :
-J. Tazbir, Państwo bez stosów. Szkice z dziejów tolerancji w Polsce XVI i XVII wieku, Iskry, Warszawa 2009.
RappaR
A w ktorym rozdziale to jest opisane?
elchullogrande
Ja akurat jestem mediewistą i nie za bardzo wiem, jak to było w nowożytności, ale w średniowieczu np. paryski uniwersytet uzyskał w pewnym momencie dyspensę na pewne dzieła. Dokładnie to na Arystotelesa, gdy zaczął być zakazywany.
Marek Atyliusz Regulus
QUOTE
Czy to prawda, ze uniwersytety mialy dyspense z automatu na czytanie ksiaz z indeksu?


i

QUOTE
2.W tej książce można znaleźć odpowiedź :
-J. Tazbir, Państwo bez stosów. Szkice z dziejów tolerancji w Polsce XVI i XVII wieku, Iskry, Warszawa 2009.


Prawdopodobnie może chodzić o ten fragment: "W ten sposób w 1603 roku po raz pierwszy zawitało do Polski pojęcie prohibitów (ksiąg zakazanych). Na Uniwersytecie Jagiellońskim wydzielono je w osobnym dziale, z którego bez specjalnego zezwolenia nie mogli korzystać nawet profesorowie tej uczelni. Za czytanie, sprzedawanie i przechowywanie dzieł zakazanych groziła klątwa kościelna" [J. Tazbir, Państwo bez stosów, PIW, Warszawa 1967, str. 181].

QUOTE
A w ktorym rozdziale to jest opisane?


Rozdział IX - Polemika wokół tolerancji.
Carl Gustaw Rehnskiold
,,O obrotach sfer niebieskich ''oczywiście autor znany
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org