Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Słowackie Powstanie Narodowe
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > Świat pod okupacją
Adam_wawa
Chciałbym poruszyć temat Słowackiego Powstania Narodowego. Jest ono często mylone (i przez staje się tematem żartów) z powstaniem czeskim, które trwało kilka dni. Słowackie, natomiast, rozpoczęło się w nocy z 28 na 29. VIII. 1944 i trwało prawie do końca października (nigdy nie było oficjalnej kapitulacji - zdziesiątkowane oddziały wyruszyły w góry by tam toczyć walkę partyzancką). U nas mówi się o nim prawie w ogóle lub bardzo mało, a przecież działo się to u jednego z naszych lepszych sąsiadów. Jeśli macie jakąś wiedzę o SPN to zamieszczajcie ją na łamach forum. Pozdrawiam
Anakin
nie spotkałem sie z przypadkami mylenia Słowackiego Powstania Narodowego z czymkolwiek. Skolei nie wiem czy przez powstanie czeskie nalezy rozumiec Powstanie Praskie?
rolleyes.gif
Net_Skater
Narodowe Powstanie Slowackie trwalo przez prawie trzy miesiace, ciezkie walki toczyly sie kolo Banskiej Bystrzycy i o Przelecz Dukielska, gdzie obie strony poniosly powazne straty.
Po stronie slowackiej uczestniczyli partyzanci, dezerterzy z armii slowackiej, kilka grup zolnierzy rosyjskich. Strona slowacka operowala takze kilkoma samolotami (rosyjskie mysliwce LA 5FN) pilotowanymi przez Czechow (Czeska Grupa Mysliwcow Nr 1),stacjonujacymi na lotnisku "Tri Duby"
Po stonie niemieckiej udzial wziely trzy dywizje piechoty, trzy ugrupowania bojowe (kampfgruppe) SS, szereg mniejszych odzialow a takze jednostki armii rumunskiej.
Straty strony niemieckiej: ok. 60 000, straty strony slowackiej: ok. 80 000.
N_S
Kolegium A
ja słyszałem że Słowacy stracili w walkach (żołnierze) tylko 4 000 zabitych.... confused1.gif (przy czym niemieckich strat nie znam)
Egzeginum
Ostatnio widziałem, nota bene w programie o holocauście, fragmenty zapisów z okresu, na których pokazana była parada Narodowo-Socjalistycznej Armii Słowacjii wraz z hymnem. Polecam, jeżeli ktoś będzie miał okazję, bardzo groteskowa parodia NSDAP i "Ein Reich, Ein Volk und Ein Furer" oraz Armii- mianowicie słowacy mieli mundury wzorowane na SA E. Roema i bodaj owe mundury SA Niemcy im sprzedawali, ale tego nie jestem pewien.
Anakin
QUOTE(Egzeginum @ Mar 13 2005, 11:41 PM)
Ostatnio widziałem, nota bene w programie o holocauście, fragmenty zapisów z okresu, na których pokazana była parada Narodowo-Socjalistycznej Armii Słowacjii wraz z hymnem. Polecam, jeżeli ktoś będzie miał okazję, bardzo groteskowa parodia NSDAP i "Ein Reich, Ein Volk und Ein Furer" oraz Armii- mianowicie słowacy mieli mundury wzorowane na SA E. Roema i bodaj owe mundury SA Niemcy im sprzedawali, ale tego nie jestem pewien.
*co to byla Narodowo-Socjalistyczna Armia Słowacji? czy to sily zbrojne, czy jakas paramilitarna organizacja (wiem od niedawna ze taka byla Gwardia Hlinki).

Wogole to mam problem znalezienia historii armii slowackiej. Czesc z niej (ktora nie rozbrojono) wieła wszak udział w Powstaniu.
Egzeginum
Zawsze tak jest że część "lojalnych" sił zbrojnych wspiera naród. Niewątpliwie co najmniej 1/3 stanu wojska, którego juz nie trzeba było rozbrajać, bo było nieliczne i wyczerpane wojna za Niemców, faktycznie wsparło powstanie, jednak jak mówię- nie liczne, nie wyekwipowane i w zasadzie bez wartości bojowej. Chyba że mieli kilka czołgów Czechosłowackich jeszcze (a tak dobrych, że Niemcy je produkowali do 1942 roku) czołgów 38t- na licencji francuskiej. Ale nawet jeżeli- czołgów tych słowakom oszczędzano, nie miały za pewne amunicji, i juz nie grały roli w wojnie pancernej...
Egzeginum
Bardzo dobry artykół- zapsokaja przynajmniej podstawową wiedzę... mimo kilku błędów i nieścisłości.

Uważam że ciekawe jest porównanie i szukanie analogii z Powstaniem Warszawskim- po raz pierwszy tak na to popatrzyłem i argumentacja autorów mnie przekonała. Nawet okres jest w miarę analogiczny...biggrin.gif
Giovanni
Odgrzewam stare bardzo kotlety:
"Po stonie niemieckiej udzial wziely trzy dywizje piechoty, trzy ugrupowania bojowe (kampfgruppe) SS, szereg mniejszych odzialow a takze jednostki armii rumunskiej.
Straty strony niemieckiej: ok. 60 000, straty strony slowackiej: ok. 80 000."

Net_Skater skąd te dane, poprosze o zródło
kaj
Powstanie słowackie pokazuje, że taka akcja bez porozumienia z Moskwa była skazana na klęskę. tak jak warszawska.
Bruno
Znalazłem taką informację o tym powstaniu.

„ W Europie wojska niemiecki zamierzały do stłumienia rewolty na Słowacji; wypierały partyzantów z dolin które od ponad miesiąca pozostawały pod kontrolą Słowaków i zajęły Bańską Bystrzycę, obwołaną przez partyzantów stolicą Wolnej Słowacji. Za sprawą Brygady Dilerwangera , która niespełna miesiąc wcześniej zakończyła działania w Warszawie, doszło do prawdziwej masakry.”
„ Druga Wojna Światowa”

„ Powstanie słowackie, podobnie jak powstanie w Warszawie wybuchło przed nadejściem Armii Czerwonej ; w obydwu przypadkach ludność dała wyraz głębokiego patriotyzmu i swych niepodległościowych dążeń. W obu przypadkach Niemcy stłumili te zrywy z bezwzględnym okrucieństwem – Słowacji było to dzieło generała SS Golloba Bergera, specjalisty od zastraszania ludności podbitych krajów.
„ Druga Wojna Światowa”

Tu też znaleźli się ci dzielni żołnierze, którzy tak chętnie walczyli z kobietami i dziećmi.
Majcherro
QUOTE(Adam_wawa @ 27/10/2004, 13:07)
...a przecież działo się to u jednego z naszych lepszych sąsiadów.
*Z tym lepszym sąsiadem to różnie bywa. Teraz może nie jest zly. Ale w 39 pokazal jaki jest dla nas dobry.
Piro
QUOTE(Majcherro @ 4/07/2006, 13:45)
QUOTE(Adam_wawa @ 27/10/2004, 13:07)
...a przecież działo się to u jednego z naszych lepszych sąsiadów.
*Z tym lepszym sąsiadem to różnie bywa. Teraz może nie jest zly. Ale w 39 pokazal jaki jest dla nas dobry.
*


Oni mają do nas pretensje o 1938-nie mylić z Zaolziem- nasza akcja na Spiszu i Orawie miała miejsce w XI1938
Po tej akcji wielu Słowackich polonofilów zmieniło poglądy.Sam przedmiot sporu dyskusyjny,ale nie trzeba było mydlić oczu Sidorowi,że nic nie chcemy
Pozdrawiam
Anakin
podobno (jak piszą w Muzeum Powstania Warszawskiego) poddodział słowacki jako jedyny z obcokrajowców walczących po naszej stronie miał przywilej od dowódctwa AK walczenia pod własnym SŁOWACKIM sztandarem. Nb. na rewersie tego sztandaru w miejsce ich godłą był polski orzeł.

Myśle, że rolę jaką spełnili w 1939 biorąc pod uwagę, że mieli do powiedzenia tyle ile Żyd na Gestapo, oraz ich późniejsza postawę możemy swobodnie im nie wypominać.
Majcherro
Zgadzam się. Dali ciala w 39. Ale pozniej wraz ze zblizajacym sie frontem na terenie przede wszystkim Podkarpacia byly przypadki ze Slowacy wspolpracowali z AK. Mam tu na mysli przekazywanie broni Polakom, informacje o ruchach wojsk niemieckich
Václav
Trzeba przypomniec, ze na czele powstania stal podpulkownik Golian, po 7.10.1944 r. gen. Viest.

1 czechoslowacka armia na Slowacji liczyla po 5.9.1944 r. 47000 osob, w pazdzierniku juz 60000. Pod wzgledem organizacji dzielila sie na 6 grup.

Powstanie dotyczylo przestrzeni 20000 km kwadratowych z 1,7 mil. mieszkancow na Slowacji Srodkowej (centrum Banská Bystrica).

28.10.1944 general Viest nakazal armii przejsc na partyzancki tryb walki, tak skonczylo sie powstanie.
Adam_wawa
Bardzo wiele o Słowackim Powstaniu Narodowym zostało powiedziane na forum Muzeum Powstania Warszawskiego. Kto ciekawy niech zagląda : http://forum.1944.pl/index.php?showtopic=245
rycymer
Strona Múzeum Slovenského národného povstania w Bańskiej Bystrzycy znajduje się tutaj.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2016 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org