Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Nowa teoria o Atlantydzie
     
Dulov21
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 105.351

Zawód: student
 
 
post 7/01/2020, 23:56 Quote Post

Witam! Ostatnio w internecie zdobywa popularność nowa teoria o umiejscowieniu legendarnej Atlantydy. W porównaniu z poprzednimi popularnymi teoriami ta wydaje się dużo bardziej spójna, mniej naciągana oraz najbliższa oryginalnemu opisowi Platona. Przejrzałem inne tematy o Atlantydzie i ta teoria jest tam praktycznie nie poruszana, a jest na tyle ciekawa, że uznałem iż potrzebuje osobnego wątku.

Teoria umiejscawia legendarną Atlantydę, opisywaną w dialogach Platona „Kritias” oraz „Timajos” w Zachodniej Afryce. Stolicą państwa, które miało istnieć 12 tys. lat temu miała być unikatowa struktura geologiczna zwana Kalb ar-Riszat albo Okiem Afryki, która znajduje się we współczesnej Mauretanii. Cywilizacja Atlantydy miała istnieć podczas wilgotnego okresu na Saharze, a jej zniszczenie 12 tys lat temu pokrywa się z datą uderzenia komety, o której mówi hipoteza impaktu Młodszego Dryasu. Teoria została zapoczątkowana przez George S. Alexandra oraz Natalis Rosen w 2008 roku. Opublikowali oni film o swojej wyprawie: film, według mnie popełnili oni duży błąd tworząc film w stylu sensacji na Discovery. Teoria nie zyskiwała na popularności, jednak w 2018 Jimmy z kanału Bright Insight uporządkował teorię i nagrał serię filmów na jej temat: playlista. Dzięki niemu teoria ta stała się bardzo popularna. Przedstawię teraz argumenty za i przeciw tej teorii, i zaznaczam, że nie są to żadne dowody, tylko poszlaki, które mogą ale nie muszą wskazywać na prawdziwość tej teorii, jednak razem układają się w możliwy scenariusz.
user posted image


ARGUMENTY ZA:
- Umiejscowienie - Oko Afryki pasuje do opisu Platona. Pośrodku struktury znajduje się wyspa ze wzgórzem, a następnie mniej więcej równie oddalone dwa kręgi ziemi, tak samo jak w dialogach Platona. W dialogach mamy również opis wysokich gór, które miały od północy osłaniać wyspę, do opisu tych gór pasują góry Atlas. Jeżeli założymy, że przez zlodowacenie i wilgotny okres na Saharze układ wybrzeża był znacznie inny, i dało się dostać do Oka Afryki przez kanał łączący strukturę z morzem to pasuję również opis że Atlantyda znajdowała się za słupami Heraklesa (cieśnina Gilbraltarska). Na terenie Mauretanii w tamtym okresie żyły z pewnością wspominane przez Platona słonie, można je zobaczyć na malowidłach naskalnych z regionu Sahary.

- Ślady archeologiczne - W strukturze znaleziono liczne artefakty w tym groty włóczni z okresu rzekomego istnienia Atlantydy. Znaleziono również skamieniałości organizmów słodkowodnych datowane na od 15 tys. lat temu do 8 tys. lat temu. Obecność tych skamieniałości wskazywałyby na obecność wody w Oku Afryki w trakcie istnienia Atlantydy. Wspomniani wcześniej twórcy tej teorii twierdza również, że znaleźli dwa źródła na środkowej wyspie, które to miał opisać Platon w dialogach.
user posted image

- Nieznane struktury - Na całym terenie Oka Afryki oraz na północ od niego można znaleźć pozostałości tajemniczych struktur. Jest ich kilkanaście, część z nich jest oznaczona w google maps jak Unkown Structure. Przypominają zarysy jakiś budowli. Oczywiście mogą być to nieoznaczone ślady współczesnych struktur. Jednak przeglądając inne regiony Mauretanii nie znalazłem podobnych obiektów.
user posted image

- Symbole - Zacząłem przeglądać malowidła naskalnych znalezionych na Saharze, w celu znalezienia poszlak.
Znalazłem malowidła naskalne z Guilemsi, które są stosunkowo niedaleko do Oka Afryki. Znajduje się tam namalowany symbol kręgów, które ilością i proporcjami pasują do Oka Afryki. Struktura z poziomu ziemi jest praktycznie niewidoczna jednak gdyby płynęła tam woda tak jak opisywał to Platon, myślę, że ówcześni ludzie z pewnością zauważyliby niezwykłość tej struktury.
user posted image
Szukałem dalej podobnych symboli i okazało się, że podobne symbole są bardzo popularne na całym świecie a szczególnie w basenie oceanu Atlantyckiego oraz morza Śródziemnego. Ku mojemu zaskoczeniu wiele z nich miało wyraźnie zaznaczony kanał. Symbol jest na pewno prosty i pewnie często jest to przedstawienie ciał niebieskich albo czegoś innego, jednak w założeniu, że ta teoria jest prawdziwa to myślę, że opowieść o mieście na cyklicznych kręgach bardzo by zadziałała na wyobraźnie ówczesnych ludzi i właśnie wtedy tworzyliby takie symbole.
user posted image

- Inne źródła - Dialogi Platona nie są jedynym źródłem na temat Atlantów. Herodot, który żył wcześniej niż Platon umieścił na swoich mapach lud Atlantów, który miał zamieszkiwać właśnie zachodnią Saharę. Herodot jednak zdaje się nie wiedzieć nic o legendarnej Atlantydzie, i nazwę ludu Atlantów wyjaśnia od pobliskich gór Atlas, wspomina on też że był to lud wegetariański oraz bezsenny smile.gif . Kolejną poszlaką może być mitologia dotycząca tytana Atlasa, według Platona miał być on pierwszym królem Atlantydy. Atlas był znany w mitologi również jako legendarny król Mauretanii.
user posted image

ARGUMENTY PRZECIW:
- Wymiary - Twórcy tej teorii twierdzą, że Oko Afryki ma niemal identyczne wymiary jak podawane przez Platona. Podają średnice największego kręgu ziemi jako 127 stadionów czyli jakieś 23.5 km co się faktycznie zgadza. Ale jeżeli dobrze zrozumiałem tekst Platona to średnica największego kręgu ziemi miała wynosić 27 stadionów a liczba 127 wychodziła dopiero gdy dodamy do tego jeszcze 50 stadionów kanału (od największego kręgu ziemi do ujścia morza). Czyli jest to prawdopodobnie naciągniecie pierwotnych twórców teorii, aby lepiej pasowało jako dobry argument. Według mnie te nie pasujące odległości nie psują teorii. Mówimy o różnicy 10 tys. lat, bardzo dziwne by było jakby dokładne wymiary struktury zachowały się tyle czasu. Być może doszło do złej konwersji jednostek miary albo dokładne odległości nigdy nie były znane.

- Nie jest wyspą - Według Platona Atlantyda miała się znajdować na ogromnej wyspie. W tej teorii Atlantydą nazywamy zachodnią Afrykę aż po Libię. Być może układ wody na ówczesnej Saharze mógł zmylić starożytnych.

- Gdzie są przeciwnicy Atlantów? - Jeżeli założymy, że daty wydarzeń się mniej więcej zgadzają wtedy brakuje odkryć archeologicznych na terenie współczesnej Grecji, które mogły by wskazywać na tą antyczną cywilizacje Greków, która miała walczyć z Atlantami. Być może to patriotyczna wstawka Platona.

Co myślicie o tej teorii? Według mnie jest to najlepsza dotychczasowa teoria jaka się pojawiła na ten temat. Z chęcią poczytam o błędach albo poszlakach, które nie udało mi się znaleźć. Zapraszam do dyskusji smile.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #1


> Posts in this topic
Dulov21   Nowa teoria o Atlantydzie   7/01/2020, 23:56
rasterus   Krótko. Atlantyda to wymysł Platona. Jeśli na czym...   8/01/2020, 3:23
Stilicho   Nigdy się tym nie interesowałem, ale dodam coś “na...   8/01/2020, 5:58
mlukas   Co do tej struktury to za mało danych, ale na pewn...   8/01/2020, 10:50
rasterus   Takie pytanko. Jaka była tam wtedy gęstość zaludni...   8/01/2020, 13:32
kolodziej   Dobre pytanie... A kto budował megality i po co? M...   8/01/2020, 14:04
Dulov21   Rozumiem twoje podejście, ciężko oczywiście uwie...   8/01/2020, 14:55
rasterus   Platon pisze o 1200 trierach. Pisze o zatopionej w...   8/01/2020, 16:09
Dulov21   Tutaj się z Tobą zgadzam. Sam pisałem o tej nieści...   8/01/2020, 17:10
rasterus   To nie jest ani wstawka, ani patriotyczna. Sense...   8/01/2020, 21:00
Pawel.M.   Trzeba być z lekka niepełnosprytnym,żeby wierzyć, ...   8/01/2020, 17:37
kolodziej   Trzeba także "zgrać" czas, epokę czyli o...   8/01/2020, 17:47
matigeo   A może Platon pisał dla jakiś ówczesnych turbohell...   8/01/2020, 20:22
Dziadek Jacek   Troja też była przez jakiś czas tylko wymysłem a j...   9/01/2020, 9:35
wysoki   No i wreszcie przekonujący argument ;). Dws tysi...   9/01/2020, 10:55
Dziadek Jacek   Wysoki To nie argument na istnienie Atlantydy ale...   9/01/2020, 11:27
wysoki   To nie argument na istnienie Atlantydy ale ...   9/01/2020, 11:41
Ferdas   To może dla porównania, jak wyglądała parę miesięc...   9/01/2020, 11:51
Ree   Mnie to nie dziwi. Burzyciele przyjemnych dla eg...   9/01/2020, 12:03
sargon   [size=1][b]Kolejny temat o Atlantydzie, znów sporo...   9/01/2020, 12:46

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej