Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zachodni historycy i ich zboczenia
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.884
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 1/10/2016, 13:32 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 1/10/2016, 14:22)
Ktoś tu próbuje polemizować ze sformułowaniami typu:
- radzianie
- radziecki
- radcy

No i dobrze.
Natomiast ja podałem Bolszewików;
Ciąg dalszy - WKP(cool.gif. To "b" w nawiasie jest istotne.
*


Nie zauważyłem tego polemizowania, chodzi po prosu o to, że nie jest prawdą jakoby określenie sowieci powstało po 30 grudnia 1922, bo ono nie pochodzi od nazwy kraju, tylko nazwa kraju pochodzi od rady, a ich rządy pojawiły się już w roku 1917.

A bolszewicy to mały odłam rad, bo rady pierwotnie to nie tylko oni, a wręcz nawet głównie nie oni.
Nie ma więc sensu pisać, iż najpierw używano nazwy bolszewicy a potem, po 30 grudnia 1922 roku, zaczęto mówić sowieci.

No i można powiedzieć tyle, bo żadne off-topy nie zmienią prostego faktu wink.gif.

 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 1/10/2016, 14:00 Quote Post

Przecież ja podałem iż w polskiej mentalności, po 1922 roku nadal pozostali Bolszewicy, mimo zmiany nazewniczej w Kraju Rad.
Przykład;
https://www.youtube.com/watch?v=ar0a_c2t0VU
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.884
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 1/10/2016, 14:42 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 1/10/2016, 15:00)
Przecież ja podałem iż w polskiej mentalności, po 1922 roku nadal pozostali Bolszewicy, mimo zmiany nazewniczej w Kraju Rad.
Przykład;
https://www.youtube.com/watch?v=ar0a_c2t0VU
*


Rozumiem, ale w takim razie przytoczę Twoją wypowiedź od której zaczęła się sprawa i zgramy wersje o co Ci chodziło a jak to można odbierać.

QUOTE
Pamiętam to ciut inaczej.

Lekkie zaprzeczenie podanej wyżej informacji, że używano nazwy sowieci.
QUOTE
Związek Radziecki, czyli Sowieci, powstał 30 grudnia 1922 roku, po uporządkowaniu sytuacji wewnętrznej.
Wcześniej to byli Bolszewicy.

Informacja sugerująca, wobec dyskusji o używaniu nazwy sowieci, że nazwy tej zaczęto używać od 30 grudnia 1922 r. a wcześniej "to byli Bolszewicy".
Przy okazji bolszewicy to nie naród więc nie ma sensu, a wręcz jest to błąd, używać wielkiej litery.
QUOTE
Tak się sami postrzegali i tak też ich określano dłuuuugo po powstaniu ZSRR, wsypując wszystkie narodowości do jednego wora.

Potwierdzenie tego wyżej.

Przy czym ważny problem - zwolennicy rad (czyli sowieci) nie musieli być bolszewikami, wręcz pierwotnie oni stanowili mniejszość, więc nawet określenie sowieta ma większy sens.
Oczywiście potem (a przytaczasz przykład odnoszący się do roku 1920) sprawę można już było traktować zamiennie, bo to oni przejęli władzę.


A w polskiej mentalności było różnie, nazwy zupełnie wymienne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 1/10/2016, 15:15 Quote Post

Precyzuję;
Wojsko Polskie walczyło w latach 1919-1921 wyłacznie z Bolszewikami.
Stąd ten stereotyp.
Sowieci?
To określenie wieloznaczne do końca 1922 roku, w aspekcie formalnym.
Potem już jednoznaczne.
Jednak określenia formalne od nieformalnych się różnią.
Dla Niemców w trakcie Barbarossy, obywatel ZSRR był wstępnie, infantylnie nazywany Iwanem.
Dlaczego?
Ponieważ przeciętny Niemiec miał gorszą orientację od Polaków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.884
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 1/10/2016, 15:20 Quote Post

OK, czyli wcześniej źle zrozumiałem kontekst Twojej wypowiedzi.

 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 1/10/2016, 20:09 Quote Post

Zachodni historycy piszący o ZSRR jak Robert Conquest, Orlando Figes, Evan Mawdsley, Donald Rayfield, Simon Montefiore, czy Paul Johnson, nie mają złudzeń co do charakteru reżimu leninowskiego i stalinowskiego. Inaczej jest, gdy o historii świata zza żelaznej kurtyny wypowiadają się i piszą amatorzy, ludzie niebędący historykami, tylko publicystami, socjologami i osobami z innych dziedzin.

Czy jest jakikolwiek znany zachodni historyk, który próbuje zaprzeczać zbrodniom Lenina i Stalina i istnieniu Archipelagu Gułag?

Swego czasu na Zachodzie było mnóstwo "intelektualistów" - pożytecznych idiotów wychwalających ZSRR, jak Aragon, France, Barbusse, Malraux, Eluard, Rolland, Gide, Shaw, Vercors, Picasso, Sartre, Beauvoir, Benda, Feuchtwanger i cyników jak Brecht, jednak oni nie byli historykami ani badaczami, tylko literatami, malarzami itd. I to oni kwestionowali istnienie Gułagu i totalitarnej dyktatury w ZSRR.

An Old Man:
[qoute]Używanie takich słów jak sowieci wymaga jednak trochę ostrożnośći. Słowo to miało i ma zabarwienie pejoratywne.[/quote]
W języku polskim trochę tak, jednak dopiero od drugiej połowy lat 40. XX w. Przedtem nie znano innego przymiotnika odnoszącego się do RFSRR\ZSRR.

poldas372:
QUOTE
Związek Radziecki, czyli Sowieci, powstał 30 grudnia 1922 roku, po uporządkowaniu sytuacji wewnętrznej.
Wcześniej to byli Bolszewicy.

Już 8 listopada 1917 powstała Российская Советская Республика (Rosyjska Republika Sowiecka), która 19 lipca 1918 zmieniła nazwę na Российская Советская Федеративная Социалистическая Республика, czyli Rosyjska Sowiecka Federacyjna Republika Socjalistyczna. Czyli określenia "Sowieci" można używać w odniesieniu do okresu od 8 listopada 1918 do 8 grudnia 1991, gdy ZSRR przestał istnieć.

Poza tym bolszewik to określenie członka partii - bolszewickiej frakcji SDPRR, a później odrębnej SDPRR b. Tymczasem "Sowiet" nie musiał należeć do partii, żeby być Sowietem. Tym różnił się Sowiet od bolszewika. I, jak już zaznaczył wysoki, rady tworzyli nie tylko bolszewicy, ale przede wszystkim eserowcy, a także mienszewicy.

Rzeczownikiem męskim osobowym utworzonym od przymiotnika "sowiecki" jest "sowiet", natomiast słowa "Radziet" nie ma. Są sowieci, a radzietów nie ma.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej