Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Wojna Syrakuz Z Kartaginą, przed 480 r pne?
     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 2/07/2010, 20:57 Quote Post

"Hellenowie, odważyliście się z pełną uroszczeń mową tu przybyć i wezwać mnie na sprzymierzeńca przeciw barbarzyńcom. Lecz kiedy ja przedtem was prosiłem, abyście wraz ze mną barbarzyńskie wojsko zaatakowali, w chwili gdy wszcząłem wojnę z Kartagińczykami i kiedy kładłem wam na sercu, abyście pomścili na mieszkańcach Egesty zabójstwo Dorieusa, syna Anaksandridasa, a zarazem przyrzekłem, że dopomogę wam uwolnić faktorie, z których mieliście wielkie pożytki i zyski — wtedy nie przybyliście z pomocą ani ze względu na mnie, ani żeby pomścić mord na Dorieusie, i gdyby to od was zależało, mogłoby wszystko to być pod władzą barbarzyńców. [...]"
Herodot "Dzieje" 7.158

To słowa Gelona, władcy Syrakuz udzielone wysłannikom z Grecji kontynentalnej, którzy przybyli z prośbą o pomoc przeciw Kserksesowi.
Pomijając ciekawe skądinąd połączenie Segestyjczykow (czyli Elymów) z klęską wyprawy Dorieusa smile.gif, czy ktoś ma jakieś wiadomości nt. owej wojny jaką Gelon miał wszcząć z Kartagińczykami jeszcze przed najazdem Kserksesa (czy precyzyjniej - wcześniej niż przybyli wysłannicy z Grecji)? Czy może zrobił to jak jeszcze był tyranem Geli?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1



 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej