Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia życia na Ziemi, Ziemia Śnieżka
     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 20/03/2021, 19:02 Quote Post

Witam
Niedawno dowiedziałem się o koncepcji Ziemi-Śnieżki.
Gdy zacząłem czytać więcej na ten temat okazuje się, że takich zlodowaceń było szereg.
https://en.wikipedia.org/wiki/Snowball_Earth

(Dawno temu czytałem na ten temat i wszystko przed Kambrem było nazywane Prekambrem i było to zupełna prehistoria.
Była nawet dyskusja, czy te archaiczne skamieniałości są faktycznie pochodzenia organicznego https://pl.wikipedia.org/wiki/Acritarcha)

Wszystko zaczęło się katastrofy tlenowej i https://pl.wikipedia.org/wiki/Zlodowacenie_huro%C5%84skie ponad 2 mld lat temu.

Jeżeli dobrze rozumiem, nie wszystkie zlodowacenia były kompletne.

Ciekawe jest to, że zgodnie z tym schematem https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_t...history_of_life, życie na ziemi powstało 4 mld late temu i przechodziło szereg regresów

Uważa się, że wielokrotnie w historii Ziemi powstawały niezależnie organizmy wielokomórkowe. Po czym następowała katastrofa...
CODE
Additionally, multicellularity appears to have evolved independently many times in the history of life.


Wychodzi na to, że historia życia na Ziemi była niesamowicie chaotyczna i zaczyna przypominać wielowątkowa genezę człowieka z wieloma gatunkami, które później się krzyżowały, a następnie wymierały.

Mamy też Marsa i Wenus, gdzie również mogło być życie, ale którym się nie udało. Wygląda na to, że życie faktycznie przetrwało dzięki ślepemu trafowi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
maslak1990
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 82.056

 
 
post 21/03/2021, 5:28 Quote Post

Teoria chaosu jest bardzo ciekawa i wiele procesów,jak nie wszystkie są nieliniowe. Dokładnie można te procesy opisać bodajże równaniami różniczkowymi. Kiedyś się tym interesowałem,ale teraz to niewiele pamiętam. Tak w ramach ciekawostki wykresy dotyczące wirusa wskazują,że proces jest chaotyczny. Wykresy nie są gładkie. Kiedyś jeden człowiek udowodnił ,że ceny na giełdach również sa chaotyczne

Zgodnie z fizyką klasyczną sa dwa stany stabilne dla Ziemii.Jednym z nich jest kula śnieżna. Nie da się tego stanu cofnąć. Dodatkowo wcale nie musiała być ziemia kulą śnieżną by zostały takie ślady. Wystarczy ,że wszystkie kontynenty przeszły by przez biegum.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 21/03/2021, 9:22 Quote Post

QUOTE(maslak1990 @ 21/03/2021, 5:28)
Teoria chaosu  jest bardzo ciekawa i wiele procesów,jak nie wszystkie są nieliniowe. Dokładnie można te procesy opisać bodajże równaniami różniczkowymi. Kiedyś się tym interesowałem,ale teraz to niewiele pamiętam. Tak w ramach ciekawostki wykresy dotyczące wirusa wskazują,że proces jest chaotyczny. Wykresy nie są gładkie. Kiedyś jeden człowiek udowodnił ,że ceny na giełdach również sa chaotyczne

Zgodnie z fizyką klasyczną sa dwa stany stabilne dla Ziemii.Jednym z nich jest kula śnieżna. Nie da się tego stanu cofnąć. Dodatkowo wcale nie musiała być ziemia kulą śnieżną by zostały takie ślady. Wystarczy ,że wszystkie kontynenty przeszły by przez biegum.
*



Wg. obecnych teorii Ziemia Śnieżka zdarzyła się parę razy i za każdym razem została odwrócona, fakt, że po milionach lat.

Oczywiście, jak każda teoria, jest krytyka i dyskusja tej hipotezy.

Ten post był edytowany przez Alexander Malinowski 3: 21/03/2021, 9:24
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
maslak1990
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 82.056

 
 
post 21/03/2021, 13:21 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski 3 @ 21/03/2021, 9:22)
Wg. obecnych teorii Ziemia Śnieżka zdarzyła się parę razy




No to poprosze dowody oczywiście te ,które Kolega uważa,że potwierdzają tę teorię. Ciekawy ich jestem
Tylko kolega je w punktach wypisze a nie linkuje.

Według fizyki klasycznej albedo tego tworu było by tak duże,że by się ten stan nie cofnął .Oczywiście na gruncie Teorii Chaosu nie jest to już pewne,ale prawdopodobieństwo takiego cofnięcia jest niezwykle małe.

Zlodowacenie warangiańskie,bo ono daje takie ślady nie daje żadnych podstaw do twierdzeń o kuli snieżce. JAk pisałem wystarczy,że kontynenty przejdą jeden po drugim przez biegun i każdy zostanie pokryty osadami po lądolodzie.
Bazowanie na tych bajkach z wikipedii naprawdę nie ma najmniejszego sensu. To tak jakby ktoś wierzył ,że można teleportowac człowieka w czasie rzeczywistym,bo pokazali to w Star treku

Ten post był edytowany przez maslak1990: 21/03/2021, 13:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.557
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 21/03/2021, 14:00 Quote Post

Hej

Hm, ale że tak powiem nie tylko albedo samo jest na świecie.

QUOTE(maslak1990 @ 21/03/2021, 13:21)
Według fizyki klasycznej albedo tego tworu było by tak duże,że by się ten stan nie cofnął.


Ja spotkałem się z analizami wskazującymi na możliwość "odśnieżania", aczkolwiek nie pamiętam kompletnie, gdzie i kiedy to wyczytałem. To mogły być jeszcze "Problemy" z lat 90. ub. w na przykład.

Autor kreślił tam taki mechanizm. Na Ziemi-Śnieżce pod pokrywą lodu gromadziły się stopniowo gazy cieplarniane z emisji wulkanicznych i różnych procesów geologicznych i biologicznych. Przez miliony lat było ich coraz więcej i więcej. Od czasu do czasu wybuchał superwulkan, przebijając pokrywę lodową. Od pewnego momentu ilość zgromadzonych pod lodem gazów w rodzaju CO2 i metanu była tak duża, że każda erupcja tego rodzaju uwalniała ich wielkie ilości do atmosfery. Nasilił się od tego stopniowo efekt cieplarniany, temperatura wzrosła i lodowce zaczęły się topić.

QUOTE(maslak1990 @ 21/03/2021, 13:21)
JAk pisałem wystarczy,że kontynenty przejdą jeden po drugim przez biegun i każdy zostanie pokryty osadami po lądolodzie.
*



He, nie takie to jednak proste. Kontynenty nie śmigają po płaszczu jak motorówki. Czas potrzebny na to, że kontynenty przejdą jeden po drugim przez biegun liczyłby się raczej dziesiątkami, jeśli nie setkami milionów lat. A jeśli znajdujemy na nich, że tak powiem "rówieśnicze" ślady po lądolodzie, no to raczej świadczy na niekorzyść proponowanego wyjaśnienia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
maslak1990
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 82.056

 
 
post 21/03/2021, 14:35 Quote Post

QUOTE(Speedy @ 21/03/2021, 14:00)

He, nie takie to jednak proste. Kontynenty nie śmigają po płaszczu jak motorówki. Czas potrzebny na to, że kontynenty przejdą jeden po drugim przez biegun liczyłby się raczej dziesiątkami, jeśli nie setkami milionów lat. A jeśli znajdujemy na nich, że tak powiem "rówieśnicze" ślady po lądolodzie, no to raczej świadczy na niekorzyść proponowanego wyjaśnienia.
*



No więc nie znajdujemy równoczasowych osadów bo nie potrafimy ich wydatować.Ale jak Kolega pisze coś takiego, to poprosze profile z datowaniem.
Przejście kontynentów prze z biegun jest możliwe szczególnie ,że przed Kambrem były dużo mniejsze. Ale chętnie posłucham bo ja się tym zajmowałem dawno temu i mało pamiętam.

PIsałem.Na gruncie Teorii Chaosu jest to możliwe. Mało prawdopodobne ale możliwe
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 21/03/2021, 14:44 Quote Post

QUOTE(maslak1990 @ 21/03/2021, 13:21)
QUOTE(Alexander Malinowski 3 @ 21/03/2021, 9:22)
Wg. obecnych teorii Ziemia Śnieżka zdarzyła się parę razy




No to poprosze dowody oczywiście te ,które Kolega uważa,że potwierdzają tę teorię. Ciekawy ich jestem
Tylko kolega je w punktach wypisze a nie linkuje.

Według fizyki klasycznej albedo tego tworu było by tak duże,że by się ten stan nie cofnął .Oczywiście na gruncie Teorii Chaosu nie jest to już pewne,ale prawdopodobieństwo takiego cofnięcia jest niezwykle małe.

Zlodowacenie warangiańskie,bo ono daje takie ślady nie daje żadnych podstaw do twierdzeń o kuli snieżce. JAk pisałem wystarczy,że kontynenty przejdą jeden po drugim przez biegun i każdy zostanie pokryty osadami po lądolodzie.
Bazowanie na tych bajkach z wikipedii naprawdę nie ma najmniejszego sensu. To tak jakby ktoś wierzył ,że można teleportowac człowieka w czasie rzeczywistym,bo pokazali to w Star treku
*



1. Znaleziono osady, datowane na Neoprotozoic (1000-541 milionów lat), które wg. sygnatury magnetycznej zastygły nie dalej niż 10 stopni od równika magnetycznego. Może to wskazywać na zlodowacenie Bajkonurskie, Marinoańskie, Stuatianskie albo Kaigaskie.
2. Osady polodowcowe w lokalizacjach, które wg. dynamiki płyt powinny leżeć blisko równika
3. Osady oceaniczne o grubości 5500 m poza obszarami szelfów, które powstały przez wielemilionów lat zamarzania i rozmarzania pod pokrywą lodową.
4. Powiększony stosunek C13 do C12 w okresach prawdopodonych zlodowaceń, co wskazuje na gwałtowne zatrzymanie fotosyntezy. Osady nazywane Korkiem Węglanowym Cap Carbonate, które interpretuje się jako gwałtowny efekt cieplarniany po Ziemi Śnieżce, a gdzie węgiel jest pochodzenia nieorganicznego. Takie osady znajduje się na wierzchu osadów lodowcowych. Wysoka zawartość irydu wskazuje na akumulację meteorytów na lodowcu przez ponad 3 miliony lat przed jego stopieniem.
5. Wstęgowe Rudy Żelaziste https://pl.wikipedia.org/wiki/Wst%C4%99gowe..._%C5%BCelaziste, które powstały w oceanie w sytuacji deficytu tlenu, podczas gwałtownego utleniania. To świadczy o okresowym braku tlenu w oceanie, co wskazuje na brak wymiany z tlenową atmosferą
6. Badania izotopów boru wskazuje na gwałtowny spadek PH po zlodowaceniu Marinoan (650-635 milionów lat). To też wskazuje na gwałtowny efekt cieplarniany po zlodowaceniu
7. Modele matematyczne pokazują, że ekspansja lodowca do 25 stopnia szerokości powoduje spadek albedo i dodatnie sprzężenie zwrotne dla zlodowacenia aż do równika.

QUOTE(Speedy @ 21/03/2021, 14:00)

Autor kreślił tam taki mechanizm. Na Ziemi-Śnieżce pod pokrywą lodu gromadziły się stopniowo gazy cieplarniane z emisji wulkanicznych i różnych procesów geologicznych i biologicznych. Przez miliony lat było ich coraz więcej i więcej. Od czasu do czasu wybuchał superwulkan, przebijając pokrywę lodową. Od pewnego momentu ilość zgromadzonych pod lodem gazów w rodzaju CO2 i metanu była tak duża, że każda erupcja tego rodzaju uwalniała ich wielkie ilości do atmosfery. Nasilił się od tego stopniowo efekt cieplarniany, temperatura wzrosła i lodowce zaczęły się topić.

*



Prawie. Wulkany przebijają lodowiec.

Problem jest taki, że lodowiec zatrzymuje wymianę dwutlenku węgla z atmosfery do oceanu, przez co po dużej aktywności wulkanicznej następuje gwałtowny efekt cieplarniany, stopienie lodów, uruchomienie wymiany, zakwaszenie oceanów i odwrócenie efektu cieplarnianego.

Ten post był edytowany przez Alexander Malinowski 3: 21/03/2021, 15:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
maslak1990
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 82.056

 
 
post 21/03/2021, 16:05 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski 3 @ 21/03/2021, 14:44)


1. Znaleziono osady, datowane na Neoprotozoic (1000-541 milionów lat), które wg. sygnatury magnetycznej zastygły nie dalej niż 10 stopni od równika magnetycznego. Może to wskazywać na zlodowacenie Bajkonurskie, Marinoańskie, Stuatianskie albo Kaigaskie.
2. Osady polodowcowe w lokalizacjach, które wg. dynamiki płyt powinny leżeć blisko równika
3. Osady oceaniczne o grubości 5500 m poza obszarami szelfów, które powstały przez wielemilionów lat zamarzania i rozmarzania pod pokrywą lodową.
4. Powiększony stosunek C13 do C12 w okresach prawdopodonych zlodowaceń, co wskazuje na gwałtowne zatrzymanie fotosyntezy. Osady nazywane Korkiem Węglanowym Cap Carbonate, które interpretuje się jako gwałtowny efekt cieplarniany po Ziemi Śnieżce, a gdzie węgiel jest pochodzenia nieorganicznego. Takie osady znajduje się na wierzchu osadów lodowcowych. Wysoka zawartość irydu wskazuje na akumulację meteorytów na lodowcu przez ponad 3 miliony lat przed jego stopieniem.
5. Wstęgowe Rudy Żelaziste https://pl.wikipedia.org/wiki/Wst%C4%99gowe..._%C5%BCelaziste, które powstały w oceanie w sytuacji deficytu tlenu, podczas gwałtownego utleniania. To świadczy o okresowym braku tlenu w oceanie, co wskazuje na brak wymiany z tlenową atmosferą
6. Badania izotopów boru wskazuje na gwałtowny spadek PH po zlodowaceniu Marinoan (650-635 milionów lat). To też wskazuje na gwałtowny efekt cieplarniany po zlodowaceniu
7. Modele matematyczne pokazują, że ekspansja lodowca do 25 stopnia szerokości powoduje spadek albedo i dodatnie sprzężenie zwrotne dla zlodowacenia aż do równika.

QUOTE(Speedy @ 21/03/2021, 14:00)
Autor kreślił tam taki mechanizm. Na Ziemi-Śnieżce pod pokrywą lodu gromadziły się stopniowo gazy cieplarniane z emisji wulkanicznych i różnych procesów geologicznych i biologicznych. Przez miliony lat było ich coraz więcej i więcej. Od czasu do czasu wybuchał superwulkan, przebijając pokrywę lodową. Od pewnego momentu ilość zgromadzonych pod lodem gazów w rodzaju CO2 i metanu była tak duża, że każda erupcja tego rodzaju uwalniała ich wielkie ilości do atmosfery. Nasilił się od tego stopniowo efekt cieplarniany, temperatura wzrosła i lodowce zaczęły się topić.




AD 1 co to jest. Osady zastygły 10 stopni od równika magnetycznego. To jest jakis bełkot
AD 2 Profile tych osadów poprosze i dowody,że sedymentacja miała miejsce w okolicach równika
Ad 3 Profile osadów poproszę i miejsca występowania
Ad 4 a to niby dlaczego. Nie mam o tym zielonego pojęcia,ale poprosze dowody na swoje twierdzeniea
Ad 5 BIF powstały tak około 2 miliardy lat temu a najstarsze nawet 3. Są dowodem na brak tlenu w atmosferze i oceanie. Proszę sobie wpisac "Banden Iron Formation"
Ad 7 Proszę opisac zjawisko, bo generalnie to jest nieprawda poza jednym pewnym przypadkiem
Proszę podać miejsca występowania profili z osadami glacjalnymi ich datowanie oraz miejsce uwczesnej sedymentacji i sprawa załatwiona.

Czy zostajemy na poziomie początkowym i zamykamy dyskusję. Bo podejrzewam,że to o co prosze jest niemożliwe do znalezienia.
Kolega twierdzi jedno ja to neguję z powodów które opisałem i kończymy.Poza punktem 3 bo mnie zainteresował
I uwaga techniczna Lodowiec to jest w Alpach,a w tym przypadku to są lądolody.I jeszcze jedno. W czasach o których piszemy atmosfera było najprawdopodobniej beztlenowa. Za zlodowacenie warangiąńskie według jednej z hipotez odpowiada "oczyszczenie " atmosfery z CO2 przez stromatolity "australijskie"

Ten post był edytowany przez maslak1990: 21/03/2021, 16:10
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 21/03/2021, 16:34 Quote Post

QUOTE(maslak1990 @ 21/03/2021, 16:05)
I jeszcze jedno. W czasach o których piszemy atmosfera było najprawdopodobniej beztlenowa. Za zlodowacenie warangiąńskie według jednej z hipotez odpowiada "oczyszczenie " atmosfery z CO2 przez stromatolity "australijskie"
*



Poszukam odpowiedzi na pozostałe pytania.

Zlodowacenie Warangiańskie znalazłem tylko w ściągach dla szkoły, czyli jest to pewno jakiś stan wiedzy sprzed lat.
Jest napisane, że to pod koniec Proteozoiku.

Czytam o Proteozoiku i wychodzi mi, że właśnie jego początkiem jest Katastrofa Tlenowa 2.5 mld lat temu, która była początkiem do zlodowacenia Huroniańskiego. Na koniec Protozoiku był Neoprotozoik, który dzieli się na Ton, Kriogen i Edikar.

Wiki podaje, że Ziemia Śnieżka była w trakcie Cryogeniannu. Teraz mamy dwa zlodowacenia: Stuartian 715-660 milionów lat temu i Marionian 650-635 milionów lat temu.

Na koniec Protozoiku był Ediacaran, który zakończył się zlodowaceniem Bajkonurskim. Czyli to co kiedyś nazywało się Zlodowaceniem Warangiańskim albo odpowiada Bajkonurskiemu teraz, ale nie jest Ziemią Śnieżką albo odpowiada Marinionśkiemu, ale nie jest na koniec Protozoiku. Mariniońskie jest właśnie Ziemią Śnieżką. Wiki pisze, że alternatywna nazwa to Zlodowacenie Elatińskie.

Tutaj się twierdzi, że wszystkie 4 zlodowacenia w erze Neoprotozeicznej miały charakter Ziemi Śnieżki, ale najbardziej Stuartian (717-643).

Właśnie założyłem ten wątek, bo zauważyłem, jak dużo nowych faktów odkryto, od czasu, gdy chodziliśmy do szkoły.

PS Znalazłem Warangiańskie zlodowacenie. https://en.wikipedia.org/wiki/Varanger_Peninsula
Wygląda na to, że Rosjanie mają inny układ er geologicznych i trzeba sie orientować w dwóch systemach nazw. Nie jest napisane, kiedy to było.

PS2 W Edicarianie jest notatka o największym piku C13, co oznaczałoby maksimum węgla nieorganicznego. Dlaczego nie jest to związane z Ziemią Śnieżką, tylko z pomniejszym zlodowaceniem Bajkonurskim?

1. Znaleziono osady, datowane na Neoprotozoic (1000-541 milionów lat), które wg. sygnatury magnetycznej zastygły nie dalej niż 10 stopni od równika magnetycznego. Może to wskazywać na zlodowacenie Bajkonurskie, Marinoańskie, Stuatianskie albo Kaigaskie.

CODE
AD 1 co to jest. Osady zastygły 10 stopni od równika magnetycznego. To jest jakis bełkot


W momencie krzepnięcia skały zastyga też pole magnetyczne. Wiki twierdzi, że jest sposób pomiaru szerokości magnetycznej z dokładnością do +/- 10 stopni.


4. Powiększony stosunek C13 do C12 w okresach prawdopodonych zlodowaceń, co wskazuje na gwałtowne zatrzymanie fotosyntezy. Osady nazywane Korkiem Węglanowym Cap Carbonate, które interpretuje się jako gwałtowny efekt cieplarniany po Ziemi Śnieżce, a gdzie węgiel jest pochodzenia nieorganicznego. Takie osady znajduje się na wierzchu osadów lodowcowych. Wysoka zawartość irydu wskazuje na akumulację meteorytów na lodowcu przez ponad 3 miliony lat przed jego stopieniem.

CODE
Ad 4 a to niby dlaczego. Nie mam o tym zielonego pojęcia,ale poprosze dowody na swoje twierdzeniea


Tu są 3 argumenty:
C12 jest bardziej organiczne, a C13 bardziej nieorganiczne. Osady z pikiem C13 wskazują na zatrzymanie fotosyntezy i nieorganiczne pochodzenie węgla w danym okresie.
Cap Carbonate to są osady węglanowe na osadach lodowcowych. To by pokazywało, że lodowce się stopiły i Co2 z atmosfery rozpuściło się w oceanie, a następnie wytrąciły się węglany z C13 i irydem.
Jak Ziemia była pokryta lodowcem, to meteoryty gromadziły się na powierzchni, a potem przy wytrącaniu osadów jest więcej irydu, bo się zebrało z całych 3 milionów lat.

Ad 5 BIF powstały tak około 2 miliardy lat temu a najstarsze nawet 3. Są dowodem na brak tlenu w atmosferze i oceanie. Proszę sobie wpisac "Banden Iron Formation"

CODE
Jednak wstęgowe rudy żelaziste występują jeszcze w skałach z Australii młodszych niż 1,8 mld lat, zatem zanik BIF na świecie miał charakter stopniowy i diachroniczny[11].

Prawie miliard lat później, około 800 milionów lat temu (neoproterozoik) wstęgowe rudy żelaziste na krótko pojawiły się ponownie w zapisie kopalnym. Ich powstanie było skorelowane w czasie ze zlodowaceniami kriogeńskimi, które dotknęły w tym czasie Ziemię, co stało się jedną z podstaw modeli globalnego zlodowacenia. W oceanach skutych pokrywą lodową mogły wystąpić warunki beztlenowe, co doprowadziłoby do wzrostu stężenia jonów żelaza; po ustąpieniu zlodowaceń utlenienie żelaza mogło spowodować powstanie rudy. Jednakże najstarsze neoproterozoiczne BIF powstały przed zlodowaceniami, a ich tworzenie się wiązane jest raczej z procesami ryftowymi, które rozerwały superkontynent Rodinii. Po ustąpieniu zlodowaceń kriogeńskich wstęgowe rudy żelaziste generalnie zniknęły z zapisu kopalnego[11]. Nieoczekiwanie w 2018 roku w zachodnich Chinach zidentyfikowano najmłodsze skały tego rodzaju, pochodzą one sprzed 527 milionów lat (terenew, najstarszy kambr) i wskazują, że zmiany chemizmu oceanów na przełomie proterozoiku i fanerozoiku następowały stopniowo i diachronicznie[14].


Z tego wynika, że Ziemia Śnieżka była tylko w Australii i Chinach, ale w różnych okresach. Dodatkowo warunki beztlenowe wystąpiły w Australii przed zlodowaceniem, a nie po.

Ładny chaos.

Ten post był edytowany przez Alexander Malinowski 3: 21/03/2021, 17:12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
maslak1990
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 82.056

 
 
post 21/03/2021, 17:02 Quote Post

Ja się na wszystko zgadzam,ale na wszystko trzeba mieć dowody. A ich najprawdopodobniej nie ma. Datowania są obarczone dużym blędem, paleomagnetyzm jeszcze większym,więc wszystko to wróżenie z fusów. Najciekawsze w tym całym problemie jest to,że nikt nie zna przyczyn zlodowaceń biegunowych. Nie ulega wątpliwości fakt,że zlodowacenia sa wtedy gdy ziemia jest "kontynentlna" i świeżo po "ruchach górotwórczych" Przy wysokim poziomie mórz nie ma zlodowaceń na biegunach.

Zlodowacenie warangiańskie to rzeczywiście "stare zlodowacenie" i jest to zlodowacenie chyba przed ediakaranem. I to w czasie tego zlodowacenia miała być "Ziemia śniezka".
Ono dość dluo trwałao. Datuje się je na 600-800 milionów lat BP. To tak mało dokładnie,ale nic więcej nie pamiętam. Mogę tylko powiedzieć ,że w te 200 milionów lat to kontynenty mogły sobie przejść przez biegun jeden po drugim.

Były i wcześniejsze zlodowacenia ale ja nie mam nic do powiedzenia na ich temat.

Ten post był edytowany przez maslak1990: 21/03/2021, 17:07
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 21/03/2021, 17:11 Quote Post

Widzisz, masz rację, każdy argument na rzecz Ziemi Śnieżki zawiera kontrargumenty.

Dodatkowo, ktoś wypełnił treścią listę okresów geologicznych, obejmując cały okres historii Ziemi.
Ale jednocześnie w definicji wielu okresów jest podkreślone, że nie mają one pełnego oparcia w osadach.

Angielska wiki opiera się na badaniach z Australii, ale ciekawe, że one nie zgadzają się z innymi kontynentami, przede wszystkim Syberią. Jest napisane, że przed 94 milionami lat nie ma pełnej synchronizacji osadów na całym świecie.

Trzeba by poczytać, co rosyjska wiki mówi w tych samych hasłach.

Ten post był edytowany przez Alexander Malinowski 3: 21/03/2021, 17:17
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
maslak1990
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 82.056

 
 
post 21/03/2021, 17:26 Quote Post

Jaka jest moja wiedza w tej materii:

Na gruncie fizyki klasycznej Ziema śnieżka jest niemożliwa, no i nie ma na to dowodów
Na gruncie Teorii Chaosu jest to mozliwy epizod,trzeba tylko znaleźć dowody w postaci osadów i je precyzyjne datować (tu myślę,że problem będzie fundamentalny)

Tak mi się przypomniało. W roku chyba 69 umieszczono na Księzycu lustro w celu zbadania prędkości zamykania się Pacyfiku. Teraz mamy GPS i inne cuda wianki. Czy znamy wartość z jaką zamyka się Pacyfik? Poważnie pytam

Ten post był edytowany przez maslak1990: 21/03/2021, 17:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 21/03/2021, 17:33 Quote Post

QUOTE(maslak1990 @ 21/03/2021, 17:26)


Na gruncie fizyki klasycznej Ziema śnieżka jest niemożliwa, no i nie ma na to dowodów

*



Pisałem już, że pokrywa lodowcowa zamyka cyrkulację dwutlenku węgla do oceanu. W związku z tym większy wybuch wulkaniczny od razu powoduje efekt cieplarniany i roztopienie lodowca, a to powoduje wzrost albedo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
maslak1990
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 82.056

 
 
post 21/03/2021, 18:02 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski 3 @ 21/03/2021, 17:33)
QUOTE(maslak1990 @ 21/03/2021, 17:26)


Na gruncie fizyki klasycznej Ziema śnieżka jest niemożliwa, no i nie ma na to dowodów

*



Pisałem już, że pokrywa lodowcowa zamyka cyrkulację dwutlenku węgla do oceanu. W związku z tym większy wybuch wulkaniczny od razu powoduje efekt cieplarniany i roztopienie lodowca, a to powoduje wzrost albedo.
*


bardzo możliwe, nie neguję,ale to będzie na gruncie Teorii Chaosu. Tylko powiem,że jest pewien problem. Skąd dwutlenek węgla w wulkanach przd powstaniem życia.Atmosfera też jest beztlenowa więc trzeba się zastanowić nad kolejnym problemem. Trzeba by określić składy atmosfery, przed i po zlodowaceniu. A tego nie zrobimy. Ale to taka mała dygresja.Bo tego co2 mogło być w atmosferze trochę więcej niż trochę. A może było zupełnie inaczej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 21/03/2021, 19:00 Quote Post

CODE
[maslak1990,21/03/2021, 18:02]

bardzo możliwe, nie neguję,ale to będzie na gruncie Teorii Chaosu. Tylko powiem,że jest pewien problem. Skąd dwutlenek węgla w wulkanach przd powstaniem życia.


Węgiel z płaszcza ziemi.



CODE
Atmosfera też jest beztlenowa więc trzeba się zastanowić nad kolejnym problemem.


2,5 mld lat temu nastąpiło przejście do atmosfery tlenowej. My mówimy o czasach 600 milionów lat temu.


CODE
Trzeba by określić składy atmosfery, przed i po zlodowaceniu. A tego nie zrobimy. Ale to taka mała dygresja.Bo tego co2 mogło być w atmosferze trochę więcej niż trochę. A może było zupełnie inaczej.


Można. Np. wytrącanie się żelaza z oceanu oznacza przejście do atmosfery tlenowej.

Napisałem też, jak można rozpoznać ocean beztlenowy i jak ocean z dużą ilością co2.


Wróćmy jeszcze do jednego punktu:
Rodinja: wszystkie osady lądowe z tego kontynentu, noszą ślady zlodowacenia, przy czym ten kontynent leżał kiedyś na równiku.

Ten post był edytowany przez Alexander Malinowski 3: 21/03/2021, 21:17
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej