Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Realne skutki rusyfikacji, Kalendarium działań
     
Ivvy
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 104.871

Hanna Robakowska
Zawód: student
 
 
post 25/12/2021, 18:02 Quote Post

Witam. To pytanie jest być może nieco związane z poprzednim założonym przeze mnie tematem i cały czas prowadzi do jednego opracowania. Uważam jednak, że może ono przydać się też innym, zainteresowanym tematem, więc zakładam osobny wątek. W internecie nie znalazłam nic konkretnego na ten temat poza jakimiś wypracowaniami dla podstawówki a to mi nie wystarcza.

Interesują mnie realne skutki i prawdziwy wpływ rusyfikacji na Polaków. Nie okraszony tymi frazesami o ty, że my to zawsze stawialiśmy wszystkiemu dzielny opór. Proszę o prawdziwe przypadki zrusyfikowanych Polaków oraz o wytłumaczenie, jak fakt przebywania w zaborze rosyjskim wpływał na świadomość państwową i etniczną, wpływ językowy i religijny, ogólnie całość efektów, jakie to przyniosło i jak się tego ''pozbyto'' w tak krótkim czasie w dwudziestoleciu.

Z góry dziękuję za odpowiedzi smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
jmamjer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 629
Nr użytkownika: 104.691

jamamjer
 
 
post 25/12/2021, 23:05 Quote Post

To pytanie samo w sobie jest dość kłopotliwe w odpowiedzi. Przede wszystkim, ze względów historycznych, politycznych i innych polskie dziedzictwo kulturowe na ziemiach byłej I Rzeczpospolitej jest dość mocno zniekształcone/niezrozumiane, zaś samo przedstawienie problematyki rusyfikacji utrudnione. W wyniku rozbiorów pod rządami Rosji znalazły się ziemie wieloetniczne, które przez setki lat pozostawały pod wpływem polskiej kultury, systemu prawnego i innych elementów Rosji obcych.
Obecna narracja, powstała pod wpływem zarówno polskim jak i zewnętrznym spłyca najczęściej problem do prostych podziałów etnicznych (Polacy i inni), przez co wytłumaczenie rusyfikacji i jej sukcesów oraz porażek zbyt często zamyka się w prostych sloganach.

Co jednak trzeba podkreślić: rusyfikacja była PRZEDE WSZYSTKIM skierowana na nie-Polaków, którzy w momencie rozbiorów posiadali odmienną świadomość od rosyjskiej i to na nich skierowano najwięcej wysiłku. W przypadku Polaków chodziło głównie o znaczne osłabienie znaczenia polskich elit, polskiej kultury czy polskiego stanu posiadania.

Pamiętajmy też, że pierwsze ziemie po-polskie przypadły Rosji już w XVII wieku i już wówczas Rosjanie dostrzegali choćby odmienną tradycję prawosławia kijowskiego od tradycji moskiewskiej i starali się zmniejszyć bądź zniwelować istniejące różnice. Kolejne ziemie, jakie przypadły Rosji zamieszkiwane były wciąż w większości przez ludność nie etnicznie polską (pamiętajmy, że Rosja otrzymała Białystok w 1807, zaś Królestwo Kongresowe wcielono do Imperium Rosyjskiego w 1832, natomiast rusyfikacja miała miejsce zwłaszcza na terenie "polskich" guberni rosyjskich), stąd też sukcesy rusyfikacji w przypadku etnicznych Polaków o całkowicie odmiennej od rosyjskiej tradycji, kulturze, języku (alfabecie) czy religii były znacznie mniejsze. Jak chodzi o przykłady zmian mentalności pod wpływem rusyfikacji to można wskazać choćby pogromy na ludności judaistycznej, które nie miały wcześniej miejsca czy choćby większą korupcję urzędników.

Jednak jak napisałem historia Polski (niezależnie czy opisywana przez ludzi o pozytywnym czy negatywnym stosunku do Polski) to najczęściej szereg oderwanych od siebie elementów złożonych razem w celu stworzenia odpowiedniej narracji i tak samo jest też z problemem rusyfikacji, gdzie narracja polska, rosyjska, ukraińska, litewska czy żydowska (a w konsekwencji także np. amerykańska czy niemiecka) to najczęściej skupienie się na jednej grupie etnicznej i opisywanie wszystkich zmian przez pryzmat tylko jej doświadczeń.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Ivvy
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 104.871

Hanna Robakowska
Zawód: student
 
 
post 5/01/2022, 18:32 Quote Post

Chyba niefortunnie się wyraziłam. Temat Ziem Zabranych, przerobię, ale w tej chwili odłożyłam go na później. Chodziło generalnie o rusyfikację w Królestwie Polskim po Powstaniu Styczniowym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej