Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polska I Litwa, podobieństwa ustrojów państwowych?
     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 25/02/2009, 13:51 Quote Post

Chairete!
Uczeni bardzo chętnie przy wyjaśnianiu ustroju wczesnośredniowiecznej Polski sięgaja do analogii zachodnioeuropejskich, szczególnie frankijskie natomiast mamy tuż obok organizm polityczny, który rozwinął się podobnie szybko, chociaż miał zupełnie odmienny ustrój, wyjściowy, jak i przez długi czas. Mam na myśli państwo litewskie.

Podobnie jak wczesnopiastowska Polska Litwa miała niezwykle autokratyczny ustrój polityczny i pozostawała poza bezpośrednimi wpływami ustrojów pańśtw germańskich. Cechowała się też militaryzacją ustroju i przerostem roli struktur zbrojnych w kraju. Podobnie jak w Polsce - co było ewenementem w Europie, a podobieństwo jest znaczące - istotny odłam ludności rdzennie litewskiej został uznany za szlachtę. No i w obu krajach decyzję o chrzcie podjął sam książę.

Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #1

     
avesamael
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 57.554

 
 
post 6/08/2009, 22:04 Quote Post

Gdzieś kiedyś wyczytałem, mówie teraz z pamięci że w Polsce około 10% ludności stało się rycerzami/szlachtą, czyli wywodzili się pewnie z grupy dawnych wojowników i możnych w porównaniu do państwa zachdniej europy gdzie 4-5% ludności należało do tej wyższej grupy społecznej. Więc to oczywiście świadczyłoby o tym że państwo było bardzo zmilitaryzowane. Świadczy to o tym że ta grupa wywodzi się w jakiejś częśći z osiadłych najemników, dawnych przywódców plemiennych i zarządców państwa pierwszych piastów ale też o tym, że dopóki nie zagościło u nas na dobre chrześcijaństwo i zachodni feudalizm, dało się przeskoczyć na drabinie społecznej do góry np. awansując z tarczownika( kmiecia z pospolitego ruszenia) na woja/drużynnika. Świadczy o tym np. tekst o Masławie, którego dziadek był chłopem.
Nie powiedziałbym że było to państwo autorytarne, to byłaby właśnie analogia do państwa frankijskiego gdzie było państwo patrymonialne, podejrzewam raczej istnienia dużej władzy książęcej, szczególnie po sukcesach militarnych, ale taka duża ilość osób z wyższej warstwy społecznej musiała mieć na niego jakiś wpływ. Jako że tradycje potrafią długo przetrwać, podejrzewam istnienia wieców na których książę musiałby zyskiwać poparcie najbardziej wpływowych możnych, przynajmniej w najważniejszych kwestiach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 6/08/2009, 22:12 Quote Post

W takim XIV w. rycerstwo nie stanowiło w Polsce 10% ludnosci. Za to w wieku XVII szlachta stanowiła 10%.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 6/08/2009, 22:20 Quote Post

Kakofonixie, piszesz:
Litwa miała niezwykle autokratyczny ustrój polityczny i pozostawała poza bezpośrednimi wpływami ustrojów pańśtw germańskich.
Niezupełnie. Bo,
1. Ruś normańska.
2. T. Czacki wspominał w jednym ze swoich pism, że istniał dokument mówiący o tym, iż w XII w. istniały na Litwie osady gockie (m.in. Troki i Wilno).
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 7/08/2009, 21:17 Quote Post

QUOTE(Bazyli @ 6/08/2009, 22:20)
Kakofonixie, piszesz:
Litwa miała niezwykle autokratyczny ustrój polityczny i pozostawała poza bezpośrednimi wpływami ustrojów pańśtw germańskich.
Niezupełnie. Bo,
1. Ruś normańska.
2. T. Czacki wspominał w jednym ze swoich pism, że istniał dokument mówiący o tym, iż w XII w. istniały na Litwie osady gockie (m.in. Troki i Wilno).
*



Hej,
w XIIIw. (kształtowanie się państwa litewskiego) Ruś już nie była normańska - a do tego bardzo słabe są wpływy ruskie na ustrój litewski.
Czacki to znany fantasta i fałszerz, a w tym przypadku chodziło mu o karaimów.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #5

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 7/08/2009, 21:24 Quote Post

QUOTE(avesamael @ 6/08/2009, 22:04)
awansując z tarczownika( kmiecia z pospolitego ruszenia) na woja/drużynnika. Świadczy o tym np. tekst o Masławie, którego dziadek był chłopem.
Nie powiedziałbym że było to państwo autorytarne, to byłaby właśnie analogia do państwa frankijskiego gdzie było państwo patrymonialne, podejrzewam raczej istnienia dużej władzy książęcej, szczególnie po sukcesach militarnych, ale taka duża ilość osób z wyższej warstwy społecznej musiała mieć na niego jakiś wpływ. Jako że tradycje potrafią długo przetrwać, podejrzewam istnienia wieców na których książę musiałby zyskiwać poparcie najbardziej wpływowych możnych, przynajmniej w najważniejszych kwestiach.
*



Hej,
piszemy tu nie o fantazjach tylko o faktach. Gdzie masz wzmianki, że na Litwie były jakieś wiece?
Tak samo z Masławem - wzmianka Kadłubka o jego rzekomym chłopskim pochodzeniu jest niewiarygodna.
Podobnie czystą fantazją są ci Twoi chłopi z pospolitego ruszenia "tarczownicy. Ci clipeati Galla to też była konnica, z tym, ze z ochroną w formie tarczy, a nie kolczugi. Sięgnij do przypisu Grodeckiego.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #6

     
avesamael
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 57.554

 
 
post 7/08/2009, 23:27 Quote Post

QUOTE
Hej,
piszemy tu nie o fantazjach tylko o faktach. Gdzie masz wzmianki, że na Litwie były jakieś wiece?
Tak samo z Masławem - wzmianka Kadłubka o jego rzekomym chłopskim pochodzeniu jest niewiarygodna.
Podobnie czystą fantazją są ci Twoi chłopi z pospolitego ruszenia "tarczownicy. Ci clipeati Galla to też była konnica, z tym, ze z ochroną w formie tarczy, a nie kolczugi. Sięgnij do przypisu Grodeckiego.
Pozdrawiam, Andrzej


Pisałem tylko o polakach, nie twierdze że na Litwie były jakiekolwiek wiece, być może nie zaznaczyłem tego wyraźnie.
Nie rozumiem z czego wnioskujesz, że wzmianka Kadłubka jest niewiarygodna? Jak któś już na forum pisał, lepiej by go obraził chyba w inny sposób niż twierdząc że dopiero dziadek przestał być chłopem. To troche jak z dziadkiem z Wermachtu, tak mi się nasuwa skojarzenie.
Trzeba się zastanowić na ile ci nasi konni byli w ogóle siłą bojową, jeszcze wtedy nie było takich masowych krzyżówek rodzimych ras koni a arabskimi. Na zachodzie nastąpiło to po rekonkwiście w hiszpani a u nas? W każdym razie konie były małe, chociaż wytrzymałe i dobre do poruszania się na ówczesnych terenach. Nawet jeżeli faktycznie byli konnymi, jak mi się uda to niedługo przeczytam ten przypis który podałeś, to oprócz nielicznych bitew i tak walczyliśmy głownie w wojnie szarpanej i w obronie, więc konie służyły tylko do szybszego przemieszczania się po terenie kraju. Nie wiem o co ci chodzi z tą "moją fantazją" podzielam poprostu teorię wielu historyków, która wydaje mi się logiczna. Np Historia Oręża Polskiego Tadeusz M. Nowak i Jan Wimmer.
Twierdzisz że nie powinniśmy szukać analogi na zachodzie a szukasz sam na Litwie. Dlaczego tak koniecznie musieliśmy coś od kogoś przejąć, może nasz system był unikatowy, a przynajmniej różnił się w niektórych kwestiach, nie neguje wpływu innych kultór itd ale czy był on na etapie pierwszych piastów aż tak duży?. Tak właściwie nie da się go zaszufladkować bez żadnych zgrzytów, niektórzy próbóją połączyć wiece i gminowładctwo z państwem patrymonialnym co jest sprzeczne, chyba że tylko mi się tak wydaje, inni z koleji odrzucają częśc faktów i podają tylko te które pasują do teori, powinno być na odwrót. Przemyśl to jeszcze i podaj więcej argumentów. Mnie narazie nie przekonałeś.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 8/08/2009, 0:05 Quote Post

QUOTE(avesamael @ 7/08/2009, 23:27)
QUOTE
Hej,
piszemy tu nie o fantazjach tylko o faktach. Gdzie masz wzmianki, że na Litwie były jakieś wiece?
Tak samo z Masławem - wzmianka Kadłubka o jego rzekomym chłopskim pochodzeniu jest niewiarygodna.
Podobnie czystą fantazją są ci Twoi chłopi z pospolitego ruszenia "tarczownicy. Ci clipeati Galla to też była konnica, z tym, ze z ochroną w formie tarczy, a nie kolczugi. Sięgnij do przypisu Grodeckiego.
Pozdrawiam, Andrzej


Pisałem tylko o polakach, nie twierdze że na Litwie były jakiekolwiek wiece, być może nie zaznaczyłem tego wyraźnie.
Nie rozumiem z czego wnioskujesz, że wzmianka Kadłubka jest niewiarygodna? Jak któś już na forum pisał, lepiej by go obraził chyba w inny sposób niż twierdząc że dopiero dziadek przestał być chłopem. To troche jak z dziadkiem z Wermachtu, tak mi się nasuwa skojarzenie.
Trzeba się zastanowić na ile ci nasi konni byli w ogóle siłą bojową, jeszcze wtedy nie było takich masowych krzyżówek rodzimych ras koni a arabskimi. Na zachodzie nastąpiło to po rekonkwiście w hiszpani a u nas? W każdym razie konie były małe, chociaż wytrzymałe i dobre do poruszania się na ówczesnych terenach. Nawet jeżeli faktycznie byli konnymi, jak mi się uda to niedługo przeczytam ten przypis który podałeś, to oprócz nielicznych bitew i tak walczyliśmy głownie w wojnie szarpanej i w obronie, więc konie służyły tylko do szybszego przemieszczania się po terenie kraju. Nie wiem o co ci chodzi z tą "moją fantazją" podzielam poprostu teorię wielu historyków, która wydaje mi się logiczna. Np Historia Oręża Polskiego Tadeusz M. Nowak i Jan Wimmer.
Twierdzisz że nie powinniśmy szukać analogi na zachodzie a szukasz sam na Litwie. Dlaczego tak koniecznie musieliśmy coś od kogoś przejąć, może nasz system był unikatowy, a przynajmniej różnił się w niektórych kwestiach, nie neguje wpływu innych kultór itd ale czy był on na etapie pierwszych piastów aż tak duży?. Tak właściwie nie da się go zaszufladkować bez żadnych zgrzytów, niektórzy próbóją połączyć wiece i gminowładctwo z państwem patrymonialnym co jest sprzeczne, chyba że tylko mi się tak wydaje, inni z koleji odrzucają częśc faktów i podają tylko te które pasują do teori, powinno być na odwrót. Przemyśl to jeszcze i podaj więcej argumentów. Mnie narazie nie przekonałeś.
*



Hej,
ależ ja też uważam, że nasz system był unikatowy smile.gif . Ale nie taki z gminowładztwem, tylko z księciem - hersztem łapaczy niewolników, gromadami najemników z całej Europy, palonymi grodami niepokornych.
Moje poglądy na genezę Polski opisałem w wątku "czeski podbój wielkopolski".
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #8

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 12/08/2009, 23:44 Quote Post

Piszesz:
Hej,
w XIIIw. (kształtowanie się państwa litewskiego) Ruś już nie była normańska - a do tego bardzo słabe są wpływy ruskie na ustrój litewski.
Czacki to znany fantasta i fałszerz, a w tym przypadku chodziło mu o karaimów.
Pozdrawiam, Andrzej

Hej Kolego!
Czy naprawdę uważasz, że wpływ określonego etnosu zamyka się np. pomiędzy 12 a 13 sierpnia 2009 r.? Jeśli nie, to sorki, ale jeśli tak to jesteś z pewnością w błędzie. Realcje rusko-litewskie datują się - przynajmniej - od początku XI stulecia czyli w okresie kiedy Ruś była jeszcze wyraźnie wareska (germańska). Radzę Ci spójrz na to szerzej.
Druga kwestia. Dlaczego twierdzisz, iż p. Czacki to fantasta? Przecież nawe G. Labuda nie potrafił przedstawić takiego zarzutu p. Czackiemu. Więcej! Pan Wachowski stwierdził jedynie, że informacja p. Czackiego jest mało prawdopodobna. Spójrz na ten problem szerzej. Ustrój, nazewnictwo, dynamika działań wskazują na wyjątkową w świecie Bałtów ciągątę ku ekspansji. To też wymyślił p. Czacki? Na Twoim miejscu pochyliłby się nad zagadnieniem i dogłębnie zbadał charakter wczesnodziejowej specyfiki ustroju Litwy. No, ale to zależy wyłącznie od Ciebie.
PS Dotąd uważałem, że Twoje oryginalne pomysły są godne zastanowienia. Jednak od niedawna czyli od momentu gdy zaczynasz postponować totalnie uwagi rozmówców zastanawiam się czy powinienem poświęcać czas na zapoznawanie się z Twoimi postami.
Mimo wszystko serdecznie pozdrawiam.
Bazyli
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 13/08/2009, 7:32 Quote Post

QUOTE(Bazyli @ 12/08/2009, 23:44)
Piszesz:
Hej,
w XIIIw. (kształtowanie się państwa litewskiego) Ruś już nie była normańska - a do tego bardzo słabe są wpływy ruskie na ustrój litewski.
Czacki to znany fantasta i fałszerz, a w tym przypadku chodziło mu o karaimów.
Pozdrawiam, Andrzej

Hej Kolego!
Czy naprawdę uważasz, że wpływ określonego etnosu zamyka się np. pomiędzy 12 a 13 sierpnia 2009 r.? Jeśli nie, to sorki, ale jeśli tak to jesteś z pewnością w błędzie. Realcje rusko-litewskie datują się - przynajmniej - od początku XI stulecia czyli w okresie kiedy Ruś była jeszcze wyraźnie wareska (germańska). Radzę Ci spójrz na to szerzej.
Druga kwestia. Dlaczego twierdzisz, iż p. Czacki to fantasta? Przecież nawe G. Labuda nie potrafił przedstawić takiego zarzutu p. Czackiemu. Więcej! Pan Wachowski stwierdził jedynie, że informacja p. Czackiego jest mało prawdopodobna. Spójrz na ten problem szerzej. Ustrój, nazewnictwo, dynamika działań wskazują na wyjątkową w  świecie Bałtów ciągątę ku ekspansji. To też wymyślił p. Czacki? Na Twoim miejscu pochyliłby się nad zagadnieniem i dogłębnie zbadał charakter wczesnodziejowej specyfiki ustroju Litwy. No, ale to zależy wyłącznie od Ciebie.
PS Dotąd uważałem, że Twoje oryginalne pomysły są godne zastanowienia. Jednak od niedawna czyli od momentu gdy zaczynasz postponować totalnie uwagi rozmówców zastanawiam się czy powinienem poświęcać czas na zapoznawanie się z Twoimi postami.
Mimo wszystko serdecznie pozdrawiam.
Bazyli
*



Hej,
nie dziw się, że odpowiadam tak ogolnie na Twojego ogólnikowego posta. Gdybyś napisał cos bardziej szczegółowo, podając przykłady, o wpływie normańskim na litwę, to mozna by z tym dyskutować, a tak?
Zresztą napisałem już w pierwszym poście, że nie ma bezpośredniego wpływu germańskiego na ustrój Litwy.
Co do zaś ekspansji litewskiej, to datowana ona jest dopiero na I poł. XIIIw. Nie zmienia to faktu, że jak już pisałem ukształtowany ustrój litwy ma więcej podobieństw do Polski wczesnopiastowskiej niż do ustrojów współczesnych jej państw. Zresztą niespodziewane pojawienie się Litwy, jej ekspnsja i siła militarna, także przypominają pojawienie się Polski na politycznej mapie Europy.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #10

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 28/03/2010, 20:09 Quote Post

Hej,
na Litwie aż do końca XVIw. istniała kategoria ludności chłopskiej zwanej "sługami". Była to grupa ludnosci zwolniona ze zwykłych danin, posiadająca ziemię, ale obciążona powinnościami:
- wojskowymi (sługi putne, pancerni),
- usługowymi (np. batnicy, strzelcy, łowczy, bobrownicy, rybacy)
-rzemieślniczymi (np. kowale, ślusarze, bednarze, kołodzieje, młynarze)
na rzecz władzy wielkoksiążęcej.

Geneza takiego systemu "służb" na Litwie nie jest jasna. Generalnie uważa się, że Litwini opierali się na wzorach ruskich, ale tam takiego rozbudowanego systemu osad służebnych nie stwierdzono.

Interusująco wypada także rozmieszczenie szlachty na Litwie. Generalnie koncentrowała się ona na ziemiach rdzennie litewskich, tj. w województwach trockim, wileńskim, Żmudzi i, o dziwo, na Podlasiu. Spośródk ok. 11.000 szlachty W.X.L spisanej w 1528r. 9.400 pochodziło właśnie z tych 4 województw.
Pozdrawiam, Andrzej



 
Post #11

     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 24/05/2010, 9:56 Quote Post

QUOTE(Kakofonix @ 25/02/2009, 13:51)
Chairete!
Uczeni bardzo chętnie przy wyjaśnianiu ustroju wczesnośredniowiecznej Polski sięgaja do analogii zachodnioeuropejskich, szczególnie frankijskie natomiast mamy tuż obok organizm polityczny, który rozwinął się podobnie szybko, chociaż miał zupełnie odmienny ustrój, wyjściowy, jak i przez długi czas. Mam na myśli państwo litewskie.

Podobnie jak wczesnopiastowska Polska Litwa miała niezwykle autokratyczny ustrój polityczny i pozostawała poza bezpośrednimi wpływami ustrojów pańśtw germańskich. Cechowała się też militaryzacją ustroju i przerostem roli struktur zbrojnych w kraju. Podobnie jak w Polsce - co było ewenementem w Europie, a podobieństwo jest znaczące - istotny odłam ludności rdzennie litewskiej został uznany za szlachtę. No i w obu krajach decyzję o chrzcie podjął sam książę.
Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam, Andrzej
*

Teza o autokratycznym ustroju politycznym Litwy, we wczesnym średniowieczu jest niezupełnie słuszna. Tak było, ale dopiero od Mendoga. Wcześniej, przed zjednoczeniem ziem litewskich, ustrój był bardzo podobny, jak na ziemoiach polskich przed okresem Mieszka I i Chrobrego. Tyle, że ich organizacja lużnych związków plemiennych, przetrwała nieco dłużej, niż na terenach polskich.
„Historia Litwy. Od czasów najdawniejszych do roku 1795” autorstwa Z. Kiaupa, J. Kiaupienė i A. Kunceviučs, PWN 2008.
(str 22) „Litwinom udającym się na wyprawy przewodzili kunigasi – niekiedy w jednej wyprawie uczestniczyło ich kilku. Stopniowo spośród nich zaczęła się wydzielać starszyzna. Najprawdopodobniej kunigasi nie byli tylko przywódcami (<wojennymi> przyp. mój), ale zawierali również traktaty pokojowe i zawieszenia broni.”
i dalej :
„Źródła ukazują – co prawda w dość fragmentaryczny sposób – ówczesna strukturę społeczną Litwinów, czy tez spokrewnionych z nimi Bałtów. Można ja w uproszczeniu scharakteryzować następująco: większość mieszkańców stanowili wolni chłopi zjednoczeni we wspólnoty terytorialne – pola (lit. lukas]). Spośród nich najwyższe stanowiska w społeczeństwie zajmowali tzw. „dobrzy ludzie” (lit. gerieji žmonės), którzy szybko stali się bojarami (lit. bajoras). Zarządzali swymi gospodarstwami i wsiami zamieszkałymi przez poddanych. Przywódców wojskowych nobilitowało powodzenie w wyprawach wojennych, bogacili się kupowali nowych poddanych, których osadzali w istniejących wsiach, w byłych siedzibach swej społeczności lub zakładali nowe grody. Wodzowie wojenni, którzy posiadali jedną, kilka, lub kilkanaście wsi, skupiali wokół siebie grupy przyszłych bojarów, stanowiących trzon drużyny, zakładali grody i stawali się kunigasami.”
i dalej :
„Włości kunigasa i jego majątek – grody, domeny, wsie, gospodarstwa przyszłych bojarów uwikłanych w system powinności, wolny gmin, który ponosił ciężary prawa książęcego, podgrodzie zamieszkałe przez rzemieślników i kupców – przypominały niewielkie państewko. Wojny między rodami, związki rodzinne lub powodzenie wypraw nobilitowały starszych kunigasów którzy na krótszy lub dłuższy czas, pokojowo lub z użyciem siły, jednoczyli większą lub mniejszą grupę kunigasów dla osiągnięcia jakiegoś celu. Organizacja plemienna została zastąpiona przez związki terytorialne i sojusze. W XIII w. na Litwie źródła wymieniają tzw. „ziemie” – związki terytorialne nowego typu, których granice nie zawsze pokrywały się z granicami ziem danego plemienia”. („Ziemiom” przewodzili „kunigasi ziemi” nazywani też „starszymi kunigasami” przyp. mój).
i dalej w następnym rozdziale „Proces jednoczenia” str. 56.
„Związek ziem litewskich na początku XIII w. określić można jako konfederację – kunigasi ziem i ich rodziny, nie podlegali jeszcze jednemu władcy, ale kształtowały się już oznaki państwa – wspólne interesy ziem oraz odpowiadające im instytucje.”
Kunigasi znikają z kart litewskiej historii pisanej przez autorów litewskich, po zjednoczeniu Litwy przez Mendoga, który sam był kunigasem Dziawołtwy (ziemi nad Wilią) i prawdopodobnie Upity. Proces jednoczenia ziem litewskich autorzy podsumowują to tak : „Mendog zdobył władzę nad ziemiami litewskimi, mordując i wypędzając sprzeciwiających mu się silniejszych przeciwników, przekształcając nastawionych pokojowo i słabszych kunigasów w wasali, wykorzystując koneksje rodzinne. Nie różnił się w tym od władców innych państw, a jedną z przyczyn jego sukcesu było optymalne łączenie metod działania.”. Od drugiej połowy XIII wieku, termin „kunigas” w historii Litwy już nie występuje. Pojawiają się natomiast bojarzy.


Teza o "pozostawaniu Litwy poza bezpośrednimi wpływami ustrojów pańśtw germańskich" też jest wątpliwa, bo już prawie 100 lat temu ... :

źródło: Podlaska Biblioteka Cyfrowa w Białymstoku
autor: Bolesław Limanowski
„Dzieje Litwy” Towarzystwo Wydawnicze w Warszawie, wyd. Warszawa 1916 rok

„O skandynawskim pochodzeniu książąt i panów litewskich świadczą wyrazy "kunigas" i "kungs"; świadczą także ich imiona. Norman Snorro Sturlechson na schyłku XIII stulecia mógł jeszcze rozmówić się w swoim języku na dworach kunigasów i kungsów litewskich. To może też tłumaczyć, dlaczego książęta litewscy i ruscy tak łatwo wchodzili w stosunki pokrewieństwa z sobą.” (str. 6 i 7)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 24/05/2010, 14:03 Quote Post

QUOTE
Teza o autokratycznym ustroju politycznym Litwy, we wczesnym średniowieczu jest niezupełnie słuszna. Tak było, ale dopiero od Mendoga. Wcześniej, przed zjednoczeniem ziem litewskich, ustrój był bardzo podobny, jak na ziemoiach polskich przed okresem Mieszka I i Chrobrego


trochę tu widać pomieszanie z poplątaniem - właśnie za Mieszka I i Chrobrego oraz do końca okresu panowania w naszym kraju prawa książęcego mieliśmy ustrój z książęcą władzą absolutną - tak samą jaka była później na Litwie za Mendoga jego następców w tym i Giedyminowiczów. Ustrój zaś Litwy przed Mendowgiem to ustrój bezpaństwowy czyli plemienny zaś poszczególni wodzowie byli plemiennymi wojewodami


QUOTE
Źródła ukazują – co prawda w dość fragmentaryczny sposób – ówczesna strukturę społeczną Litwinów, czy tez spokrewnionych z nimi Bałtów. Można ja w uproszczeniu scharakteryzować następująco: większość mieszkańców stanowili wolni chłopi zjednoczeni we wspólnoty terytorialne – pola (lit. lukas]). Spośród nich najwyższe stanowiska w społeczeństwie zajmowali tzw. „dobrzy ludzie” (lit. gerieji žmonės), którzy szybko stali się bojarami (lit. bajoras). Zarządzali swymi gospodarstwami i wsiami zamieszkałymi przez poddanych. Przywódców wojskowych nobilitowało powodzenie w wyprawach wojennych, bogacili się kupowali nowych poddanych, których osadzali w istniejących wsiach, w byłych siedzibach swej społeczności lub zakładali nowe grody. Wodzowie wojenni, którzy posiadali jedną, kilka, lub kilkanaście wsi, skupiali wokół siebie grupy przyszłych bojarów, stanowiących trzon drużyny, zakładali grody i stawali się kunigasami.”
i dalej :
„Włości kunigasa i jego majątek – grody, domeny, wsie, gospodarstwa przyszłych bojarów uwikłanych w system powinności, wolny gmin, który ponosił ciężary prawa książęcego, podgrodzie zamieszkałe przez rzemieślników i kupców – przypominały niewielkie państewko. Wojny między rodami, związki rodzinne lub powodzenie wypraw nobilitowały starszych kunigasów którzy na krótszy lub dłuższy czas, pokojowo lub z użyciem siły, jednoczyli większą lub mniejszą grupę kunigasów dla osiągnięcia jakiegoś celu. Organizacja plemienna została zastąpiona przez związki terytorialne i sojusze. W XIII w. na Litwie źródła wymieniają tzw. „ziemie” – związki terytorialne nowego typu, których granice nie zawsze pokrywały się z granicami ziem danego plemienia”. („Ziemiom” przewodzili „kunigasi ziemi” nazywani też „starszymi kunigasami” przyp. mój).



tak samo było u Bałtów zachodnich Obodrzyców Pomorzan itp itd - to jest dokładny opis systemu społeczeństwa plemiennego na etapie tzw dawniej demokracji wojskowej. Trzeba tylko zastąpić słowo :PODDANY: terminem bardziej precyzyjnym NIEWOLNIK



QUOTE
„O skandynawskim pochodzeniu książąt i panów litewskich świadczą wyrazy "kunigas" i "kungs"; świadczą także ich imiona. Norman Snorro Sturlechson na schyłku XIII stulecia mógł jeszcze rozmówić się w swoim języku na dworach kunigasów i kungsów litewskich. To może też tłumaczyć, dlaczego książęta litewscy i ruscy tak łatwo wchodzili w stosunki pokrewieństwa z sobą.”


to pogląd nieco powiedziałbym humorystyczny obecnie i zupełnie przebrzmiały albowiem kunigas i podobne terminy znane są tak wszystkim Bałtom jak i wszystkim Słowianom a nie specjalnie akurat Litwinom. Prusowie chyba nie czerpali wzorców z Rusi ale z Polski. Zupełnie nic nie świadczy za tym, aby Mendog czy Wojsiełk byli Normanami. To czysty absurd. NIE MA ŚLADU PO NORMANACH NA LITWIE w wiekach XII czy XIII. Jeśli są to poproszę o przykłady. Warto przeczytać Łowmiańskiego "Początki społeczeństwa i państwa litewskiego" zanim się zacznie powoływać na bajki Limanowskiego
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 25/05/2010, 12:36 Quote Post

QUOTE(marlon @ 24/05/2010, 14:03)
QUOTE
Teza o autokratycznym ustroju politycznym Litwy, we wczesnym średniowieczu jest niezupełnie słuszna. Tak było, ale dopiero od Mendoga. Wcześniej, przed zjednoczeniem ziem litewskich, ustrój był bardzo podobny, jak na ziemoiach polskich przed okresem Mieszka I i Chrobrego

trochę tu widać pomieszanie z poplątaniem - właśnie za Mieszka I i Chrobrego oraz do końca okresu panowania w naszym kraju prawa książęcego mieliśmy ustrój z książęcą władzą absolutną - tak samą jaka była później na Litwie za Mendoga jego następców w tym i Giedyminowiczów. Ustrój zaś Litwy przed Mendowgiem to ustrój bezpaństwowy czyli plemienny zaś poszczególni wodzowie byli plemiennymi wojewodami
*

Alez ja nic innego nie napisałem. Na Litwie do Mendoga i w Polsce do Mieszka i Chrobrego, "ustrój był bardzo podobny", plemienny.
QUOTE
to pogląd nieco powiedziałbym humorystyczny obecnie i zupełnie przebrzmiały albowiem kunigas i podobne terminy znane są tak wszystkim Bałtom jak i wszystkim Słowianom a nie specjalnie akurat Litwinom.

A skąd ten termin jest znany Litwinom i Bałtom?
http://www.historycy.org/index.php?showtop...ndpost&p=574209
QUOTE
Prusowie chyba nie czerpali wzorców z Rusi ale z Polski.

Raczej z Litwy własnie.
QUOTE
Zupełnie nic nie świadczy za tym, aby Mendog czy Wojsiełk byli Normanami. To czysty absurd. NIE MA ŚLADU PO NORMANACH NA LITWIE w wiekach XII czy XIII. Jeśli są to poproszę o przykłady. Warto przeczytać Łowmiańskiego "Początki społeczeństwa i państwa litewskiego" zanim się zacznie powoływać na bajki Limanowskiego

Po pierwsze nie twierdzę, że "Mendog czy Wojsiełk byli Normanami".
Po drugie nic nie wiemy o ich wcześniejszych przodkach, a więc wykluczyć ich normańskości, czy może gockości/germańskości z pochodzenia, na 100% sie nie da.
Po trzecie, skoro na sąsiedniej Rusi byli Normanie, to mogli byc i na Litwie.
Po czwarte, Limanowski znanym i cenionym historykiem był. Ma nawet ulice swego imienia w Warszawie, a Łowmiański póki co niema. wink.gif
Po piate, zamiast Łowmiańskiego polecam w kwestiach litewskich: "Historia Litwy od czasów najdawniejszych do 1795 roku". Tytuł oryginalny: Lietuvos istorija iki 1795 metu
Zigmantas Kiaupa, Jūratė Kiaupienė, Albinas Kuncevičius
Po szóste, nieprawdą jest, że na Litwie i w okolicach nie było śladu Normanów (np. Viskiautai na Sambii, ok. Grobina/Lipawy, Apulia, Żarde i Połąga w ok. Kłajpedy).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 25/05/2010, 16:13 Quote Post

QUOTE
Po szóste, nieprawdą jest, że na Litwie i w okolicach nie było śladu Normanów (np. Viskiautai na Sambii, ok. Grobina/Lipawy, Apulia, Żarde i Połąga w ok. Kłajpedy).


obawiam się że tam mieszkali Prusowie i Letagalowie a nie Litwini czy Żmudzini. Sprawdź sobie u Łowmiańskiego którego nie znasz a krytykujesz. A to jeden z najbardziej cenionych historyków Litwy. Za jego Początki społeczeństwa i państwa litewskiego nacjonalistyczny jak by nie było przedwojenny rząd Litwy chciał nadać wileńskiemu historykowi obywatelstwo tylko, że ten się nie zgodził. A i tak w Kownie przyjmowano go z honorami. Absurdalny argument z posiadaniem swojej ulicy pomijam milczeniem

QUOTE
Po piate, zamiast Łowmiańskiego polecam w kwestiach litewskich: "Historia Litwy od czasów najdawniejszych do 1795 roku". Tytuł oryginalny: Lietuvos istorija iki 1795 metu
Zigmantas Kiaupa, Jūratė Kiaupienė, Albinas Kuncevičius


żarty sobie stroisz chyba - albo nie wiesz co piszesz


QUOTE
A skąd ten termin jest znany Litwinom i Bałtom?


tak samo jak Słowianie Bałtowie poznali go z języka wschodniogermańskiego czyli najpewniej gockiego. Poczytaj sobie stosowną literaturę - ostatnio sporo o tym pisał w Gdańskich studiach z dziejów średniowiecza Tomasz Czarnecki. To lepsza lektura niż posty z tut forum.


QUOTE
Po drugie nic nie wiemy o ich wcześniejszych przodkach, a więc wykluczyć ich normańskości, czy może gockości/germańskości z pochodzenia, na 100% sie nie da.


No to rzeczywiście jest "argument" Nie ma śladu normańskości dynastii litewskiej lub normańskości bojarów litewskich ale "nie można" jej wykluczyć na sto procent. Problem w tym, że na sto procent nie można wykluczyć tego że Mieszko I był androidem - ja przynajmniej podawałem szereg argumentów za taką hipotezą. Wystarczy że można wykluczyć normańskość Mendoga na 99,99 procent aby nie dyskutować o takich sprawach na poważnie. W Auksztocie nie ma śladu po Normanach.


QUOTE
QUOTE
Prusowie chyba nie czerpali wzorców z Rusi ale z Polski.


Raczej z Litwy własnie


no znowu sobie żartujesz albo nie wiesz o czym piszesz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej