Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PAWEL KUKIZ, Polityk, muzyk. Uwagi, opinie
     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.357
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 16/01/2015, 11:06 Quote Post

Od dłuższego czasu chciałem podyskutować o Pawle Kukizie.

Aktualnie Paweł został "wywołany" w wątku prezydenckim, pojawiał się też w temacie związanym z wyborami samorządowymi (został radnym sejmiku wojewódzkiego).

Trudno mi trochę zakwalifikować dyskusję o nim (kultura, wydarzenia polityczne, mównica "ogólna).
Jednak ponieważ jest kojarzony głównie z twórczości artystycznej zdecydowałem się na kulturę.

W dyskusji "prezydenckiej" pojawiła się opinia:
QUOTE
obawiam się, że Kukiz ma zbyt skomplikowane poglądy jak na zdolności analityczne przeciętnego wyborcy, co łatwo wykorzystały by mainstreamowe media


Moim zdaniem Kukiz ma "zbyt skomplikowane poglądy" nie tylko dla przeciętnego wyborcy, ale także dla tych, którzy od lat obserwują jego twórczość (a może szczególnie dla tych osób ).

W wielkim skrócie:
Poglądy Pawła Kukiza, wyrażane w jego twórczości zmieniają się co dekadę (a może nawet częściej).

W latach 80-tych śpiewał prześmiewczo, na festiwalu w Jarocinie wiersz "Lenin w Poroninie", bawiąc tym punkową publikę do łez.

W latach 90-tych występował przeciwko "czarnym" ("ZCHN już się zbliża" - śpiewane na nutę pieśni eucharystycznej i często traktowane jako profanacja, a nawet bluźnierstwo) i "tradycyjnej polskiej rodzinie" ("Rodzina słowem silna").
Jego piosenki - melodyjne, proste i często wręcz prymitywne, były jednocześnie genialnym opisem różnych zjawisk społecznych.
Przykładami "Całuj mnie" ("Auto z alufelgami"), "Zośka" (z wspaniałym, łamiącym rytm i rym zakończeniem: "I już za trzy miesiące była jego żoną")

Początek XXI wieku - płyta Yugoton i piosenka "Rzadko widuję cię z dziewczętami", wywołująca problem homoseksualizmu i coming-out.
A także opisująca zupełnie inny problem "Emma" - piosenka, którą często cytuję żonie smile.gif

I nowa "bieżąca" twórczość Pawła.
Jego współczesne konserwatywne poglądy "Jestem [..] Katolem", jak zwykle sprowadzone do absurdu:
"Tak – to ja
Przyznaję się
Zabijcie mnie!"




Kim jest wieczny nonkonformista PAWEŁ KUKIZ i jakie są jego prawdziwe poglądy?


Ten post był edytowany przez Gerhard: 16/01/2015, 11:34
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 16/01/2015, 11:23 Quote Post

Ale zauważ, że wielu starych punkowców czy buntowniczych rockowców na starość "konserwatywnieje". Nie tak dawno w innym temacie o tym pisałem. Muniek Staszczyk i Kazik Staszewski też poszli w tym kierunku, oczywiście nie tak radykalnie jak Kukiz. Ale w wywiadach widać, że już np. nie mają aż takiego dystansu do religii jak kiedyś.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.007
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 16/01/2015, 11:35 Quote Post

Przełom u Kukiza to już późne lata 90-te, kiedy popierał AWS i w wywiadach kajał się za "ZCHN zbliża się", jak sam mówił po tym, kiedy uświadomił sobie że takim wykorzystaniem melodii urażał wielu ludzi, których cenił (w tym swoją babcię). biggrin.gif

Kukiz przeszedł też przez alkoholizm, widzę tu pewną prawidłowość w ewolucjach muzyków którzy rozwiązanie kryzysów osobistych znaleźli w wierze lub wartościach konserwatywnych.

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 16/01/2015, 11:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.357
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 16/01/2015, 11:44 Quote Post

QUOTE(karolz77 @ 16/01/2015, 11:23)
Ale zauważ, że wielu starych punkowców czy buntowniczych rockowców na starość "konserwatywnieje". Nie tak dawno w innym temacie o tym pisałem. Muniek Staszczyk i Kazik Staszewski też poszli w tym kierunku, oczywiście nie tak radykalnie jak Kukiz. Ale w wywiadach widać, że już np. nie mają aż takiego dystansu do religii jak kiedyś.


Jak śpiewał Big Cyc, o podobnym przypadku:

Śruba nosił irokeza
Bo był królem Jarocina
Śruba miał trzy gwoździe w nosie
Walił na raz cztery wina
[...]
Po koncercie powiedziała
Będziesz ojcem maleńkiego
[...]
Śruba zgolił irokeza
Jest murarzem przy kościele



Jest to naturalna kolej rzeczy.
Kontestacja porządku - po czym, pod wpływem doświadczenia życiowego jego akceptacja.

Z Pawłem Kukizem mam jednak inny problem - on ciągle jest "pod prąd".

Ten post był edytowany przez Gerhard: 16/01/2015, 11:45
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.007
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 16/01/2015, 11:56 Quote Post

QUOTE(Gerhard @ 16/01/2015, 11:44)
Z Pawłem Kukizem mam jednak inny problem - on ciągle jest "pod prąd".


Ja wiem?

Może po prostu to kwestia tego, że kiedy inni punkrockersi robili bardziej zaskakujące rzeczy (Kazik z "100 Milionów" i "Łysy jedzie do Moskwy", nawrócony Litza zakładający 2Tm2,3 i "Arkę Noego"), Kukiz się bawił z modelkami w "Girl Guide" i nagrywał reklamy Pepsi. Teraz to nadrabia. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Lucas the Great
 

Głos rozsądku
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 984
Nr użytkownika: 36.802

Stopień akademicki: Magister Prawa
Zawód: Imperator
 
 
post 16/01/2015, 12:18 Quote Post

Nie zgodzę się z tym, iż Paweł Kukiz (podobnie jak Kazik Staszewski) powinien utożsamiać się z "Antyklerykalizmem". Dla mnie, antyklerykał sprzeciwia się samej idei kleru jako takiego. Paweł Kukiz sprzeciwiał się raczej prawicowemu ekstremizmowi, zaś jego niechęć była ukierunkowana raczej przeciwko konkretnym osobom "niegodnym". Sam Kukiz bardzo ubolewał, iż jego utwory zostały wykorzystane przez lewicę do walki politycznej.

Co ciekawe, działa to też w drugą stronę, wiele środowisk lewicowych krytykuje Kukiza jako "homofoba", podczas gdy Kukiz po prostu jest przeciwny paradom równości, narzucaniu innym określonej ideologii i stylu życia.

Moim zdaniem, Paweł Kukiz po prostu się zmienia - jak każdy obserwator w równych okresach widział on różne problemy i różnie na nie reagował. Niestety, jak każda osoba która ma zwyczaj odpowiadaj w sposób bardziej skomplikowany niż proste "tak" lub "nie", może łatwo być odczytywany jako wróg obu stron.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.119
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/01/2015, 20:49 Quote Post

QUOTE(karolz77 @ 16/01/2015, 11:23)
Ale zauważ, że wielu starych punkowców czy buntowniczych rockowców na starość "konserwatywnieje". Nie tak dawno w innym temacie o tym pisałem. Muniek Staszczyk i Kazik Staszewski też poszli w tym kierunku, oczywiście nie tak radykalnie jak Kukiz. Ale w wywiadach widać, że już np. nie mają aż takiego dystansu do religii jak kiedyś.
*


Tu jest jeszcze inny myk. Im okres największej "burzy i naporu" przypadał na późną komunę, i to chyba w opozycji do niej formowały się zręby ich światopoglądu. Po upadku wiadomego ustroju i uspokojeniu się transformacji w zasadzie ci ludzie nie mieli już czego kontestować. "ZChN zbliża się" i "łysy jedzie do Moskwy" to przecież w porównaniu z kilka lat wcześniejszą rzeczywistością szukanie problemów na siłę. Zresztą chyba się pokapowali w tym, bo ich późniejsza twórczość to w sumie taki umiarkowany mainstream, żadna tam awangarda czy podziemie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.119
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 23/01/2015, 22:06 Quote Post

QUOTE(gtsw64 @ 22/01/2015, 16:13)
Powiem tak. Jak P.Kukiz pił to dało się go słuchać (kiedyś jeden z ulubionych artystów).
Obecnie gdy nie pije (tak mi się wydaje) nie da się Go słuchać.
*


A to norma. Zupełnie jak Lica z Acid Drinkers. Aż się boję myśleć co będzie jak Maleńczuk przestanie pić, skoro już teraz nie idzie go słuchać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.357
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 10/05/2015, 21:06 Quote Post

QUOTE(Gerhard @ 16/01/2015, 11:06)
Od dłuższego czasu chciałem podyskutować o Pawle Kukizie.
......
Trudno mi trochę zakwalifikować dyskusję o nim (kultura, wydarzenia polityczne, mównica "ogólna).
Jednak ponieważ jest kojarzony głównie z twórczości artystycznej zdecydowałem się na kulturę.


I narobiło się.

P. Kukiz według sondażów w pierwszej turze wyborów na prezydenta RP zdobył nieoczekiwanie ok 20% głosów.

Czy to już koniec muzyka i początek polityka?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 10/05/2015, 21:28 Quote Post

QUOTE(gtsw64 @ 22/01/2015, 17:13)
Powiem tak. Jak P.Kukiz pił to dało się go słuchać (kiedyś jeden z ulubionych artystów).
Obecnie gdy nie pije (tak mi się wydaje) nie da się Go słuchać.
*



Kiedy śpiewa, czy kiedy mówi poza sceną?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 11/05/2015, 7:22 Quote Post

QUOTE(Gerhard @ 10/05/2015, 22:06)
I narobiło się.

P. Kukiz według sondażów w pierwszej turze wyborów na prezydenta RP zdobył nieoczekiwanie ok 20% głosów.

Czy to już koniec muzyka i początek polityka?
*


PolityK? To szołmen. Jaki z niego polityk? Jest reguła, ze taki szołman może mieć 20%. Tymiński też miał tyle. Ale to numer na jeden raz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 11/05/2015, 7:28 Quote Post

QUOTE(balum @ 11/05/2015, 7:22)
To szołmen.

Szołmen to ty jesteś, balum, cyt.: "Jest tylko jeden kandydat, reszta to parakandydaci."
Masz takie swoiste poczucie humoru. laugh.gif

QUOTE
Jest reguła, ze taki szołman może mieć 20%.

Gdyby Kukiz dostał 30%, napisałbyś: "Jest reguła, że szołmen może dostać 30%".
Gdyby dostał 10%, skorygowałbyś tę regułę w dół.

Na razie znamy tylko wyniki sondaży.
Na jaką regułę powołasz się, jeżeli PKW ogłosi, że to jednak Kukiz wchodzi do drugiej tury? Napiszesz: "Jest taka reguła, że szołmen wchodzi do drugiej tury." ? laugh.gif

Ten post był edytowany przez jur: 11/05/2015, 7:50
 
Post #12

     
Pluton
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 95
Nr użytkownika: 96.138

 
 
post 11/05/2015, 10:58 Quote Post

QUOTE
To szołmen


Szołmen, który niemal zrównał się z rasowym politykiem, prezydentem kraju, byłym marszałkiem sejmu, etc. No, to kto u jest szołmen?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 11/05/2015, 11:21 Quote Post

QUOTE(Pluton @ 11/05/2015, 10:58)
QUOTE
To szołmen


Szołmen, który niemal zrównał się z rasowym politykiem, prezydentem kraju, byłym marszałkiem sejmu, etc. No, to kto u jest szołmen?
*


Jaka rasa taki prezydent.
 
Post #14

     
paweł234
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 73.890

 
 
post 11/05/2015, 11:42 Quote Post

QUOTE(balum @ 11/05/2015, 7:22)

PolityK? To szołmen. Jaki z niego polityk? Jest reguła, ze taki szołman może mieć 20%. Tymiński też miał tyle. Ale to numer na jeden raz.
*



pewnie Leszek Miller żałuje że tej reguły nie znał, bo by wystawił Małysza albo Dodę . . .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej