Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wasi slawni przodkowie
     
Saichan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 58.084

Maciej Rogowski
 
 
post 4/04/2010, 20:02 Quote Post

Czy w waszych żyłach płynie krew sławnych ludzi, przywódców, żołnierzy itp.? Jeśli tak, to napiszcie, jaka to postać historyczna, co robiła, z czego jest znana etc.
jestem amatorem genealogii, jak narazie nie zabierałem się do tworzenia drzewa gen., ale mam ochotę zrobić to niedługo.
Bratem mojego pradziadka po kądzieli jest pułkownik Stanisław Dąbek, urodzony 28 marca 1892 roku, a zmarły 19 września 1939 roku, w końcowej fazie obrony Kępy Oksywskiej. Dowodził on wojskami polskimi właśnie w tej obronie i jest jednym z najlepiej ocenianych dowódców Kampanii Wrześniowej, niestety, narazie jest to najodleglejszy przodek, którego znam (chociaż, jeśli zapytam się bliskich, to natychmiastowo się zmieni). O tym dowiedziałem się niedawno od matki, a sama babcia wiedziała, że w wieku 7 lat jej stryjek był żołnierzem wysokiego stopnia, jednak o wielkości tej postaci dowiedziała się dopiero kilkanaście lat po wojnie.

Poza tym dużo przodków po mieczu również brało udział w obu wojnach światowych, jednak w historii są zupełnie nieznani. A więc, teraz wasza kolej smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
MartinSherard
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 91
Nr użytkownika: 72.541

Martin Robert Arthur Sherard
Zawód: Troublesome nobleman
 
 
post 21/04/2011, 10:47 Quote Post

Gratuluję przodka . U mnie było parę takich osób :
Geoffrey Sherard ( 1437 - 1488 ) - Szeryf Rutland .
Bennet Sherard ( 1675 - 1732 ) - członek parlamentu , pierwszy earl Harborough .
Philip Sherard ( 1680 - 1750 ) - członek parlamentu , gentelman of he privy chamber ( trochę dziwna nazwa , ale chodzi o członka rady królewskiej ) .
Philip Sherard ( 1719 - 1799 ) - fundator kilku kościołów .
Robert Sherard ( 1797 - 1859 ) - ostatni earl Harborough . gdy przeglądałem kiedys archiwalne numery gazet co jakiś czas natrafiałem na newsy z jego życia , może :
http://books.google.pl/books?id=yMvPAAAAMA...borough&f=false
Poza tym : http://en.wikipedia.org/wiki/Syston_and_Pe...way#Preparation
,,Even before the Act was passed there were problems where the line approached the estate of the Earl of Harborough. The original plan was to follow the course of the Wreake through Stapleford Park. Not only did the Earl refuse to sell the land, he put up notices forbidding the surveyors entry to the Park. A group of surveyors, walking along the towpath of the Oakham Canal, were confronted by Lord Harborough's men and ordered to return to where they had come from. Since it was a public right of way, the surveyors refused, whereupon they were arrested and put in a cart, presumably to be taken before a magistrate. They were stopped by a policeman who pointed out that the surveyors were in the right, so they were simply tipped out into the road.

In what became known as the "Battle of Saxby", the Midland Railway men returned with reinforcements, to meet a similarly enlarged force of estate workers. The railwaymen were chased away but returned two days later, early in the morning, to find Harborough's men waiting for them once more. The mayhem came to the attention of the authorities, who imprisoned some of the Midland men and fined some estate workers for damage to surveying equipment.''

Był związany z aktorką Emmą Love : http://people.stfx.ca/kobrien/ESL%20article%20II.pdf i własnie z tego związku narodziła się czwórka dzieci między innymi mój pradziadek .

Żaden z tych potomków nie miał prawa do tytułu , ani do majątku , ponieważ nigdy nie doszło do ślubu .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 16/08/2011, 6:55 Quote Post

Ciekawy temat - szkoda, że nie cieszy się powodzeniem. Ja póki co nic nie wiem o swoich sławnych przodkach "po krwi" ale z kilkoma znanymi osobami jestem skoligacony. Przykładowo żona brata ciotecznego mojej babci jest bratanicą Zdzisława Brońskiego "Uskoka" a z kolei mój chrzestny jest spokrewniony z Janem Kiwerskim "Oliwą". W wielkim drzewie genealogicznym, tworzonym przez mojego kuzyna i obejmującym wszystkie gałęzie jego (w tym mojej) rodziny, można odnaleźć poete Tadeusza Kubiaka.

Swoją drogą kwestia tzw. "spokrewnienia" przez małżeństwo czy spowinowacenia (obie nazwy są z punktu widzenia genealogicznego błędne bardziej trafnie byłoby określić to po prostu skoligaceniem) niezwykle ciekawa, w genealogii i badacze chętnie się tym zajmują, ustalając np. stosunek ilu małżeństw łączy Jarosława Kaczyńskiego z Wojciechem Jaruzelskim.smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Roofix
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.091
Nr użytkownika: 69.553

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 17/08/2011, 21:34 Quote Post

Widzę, w temacie chodzi przede wszystkim o sławę przodków zapisaną na kartach historii. Cóż, moi przodkowie wprawdzie się wsławili, ale tylko w lokalnej społeczności. Mieli też miejscami naprawdę ciekawe życiorysy, ale żeby byli to ludzie jakoś zasłużeni w historii, to niestety nie.
Pewnie sporo osób też tak ma i o ile nie odkryją w swojej genealogii jakiegoś sławnego przodka, radzę samemu się zabrać za to, by to zmienić (tj, by to Was potomni wspominali, oby dobrze) wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
kornels
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 167
Nr użytkownika: 40.388

Kornel Smolinski
Stopień akademicki: student :)
 
 
post 17/08/2011, 22:03 Quote Post

Ja nie mam szczególnie znanych przodków, jednak 2 braci mojej prababci walczyło podczas II WŚ, w tym jeden w II korpusie Polskim pod Monte Cassino. Wiem jeszcze że mój prapradziadek walczył podczas I WŚ w armii niemieckiej( ale nie wiem czy mam się tym chlubić, ale wtedy to lepszy wybór niż walczyć w szeregach Rosji). wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Ossee
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 65.050

 
 
post 17/08/2011, 22:21 Quote Post

@Kornels - walczył za to państwo, w którym mieszkał - i co w tym złego?
Co do Rosji - taaak, bo Mittleuropa to piękna wizja...
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
kornels
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 167
Nr użytkownika: 40.388

Kornel Smolinski
Stopień akademicki: student :)
 
 
post 17/08/2011, 22:27 Quote Post

Ja go nie potępiam, sam bym walczył po stronie austriackiej,czyli de facto też blisko z niemcami. Bo austria jako jedyny zaborca miał zdrowe podejście do polaków, nie byli oni dyskryminowani( mam na myśli germanizację i rusyfikacje). Więc nie mam się co swoich przodków wstydzić wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 5/09/2011, 19:25 Quote Post

Robiąc genealogię rodziny "dokopaliśmy" się z tatą do bardzo znanego i nieczęstego nazwiska rodowego. Przodek noszący to nazwisko miał też charakterystyczne imię, powtarzające się w pewnej bardzo znanej rodzinie. Kwestia wymaga potwierdzenia (w tym wyjazdu zagranicznego do archiwów), więc nie będę rozgłaszał od kogo się mogę wywodzić. Cała sprawa mnie jednak ekscytuje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
slimak02
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 68.662

Bartosz Konieczka
Zawód: uczeñ
 
 
post 10/09/2011, 14:05 Quote Post

QUOTE(Saichan @ 4/04/2010, 20:02)
Czy w waszych żyłach płynie krew sławnych ludzi, przywódców, żołnierzy itp.? Jeśli tak, to napiszcie, jaka to postać historyczna, co robiła, z czego jest znana etc.
jestem amatorem genealogii, jak narazie nie zabierałem się do tworzenia drzewa gen., ale mam ochotę zrobić to niedługo.
Bratem mojego pradziadka po kądzieli jest pułkownik Stanisław Dąbek, urodzony 28 marca 1892 roku, a zmarły 19 września 1939 roku, w końcowej fazie obrony Kępy Oksywskiej. Dowodził on wojskami polskimi właśnie w tej obronie i jest jednym z najlepiej ocenianych dowódców Kampanii Wrześniowej, niestety, narazie jest to najodleglejszy przodek, którego znam (chociaż, jeśli zapytam się bliskich, to natychmiastowo się zmieni). O tym dowiedziałem się niedawno od matki, a sama babcia wiedziała, że w wieku 7 lat jej stryjek był żołnierzem wysokiego stopnia, jednak o wielkości tej postaci dowiedziała się dopiero kilkanaście lat po wojnie.

Poza tym dużo przodków po mieczu również brało udział w obu wojnach światowych, jednak w historii są zupełnie nieznani. A więc, teraz wasza kolej  smile.gif
*


U mnie najbardziej znany przodek to kuzyn mojego pradziadka-Piotr Konieczka,który broniąc 1 września 1939 roku od ok.01:20 do godziny 01:40(przez piętnaście minut z udziałem strażników granicznych;potem osłaniając 5 minut ich odwrót karabinem maszynowym)gmachu Urzędu Celnego w Jeziorkach koło Piły(Wielkopolska) w stosunku sił 16 Polaków:ok.60 niemieckich dywersantów i 1 kaem na 8 niemieckich,stał się pierwszą ofiarą II wojny światowej.Wg opinii poznańskiego historyka Zenona Szymankiewicza,wyrażonej w książce ,,Zbrodnie Wehrmachtu w Wielkopolsce",pewne jest,że był pierwszą ofiarą w regionie,a możliwe,że w ogóle w całym kraju.Poza tym-choć trudno jest ustalić pokrewieństwo(pradziadek miał ośmioro dzieci z dwóch małzeństw-wszyscy synowie)-prawdopodobnie mam krewnego,Jana Konieczkę,który uczestniczył w powstaniu styczniowym,i poległ bodajze 25 listopada 1863 w utarczce z Moskalami pod Rudnikami w zaborze rosyjskim( nasze ,,gniazda rodzinne"-Strzelno i Mogilno,są położone na granicy Kujaw i wschodniej Wielkopolski,blisko dawnej granicy zaborów-z tego powodu pradziadek żenił się 2 razy,bo był niemieckim żołnierzem i Rosjanie mu w IWŚ żonę porwali,a rzeczony przodek miał blisko pola bitwy),a także jestem spokrewniony z niejakim kpt.Edmundem Konieczką spod Inowrocławia,który został zamordowany w 1940 roku w Katyniu.Natomiast dziadek ze strony mamy móglby być w marcu 1944 roku zamordowany przez hitlerowców(obecnie ma 86,prawie 87 lat),gdyby prababcia nie kazała mu podpisać volkslisty,gdy przyszli po niego Niemcy.Został wywieziony pod Wilhelmshaven,gdzie służył jako chyba szesnasto-osiemnastolatek i potem,gdy natarli Brytyjczycy,trafił do obozu jenieckiego,skąd w połowie 1945 roku przeniósl się do UK.Przez trzy lata prababcia naciskała,by wrócił pracować na 15-hektarowe gospodarstwo pod Tucholą koło Bydgoszczy;on nie chciał,mając tam dziewczynę i bojąc się represji.Wreszcie w 1948 roku jego matka załatwiła dla niego amnestię,pod warunkiem meldunku na posterunek MO.Gdy wracał dziewczyna,strasznie płakała...I słusznie,bo w tym samym roku,gdy za bycie volksdeutschem przez syna,prababcia straciła gospodarstwo,wszyscy przeszli pod egidę miejscowego PGR.Były tam pracownice,przyjeżdżające na roboty sezonowe z całego kraju.Tam poznał babcię,uprzednio wspierającą wraz z rodziną akowców i-z konieczności-także krasnoarmiejców i innych partyzantów we wsi Końskie w Kieleckiem.Niedługo potem założyli rodzinę,z której 13 stycznia 1953 urodziła się mama :)Jak widać,historią mojej rodziny rządził slot przypadków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.543
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 10/09/2011, 14:22 Quote Post

Zygmunt Platowski, bodaj mój stryjeczny pradziad, można poczytać: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Platowski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 10/09/2011, 17:47 Quote Post

Julian Przyboś: http://pl.wikipedia.org/wiki/Julian_Przybo%C5%9B syn siostry lub kuzynki mojej prababci.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 15/09/2011, 14:38 Quote Post

QUOTE(Saichan @ 4/04/2010, 20:02)
Czy w waszych żyłach płynie krew sławnych ludzi, przywódców, żołnierzy itp.? Jeśli tak, to napiszcie, jaka to postać historyczna, co robiła, z czego jest znana etc.
*


Niewielu było z mej rodziny było sławnych, ale zawsze ..

Historia rodziny ogólnie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Romanowscy

Andrzej Romanowski h. Bożawola, podsędek bełski
http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Romanowski_(szlachcic)

Filip Romanowski h. Bożawola, artysta malarz
http://pl.wikipedia.org/wiki/Filip_Romanowski

Tomasz Jan Romanowski h. Bożawola, podkomorzy chełmski, starosta wisztyniecki,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Jan_Romanowski

Leon Romanowski, prawnik, heraldyk, literat.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Leon_Romanowski

Mieczysław Romanowski, poeta
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieczys%C5%82aw_Romanowski

i z czasów prawie współczesnych , Bolesław Romanowski (h. Bożawola, imienia Poniemunia), Komandaor Marynarki Wojennej. Podczas II wojny światowej dowodził ORP "Jastrząb", ORP "Dzik" i grupą okrętów podwodnych, tez autor ksiązki "Torpeda w celu!"
http://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_Romanowski

PS. Mógłbym też wkleić linki o sobie, tongue.gif ale Regulamin Forum nie zeswala na autoreklamę. biggrin.gif

Na pisanie piętrusów też nie pozwala tongue.gif
C.


Ten post był edytowany przez Coobeck: 15/09/2011, 16:08
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 15/09/2011, 14:54 Quote Post

U mnie w rodzinie nie było nikogo specjalnie sławnego. W czasach I RP jeden z przodków był sekretarzem królewskim, inny rotmistrzem w Inflantach, jeszcze inny był historykiem, jedna białogłowa wsławiła się prowadzeniem zamtuza w Poznaniu, ale od niej się rodzina odcina. wink.gif W czasie wojen napoleońskich jeden przodek był oficerem ułanów, w II RP cała masa krewnych przewinęła się przez WP.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Wieniaminow
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 189
Nr użytkownika: 71.348

Stopień akademicki: 2 x mgr
Zawód: Spec od czego$ tam
 
 
post 30/09/2011, 18:21 Quote Post

Moi przodkowie i inni krewni byli znani raczej w skali lokalnej. Jeden pradziadek (po kądzieli) walczył w wojnie rosyjsko-japońskiej, drugi (po mieczu) był na Podlasiu szanowanym właścicielem ziemskim.

Podobno do bardzo odległych krewnych można zaliczać kpt. Władysława Raginisa i płk. Ryszarda Kuklińskiego, ale nie wiem, ile w tym prawdy.

W sumie więc wychodzi, że najbardziej znany (w sensie: słyszało o nim najwięcej ludzi, choć niekoniecznie u nas) był kuzyn mojego dziadka ze strony ojca, Stan Kaye, który zapisał się w historii amerykańskiej popkultury.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Dan23
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.198
Nr użytkownika: 5.531

 
 
post 1/10/2011, 22:14 Quote Post

Prawdopodobny przodek: Hetman Bratźików (posthusyckich emigrantów którzy w latach 1450-1463 zajęli duże obszary Górnych Węgier/Słowacji i utrzymali tam quasi-republike).
- 1453-1462 był hetmanem/kapitanem na zamku Bytća koło Żyliny,
- 28 października 1453 roku jako drugi po Piotrze Aksamicie podpisał rozejm z Węgrami,
- w roku 1463 w okolicach Nowego Targu - jako drugi po hetmanie Janie Talafusie z Ostrova dowodził zebranymi oddziałami Bratźików (około 2000 ludzi), którzy uciekli z Górnych Węgier do Polski.

Ten post był edytowany przez Dan23: 1/10/2011, 22:22
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej