Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Poparcie Dla Generała Franco, Podczas wojny domow 1936-1939
     
Malwin
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 105.485

 
 
post 9/08/2021, 10:18 Quote Post

Jak wysokie było poparcie w śród społeczeństwa Hiszpańskiego podczas wony domowej dla działań generała Franco? Ja spotkałem się z tezą że większość Hiszpanów odnosiła się do nich wrogi i stałą po stronie obrońców Republiki a Franco wojnę wygrał tylko dzięki poparciu Włochów, Niemców i Marokańczyków.

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Sima Zhao
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.376
Nr użytkownika: 96.568

Zawód: 太祖
 
 
post 9/08/2021, 11:13 Quote Post

Malwin:

CODE
 Jak  wysokie było poparcie wśród społeczeństwa Hiszpańskiego podczas wojny domowej dla działań generała Franco?


Chyba się tego już nigdy nie dowiemy bo w tamtych czasach o ile wiem nie prowadzono niezależnych badań opinii publicznej.

 
User is online!  PMMini Profile Post #2

     
ZespolyFilmoweSA
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 107.418

Ed Janiski
Stopień akademicki: dr
Zawód: wykladowca
 
 
post 9/08/2021, 13:03 Quote Post

Tytuł z The Guardian z 2006 r. (tak, 70 lat po wybuchu hiszpańskiej Wojny Domowej):
'One in three Spaniards still back Franco'.
https://www.theguardian.com/news/blog/2006/jul/18/post181

A jakie było poparcie dla "powstania narodowego" w drugiej połowie lat 30.? Pewnie jakieś było, skoro już w pierwszych miesiącach walk rebelia bez większych trudności opanowała znaczącą część hiszpańskiego terytorium. Z pewnością nie działo się tak, że Franco poparła tylko "garstka obszarników i kapitalistów" oraz "reakcyjny kler". To byłoby niedopuszczalne uproszczenie.

Dzisiaj, tj. w poniedziałek (9. Augustus 2021) TVP Historia o godzinie 20:10 ma wyemitować francuski dokument o Brygadach Międzynarodowych. Ów dokument już był pokazywany co najmniej dwukrotnie. Wydał mi się dość prawdziwy i nie powielający mitów. Polecam.
Zdjęcia z tego dokumentu pokazują między innymi reakcję ludności na kapitulację ostatnich republikańskich twierdz: Barcelony i Madrytu. Otóż w jednym i drugim przypadku tłumy ludności, zwłaszcza kobiet, wiwatowały na cześć frankistów, rzucały kwiatami.
Naturalnie, można podejrzewać, że owo poparcie dla "wyzwolicieli" było wyreżyserowane na potrzeby propagandy. Ale może jednak radość była autentyczna. Jeśli nie ze zwycięstwa Franco, to choćby z faktu, że straszna wojna się kończy.

Ten post był edytowany przez ZespolyFilmoweSA: 9/08/2021, 13:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 9/08/2021, 20:06 Quote Post

QUOTE(Malwin @ 9/08/2021, 10:18)
Jak wysokie było poparcie w śród społeczeństwa Hiszpańskiego podczas wony domowej dla działań generała Franco? Ja spotkałem się z tezą że większość Hiszpanów odnosiła się do nich wrogi  i stałą po stronie obrońców Republiki a Franco wojnę wygrał tylko dzięki poparciu Włochów, Niemców i Marokańczyków.
*


Ja zawsze pisałem że czynnikiem patriotycznym w siłach "narodowych/białych/konserwatywnych" byli Marokańczycy a narodowym Legia Cudzoziemska(lub ,jak kto woli na opak)
smile.gif
Po stronie rządu opowiedziało się nawet 40% Guardia Civil 2 arcybiskupów,5 biskupów i ...brat Caudillo
smile.gif
Warto jednak zawsze pamiętać,że nawet w Baskonii spora część społeczeństwa poparła rebelię,a wielu wojskowych ( i zwykłych obywateli zapewne też)po mordzie CS zatrzymanego przez Gwardię Szturmową na podstawie legalnego nakazu aresztowania ( w więc będącego pod formalną opieką państwa) straciła cierpliwość dla republikańskiego bałaganu.
Jedyne co nam pozostaje to przyjąć za dobrą monetę wiosenne wyniki wyborów parlamentarnych w ujęciu liczbowym - rozbicie narodowców na trzy ( z grubsza) bloki dało im mniej mandatów,ale liczebnie to było jakieś 45:55 dla Frontu Ludowego.Coś doszacować z częścią bojkotujących anarchistów i odjąć niezadowolonych po kilku miesiącach bałaganu i terroru.
Ale ilu 18VII było po czyjej stronie?
Pozdrawiam
Piro
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.531
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 10/08/2021, 20:18 Quote Post

Dobrym punktem wyjścia mogą być wybory parlamentarne, które odbyły się w 1936 roku:
https://en.wikipedia.org/wiki/1936_Spanish_general_election
Wyborach głos oddało prawie 73% obywateli. Głosy rozłożyły się prawie pół na pół.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
ZespolyFilmoweSA
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 107.418

Ed Janiski
Stopień akademicki: dr
Zawód: wykladowca
 
 
post 11/08/2021, 6:25 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 10/08/2021, 21:18)
Dobrym punktem wyjścia mogą być wybory parlamentarne, które odbyły się w 1936 roku:
https://en.wikipedia.org/wiki/1936_Spanish_general_election
Wyborach głos oddało prawie 73% obywateli. Głosy rozłożyły się prawie pół na pół.
*


Jak słusznie pisze powyżej Piro, do pewnych zmian postaw mogło dojść w czasie samej Wojny Domowej. Oto kogoś dotknęły bezpośrednio represje i przejawy okrucieństwa ze strony frankistów - ten zapewne odtąd popierał Republikę. Ktoś inny, dla odmiany, dotąd popierał praworządne władze Republiki, lecz doznał objawienia, bo dowiedział się o krwawych walkach pomiędzy różnymi ugrupowaniami republikańskimi (o tajnych miejscach kaźni trockistów, zarządzanych bezpośrednio przez rezydentów sowieckiego NKWD albo o wywiezieniu hiszpańskiego złota do ZSRR zapewne się długo nie dowiedział).
Tu, dla przykładu, jeden z wielu tekstów przypominających o zdziczałym antyklerykalizmie części Republikanów: https://wiadomosci.onet.pl/religia/wojna-dw...iszpanii/d35esr
Tak czy owak zgadza się, iż Hiszpania była wtedy podzielona niemal dokładnie na dwie połowy.

Po zakończeniu walk (choć rozstrzeliwania jeńców trwały) ktoś wyrył w kamieniu słowa: "Tu leży połowa Hiszpanii, zabita przez drugą połowę". Chmmm. Gdyby wynik wojny był odmienny, zapewne stało by się . . . odwrotnie.

Ten post był edytowany przez ZespolyFilmoweSA: 11/08/2021, 6:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.531
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/08/2021, 7:33 Quote Post

Zgadzam się z @Piro. Tyle, że uważam, że nie da się zmierzyć i odzwierciedlić liczbowo poparcia dla obu stron na późniejszych etapach konfliktu. Jestem przekonany, że o to właśnie chodziło założycielowi tematu. Coś takiego i to przyjmując duży margines błędu można zrobić na jego początku bazując właśnie na wyborach. Obie strony nie zaczęły wtedy jeszcze na szeroką skalę stosować terroru, a z postawy konformizmu były pewnie rzadkie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
artakserkses
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 352
Nr użytkownika: 100.110

 
 
post 8/01/2024, 12:50 Quote Post

QUOTE(Sima Zhao @ 9/08/2021, 11:13)
CODE
 Jak  wysokie było poparcie wśród społeczeństwa Hiszpańskiego podczas wojny domowej dla działań generała Franco?
Chyba   się tego    już nigdy nie dowiemy bo w tamtych czasach o ile wiem  nie prowadzono niezależnych badań opinii publicznej.
*



Ale dało by się chyba sprawdzić po które stronie walczyło procentowo więcej obcokrajowców w stosunku do rdzennych Hiszpanów?

Ten post był edytowany przez artakserkses: 8/01/2024, 12:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej