Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Świadomość narodowa w Epoce Napoleońskiej
     
Callan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 271
Nr użytkownika: 104.434

KLON BANITA
Stopień akademicki: Kolejne konto-klon Pharona90 i Filipa Augusta
 
 
post 18/02/2019, 13:38 Quote Post

Na ile rodzący się niemiecki nacjonalizm odegrał role w upadku Napoleona ? Spotkałem się z taką tezą że w w roku 1813 żołnierze państw należących do związku Reńskiego opuścili szeregi Cesarza Francuzów ponieważ bardziej czuli się Niemcami niż podanymi monarchów których Napoleon obsypał dobrodziejstwami. Ile jest w tym prawdy. Szczególnie podle zachowali się żołnierze Królestwa Saksonii ponieważ wbrew rozkazom swojego króla który pozostał wiernym sojusznikiem Napoleona w trakcie bitwy pod Liskiem przeszli na stronę wroga.

Ten post był edytowany przez Callan: 18/02/2019, 13:44
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Sapiens
 

Samiec reakcjonista
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 19.098

Zawód: Inspektor
 
 
post 18/02/2019, 19:02 Quote Post

QUOTE(Callan @ 18/02/2019, 14:38)
Na ile rodzący się niemiecki nacjonalizm odegrał role w upadku Napoleona ? Spotkałem się z taką tezą że w w roku 1813 żołnierze państw  należących do związku Reńskiego opuścili szeregi Cesarza Francuzów  ponieważ bardziej czuli się Niemcami niż podanymi monarchów których Napoleon obsypał dobrodziejstwami. Ile jest w tym prawdy. Szczególnie podle zachowali się żołnierze Królestwa Saksonii ponieważ wbrew rozkazom swojego króla który pozostał wiernym sojusznikiem Napoleona w trakcie bitwy pod Liskiem przeszli na stronę wroga.
*



A może to król zachował się podle nie uwzględniając uczuć poddanych, i popierając kogoś w oczach poddanych złego? rolleyes.gif
Zresztą poddanymi czuli się nadal bo byli nimi jeszcze przed Napoleonem, a monarchowie mogli albo przystąpić do Związku Reńskiego, albo szukać ucieczki bo ich Korsykanin zastąpi którymś swoim braciszkiem albo generałem. Fryderyk August rządził Saksonią także później co potwierdza że niemieccy poddani traktowali go jako swojego.
Poczytaj sobie "Między pierwszą a drugą Rzeszą" Marii Wawrykowej, spora jej część porusza kwestie stosunku Niemców do Napoelona.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Callan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 271
Nr użytkownika: 104.434

KLON BANITA
Stopień akademicki: Kolejne konto-klon Pharona90 i Filipa Augusta
 
 
post 19/02/2019, 13:22 Quote Post

QUOTE(Sapiens @ 18/02/2019, 19:02)
Zresztą poddanymi czuli się nadal bo byli nimi jeszcze przed Napoleonem, a monarchowie mogli albo przystąpić do Związku Reńskiego, albo szukać ucieczki bo ich Korsykanin zastąpi którymś swoim braciszkiem albo generałem. Fryderyk August rządził Saksonią także później co potwierdza że niemieccy poddani traktowali go jako swojego.
Z tego co wiem to Król Saksonii po bitwie pod Lipskiem przeprosił Napoleona za zachowanie swoich żołnierzy.

QUOTE(Sapiens @ 18/02/2019, 19:02)
A może to król zachował się podle nie uwzględniając uczuć poddanych, i popierając kogoś w oczach poddanych złego?  rolleyes.gif
Dlaczego Sasi mieli by uważać Napoleona za kogoś złego? Przecież doprowadził do powiększenia się terytorialnego ich ojczyzny.

Ten post był edytowany przez Callan: 19/02/2019, 13:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej