Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jesteś Zygmuntem III
     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.293
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 23/06/2023, 11:34 Quote Post

QUOTE
zadbałbym o to żeby Karol IX poślubił Krystynę Holsztyńską i urodził się Gustaw Adolf, aby zdolny kuzyn mógł wygrywać dla mnie wojny


O ile przetrwałbyś użeranie się ze stryjem o tron.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Telesforus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.985
Nr użytkownika: 105.341

Telesforus
Zawód: Krasnolud Wyrobnik
 
 
post 23/06/2023, 11:42 Quote Post

xxxxf
smile.gif dobre!

Co więcej zapewne Szwecja wzięłaby Inflanty, Kurlandię, Żmudź i "państwo Radziwiłłów Birżańskich" oraz być może Prusy Książęce i Królewskie. Choć na to mogłaby by nie pozwolić Dania i przede wszystkim pomarańczowi ze swoją flotą i furą kasy.

Moskale zapewne zabraliby wschodnią Litwę.

Cesarstwo całe królestwo Polskie co zapewniło by im dominację nad (ewentualnymi) Prusami i Brandenburgią w zasadzie na zawsze.

Nie wiem co z Ukrainą. Raczej Imperium by jej nie wypuściło z łapki - przynajmniej tej do Dniepru.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
TMI Fairy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 887
Nr użytkownika: 106.470

 
 
post 23/06/2023, 13:09 Quote Post

QUOTE(xxxxf @ 23/06/2023, 11:31)
Ale właściwie to nie rozumiem po co na miejscu tego Zygmunta się do tej RON pchać, ja to tam bym został Szwedem-luteraninem i zapewniłbym swoim dzieciom spokojny tron bez użerania się z patologicznie nastawioną szlachtą.
Jeśli jednak koniecznie pomagać Naszej Umęczonej Ojczyźnie to na pewno drogą do tego nie jest startowanie w elekcji, bo to akceptacja patologicznych zasad na których RON się opierała i których nie było można naprawić "od wewnątrz".
d) wiem, że ktokolwiek nie byłby królem Polski będzie miał ogromne problemy ze szlachtą, więc po budowaniu silnej armii (przydałoby przejąć od Rosji sterując Szwecją Nowogród) atakuję Polskę grając o wszystko, korzystając z separatyzmów litewskich ogłaszam się dziedzicznym WKL i korzystając z jakichś protestantów polskich, prowokuję do wybrania mnie antykrólem, czyli próbuję zrobić to co KXG OTL
e) jeśli mi się uda to wywrócenie całej struktury społecznej do góry nogami, zmiana religii, mogłyby być podstawą do zmiany systemowej, owszem, pewnie po czymś takim polski miałby masę szwedzkich zapożyczeń, ale w trwałą szwedyzację nie wierzę - a byłaby to podstawa do tak pożądanej zmiany systemowej.
*


Coś w tym jest smile.gif
Był sobie Rokosz Zebrzydowskiego, więc jakieś wystapienie przeciwko Maksymilianowi (?) jest możliwe.
Smuta w Rosji jest niezależna od Zygmunta więc będzie. To dobrze. Popierać wszelakie Dymitriady. Nowogród - może zamiast zaboru, poprzeć jakiegoś miejscowego (ew. prawosławnego magnata z WKL?) i pomóc mu w utworzeniu Wlk. Ks. Nowogrodzkiego - będzie bufor od Moskwy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.988
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 23/06/2023, 14:28 Quote Post

QUOTE(Telesforus @ 23/06/2023, 11:42)
xxxxf
smile.gif  dobre!

Co więcej zapewne Szwecja wzięłaby Inflanty, Kurlandię, Żmudź i "państwo Radziwiłłów Birżańskich" oraz być może Prusy Książęce i Królewskie. Choć na to mogłaby by nie pozwolić Dania i przede wszystkim pomarańczowi ze swoją flotą i furą kasy.

Moskale zapewne zabraliby wschodnią Litwę.  

Cesarstwo całe królestwo Polskie co zapewniło by im dominację nad (ewentualnymi) Prusami i Brandenburgią w zasadzie na zawsze.

Nie wiem co z Ukrainą. Raczej Imperium by jej nie wypuściło z łapki - przynajmniej tej do Dniepru.
*



Myślę, że cesarscy zgodnie z dawnymi roszczeniami węgierskimi zabraliby przede wszystkim Ruś Czerwoną. Co do pomarańczowych to pytanie jest kogo by forsowali zamiast Szwedów w wariancie podziału do kontroli tych ziem, bo Brandenburgia/Habsogród w Gdańsku to średni interes, a nie założyliby w nim kolonii przecież.
Ogólnie najbardziej korzystny dla Zygmunta wariant podziału to byłby z Szwedami biorącymi Prusy Książęce i Królewskie, wschodnią Wielkopolskę (Poznań dla BRA, Gniezno dla SWE), Kujawy, Mazowsze, północną Małopolskę, ziemię sieradzką i łęczycką i część Sandomierszczyny (coś jak OTL południowa granica Kongresówki), Ukrainę nie będącą Rusią Czerwoną (Rusi Czerwonej Habsy nie odpuszczą), resztą Ukrainy dzielą się z RUS na Dnieprze, i biorą zachód Litwy z tytułami KP i WKL.
Wbrew pozorom (pomimo, że to wygląda na totalną katastrofę z pozoru) to nawet dla Polski nie jest tak zły wariant, bo większość arystokracji w tak powiększonym imperium jest polskojęzyczna przynajmniej i jest możliwa polonizacja od środka mało ludnej Szwecji przy pozbyciu się "polskich porządków".
Zygmunt w zasadzie brałby wtedy większość siły RON bez wady w postaci jej systemu.

TMI Fairy



Był sobie Rokosz Zebrzydowskiego, więc jakieś wystapienie przeciwko Maksymilianowi (?) jest możliwe.
Smuta w Rosji jest niezależna od Zygmunta więc będzie. To dobrze. Popierać wszelakie Dymitriady. Nowogród - może zamiast zaboru, poprzeć jakiegoś miejscowego (ew. prawosławnego magnata z WKL?) i pomóc mu w utworzeniu Wlk. Ks. Nowogrodzkiego - będzie bufor od Moskwy.


Myślę, że zabór byłby efektywniejszy, choć prawosławny magnat, aby szykować grunt pod przyszłą inwazję to nie byłaby zła opcja.
Bez Zygmunta wydaje mi się, że Zamoyski mógłby przepchać któregoś z bratanków Batorego na tron w Polsce.

Ten post był edytowany przez xxxxf: 23/06/2023, 14:29
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Telesforus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.985
Nr użytkownika: 105.341

Telesforus
Zawód: Krasnolud Wyrobnik
 
 
post 23/06/2023, 14:40 Quote Post

W przypadku scenariusza xxxxf i poniekąd mojego z poprzedniego postu to zmienia w zasadzie bieg historii w całej Europie:
- Szwecja w zasadzie wygrywa wyścig do Dominium Maris Baltici i orientuje się na konflikt z Moskwą
- Dania i Niderlandy tworzą sobie kondominium w w Prusach Królewskich a może i częściowo w Prus Książęcych (Królewiec) by zbierać zyski z handlu zbożowego na Wiśle potencjalnie z Prus. Zyski z handlu na Dźwinie ma Szwecja.
- Habsburgowie austriaccy stają stają się prawdziwa potęgą i dodają do swojej armii 20 - 50 tyś żołnierzy z Królestwa Polskiego przy bardziej efektywnej administracji i systemie podatkowym. Zatem jakieś tam powstanie czeskie w 1618-1620 to oni koszą jedną ręką. Co więcej w koniunkcji z krewniakami z Hiszpanii to dodają imperium środkowoeuropejskie do globalnego imperium Hiszpanii. Nie wiem jak Francja sobie poradzi? Co więcej muszą dogadać się z Niderlandami bo nie chcą zatłuc handlu na Wiśle. Zatem możliwa jest koalicja Imperium-Hiszpania-Niderlandy-Dania. No co w 1658 takowa była! Na wojnę XXX-letnią nie ma szans. Dalej - Moskale to dla Cesarstwa sojusznicy przeciwko Szwedom i Turkom - zatem to jest blok Cesarstwo-Hiszpania-Niderlandy-Dania-Moskwa przeciwko Francji i Szwecji. Nie wiem jak Anglia - ale w tym przypadku pewnie przyłączyła by się do Francji by zniwelować wpływy Hiszpanii.

Generalnie jak Habsburgowie to dobrze rozegrają to mogą rozgrywać karty w Europie przez następne 200 lat.

Ten post był edytowany przez Telesforus: 23/06/2023, 14:49
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.988
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 23/06/2023, 14:46 Quote Post

QUOTE(Telesforus @ 23/06/2023, 14:40)
W przypadku scenariusza xxxxf i poniekąd mojego z poprzedniego postu to zmienia w zasadzie bieg historii w całej Europie:
- Szwecja w zasadzie wygrywa wyścig do Dominium Maris Baltici i orientuje się na konflikt z Moskwą
- Dania i Niderlandy tworzą sobie kondominium w w Prusach Królewskich a może i częściowo w Prus  Książęcych (Królewiec) by zbierać zyski z handlu zbożowego na Wiśle potencjalnie z Prus. Zyski z handlu na Dźwinie ma Szwecja.
- Habsburgowie austriaccy stają stają się prawdziwa potęgą i dodają do swojej armii 20 - 50 tyś żołnierzy z Królestwa Polskiego przy bardziej efektywnej administracji i systemie podatkowym. Zatem jakieś tam powstanie czeskie w 1618-1620 to oni koszą jedną ręką. Co więcej w koniunkcji z krewniakami z Hiszpanii to dodają imperium środkowoeuropejskie do globalnego imperium Hiszpanii. Nie wiem jak Francja sobie poradzi? Co więcej muszą dogadać się z Niderlandami bo nie chcą zatłuc handlu na Wiśle. Zatem możliwa jest koalicja Imperium-Hiszpania-Niderlandy-Dania. No co w 1668 takowa była! Na wojnę XXX-letnią nie ma szans.
*



W moim to Habsy mają w zasadzie południową Małopolskę i Ruś Czerwoną, owszem wzmocni ich to, ale nie aż tak.
Większą zmianą byłby konflikt mega SWE vs MOS.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Telesforus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.985
Nr użytkownika: 105.341

Telesforus
Zawód: Krasnolud Wyrobnik
 
 
post 23/06/2023, 14:59 Quote Post

xxxxf
Odpowiedziałeś zanim dokończyłem post! rolleyes.gif
CODE
W moim to Habsy mają w zasadzie południową Małopolskę i Ruś Czerwoną,

Całą Małopolskę i Ruś to na pewno. Ultra katolickie Mazowsze raczej też. O Wielkopolskę i Kujawy też będą walczyć - bo co now or never! . Chyba nie wątpisz w to że dołączą sobie do tytulatury Dei gratia rex Poloniæ i będą walczyć o wszystkie ziemie Królestwa.
Korona była wtedy w piku rozwoju gospodarczego - jak dobrze to rozegrają to mogą anektować Prusy Książęce, cześć Prus Królewskich (bo raczej bez Gdańska - chyba że pójdą na ostro z Niderlandami i Danią a wtedy będzie wojna Północ - Południe) i być może Pomorze Zachodnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.988
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 23/06/2023, 15:04 Quote Post

QUOTE(Telesforus @ 23/06/2023, 14:59)
xxxxf
Odpowiedziałeś zanim dokończyłem post!  rolleyes.gif
CODE
W moim to Habsy mają w zasadzie południową Małopolskę i Ruś Czerwoną,

Całą Małopolskę i Ruś to na pewno. Ultra katolickie Mazowsze raczej też. O Wielkopolskę i Kujawy też będą walczyć - bo co now or never! . Chyba nie wątpisz w to że dołączą sobie do tytulatury Dei gratia rex Poloniæ i będą walczyć o wszystkie ziemie Królestwa.
Korona była wtedy w piku rozwoju gospodarczego - jak dobrze to rozegrają to mogą anektować Prusy Książęce, cześć Prus Królewskich (bo raczej bez Gdańska - chyba że pójdą na ostro z Niderlandami i Danią a wtedy będzie wojna Północ - Południe) i być może Pomorze Zachodnie.
*



Mnie się wydaje, że o rdzeń ziem Polskich (Kujawy, Mazowsze, północną Małopolskę i wschodnią Wielkopolskę) to będzie jednak rywalizacja SWE vs HAB, podobnie jak o tytuł króla Polski.
Ale przyjmując tym razem najbardziej korzystną dla HAB wersję, to tak, mogliby ugrać Koronę w przybliżeniu z czasów Kazimierza III + Prusy Królewskie bez Warmii i Gdańska.
Choć tutaj zapewne musieliby się dość sporo użerać z BRA.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.293
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 23/06/2023, 15:11 Quote Post

Skromnie przypominam, że temat dotyczy naszych czynów w skórze Zygmunta III, a nie dalszej historii Polski oraz regionu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Telesforus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.985
Nr użytkownika: 105.341

Telesforus
Zawód: Krasnolud Wyrobnik
 
 
post 23/06/2023, 15:14 Quote Post

CODE
Mnie się wydaje, że o rdzeń ziem Polskich (Kujawy, Mazowsze, północną Małopolskę i wschodnią Wielkopolskę) to będzie jednak rywalizacja SWE vs HAB, podobnie jak o tytuł króla Polski.

Szwedzi na przełomie XVI/XVII nie byli tak silni jak w 1655 a stronników w Polsce raczej by nie mieli. Poza tym musieliby przełknąć Litwę, Kurlandię i Infantry. Nie mają tyle siły - nawet w 1655-1660 nie mieli. To jednak mało ludne państwo na francuskiej kroplówce. I to w XVII wieku - nie na przełomie XVI/XVII

CODE
Ale przyjmując tym razem najbardziej korzystną dla HAB wersję, to tak, mogliby ugrać Koronę w przybliżeniu z czasów Kazimierza III + Prusy Królewskie bez Warmii i Gdańska. Choć tutaj zapewne musieliby się dość sporo użerać z BRA.

Też nie na przełomie XVI/XVII - BRA się wtedy nie liczyła. Raczej z Niderlandami i Duńczykami. Utrzymuję zdanie że mieliby szansę na Pomorze Zachodnie po śmierci ostatniego Gryfity.

CODE
Skromnie przypominam, że temat dotyczy naszych czynów w skórze Zygmunta III, a nie dalszej historii Polski oraz regionu.

Przepraszamy - możemy kontynuować czy potrzebny jest nowy temat?

Ten post był edytowany przez Telesforus: 23/06/2023, 15:17
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Maglor
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.046
Nr użytkownika: 108.943

 
 
post 23/06/2023, 15:33 Quote Post

Zabawne, że dwóch userów, którzy najwięcej gadają, że Polska wtedy była nie do zreformowania, nie możliwe były zmiany na lepsze, że wszystko było źle, a ruch egzekucyjny to już w ogóle zło wcielone, teraz nagle entuzjastycznie kreśli wizję rozbioru Polski między Szwecyę, Habsburgów i jeszcze Moskwie kawałek kresów. Na dodatek ma w ramach tego powstać światowe Imperium Habsburskie w sojuszu z Niderlandami (co już samo przez się jest przezabawne), Gdańsk jako jakieś kuriozalne kondominium duńsko-niderlandzkie.


Wilczyca ma rację, temat jest o tym co byście zrobili jako Zygmunt III. Jestem pewny, że niektórzy userzy tutaj wypowiadający się by doprowadzili do jeszcze gorszej sytuacyi niż prawdziwy Zygmunt, którzy zbyt rozgarnięty to nie był. Zaś zamiast projektować jakieś odrywania Litwy od Korony i Habsburgów we Lwowie, to może pomyślcie co naprawdę można by było robić lepiej, albo czego zwyczajnie nie zepsuć, zachowując zrozumienie dla realiów epoki i pewną pokorę w ocenie własnych możliwości.

Ten post był edytowany przez Maglor: 23/06/2023, 15:34
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.988
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 23/06/2023, 15:38 Quote Post

QUOTE(Maglor @ 23/06/2023, 15:33)
Zabawne, że dwóch userów, którzy najwięcej gadają, że Polska wtedy była nie do zreformowania, nie możliwe były zmiany na lepsze, że wszystko było źle, a ruch egzekucyjny to już w ogóle zło wcielone, teraz nagle entuzjastycznie kreśli wizję rozbioru Polski między Szwecyę, Habsburgów i jeszcze Moskwie kawałek kresów. Na dodatek ma w ramach tego powstać światowe Imperium Habsburskie w sojuszu z Niderlandami (co już samo przez się jest przezabawne), Gdańsk jako jakieś kuriozalne kondominium duńsko-niderlandzkie.


Wilczyca ma rację, temat jest o tym co byście zrobili jako Zygmunt III. Jestem pewny, że niektórzy userzy tutaj wypowiadający się by doprowadzili do jeszcze gorszej sytuacyi niż prawdziwy Zygmunt, którzy zbyt rozgarnięty to nie był. Zaś zamiast projektować jakieś odrywania Litwy od Korony i Habsburgów we Lwowie, to może pomyślcie co naprawdę można by było robić lepiej, albo czego zwyczajnie nie zepsuć, zachowując zrozumienie dla realiów epoki i pewną pokorę w ocenie własnych możliwości.
*



No to ja bym zwyczajnie do Polski nie jechał, bo i po co, doskonale wiem, że Polacy sobie zniszczą państwo i będą to robić z upodobaniem (zresztą zabawne jest, że user który jest tak bardzo za wolnością dla wszystkich i wszystkiego dojeżdża dwójkę innych userów za poglądy nie łamiące regulaminu), byłbym sobie luterańskim królem Szwecji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Telesforus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.985
Nr użytkownika: 105.341

Telesforus
Zawód: Krasnolud Wyrobnik
 
 
post 23/06/2023, 16:08 Quote Post

CODE
niż prawdziwy Zygmunt, którzy zbyt rozgarnięty to nie był

To zdanie niestety świadczy o twoim stanie wiedzy na temat RON czasów ZIII.

CODE
Gdańsk jako jakieś kuriozalne kondominium duńsko-niderlandzkie.

De facto nim był - szczególnie w latch 1655-1660.

CODE
Na dodatek ma w ramach tego powstać światowe Imperium Habsburskie w sojuszu z Niderlandami (co już samo przez się jest przezabawne)

Doprawdy? W czasie potopu wojska niderlandzko-gdańskie walczyły w Prusach Królewskich przeciwko Szwedom. W tym samym czasie wojska polsko-cesarskie oblegały Toruń w tych samych Prusach Królewskich. Torunia bronili Szwedzi - ci sami co ścierali się z Gdańszczanami i Holendrami pod Głową Gdańską.

Ten post był edytowany przez Telesforus: 23/06/2023, 16:15
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Maglor
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.046
Nr użytkownika: 108.943

 
 
post 23/06/2023, 16:13 Quote Post

QUOTE(xxxxf @ 23/06/2023, 16:38)
QUOTE(Maglor @ 23/06/2023, 15:33)
Zabawne, że dwóch userów, którzy najwięcej gadają, że Polska wtedy była nie do zreformowania, nie możliwe były zmiany na lepsze, że wszystko było źle, a ruch egzekucyjny to już w ogóle zło wcielone, teraz nagle entuzjastycznie kreśli wizję rozbioru Polski między Szwecyę, Habsburgów i jeszcze Moskwie kawałek kresów. Na dodatek ma w ramach tego powstać światowe Imperium Habsburskie w sojuszu z Niderlandami (co już samo przez się jest przezabawne), Gdańsk jako jakieś kuriozalne kondominium duńsko-niderlandzkie.


Wilczyca ma rację, temat jest o tym co byście zrobili jako Zygmunt III. Jestem pewny, że niektórzy userzy tutaj wypowiadający się by doprowadzili do jeszcze gorszej sytuacyi niż prawdziwy Zygmunt, którzy zbyt rozgarnięty to nie był. Zaś zamiast projektować jakieś odrywania Litwy od Korony i Habsburgów we Lwowie, to może pomyślcie co naprawdę można by było robić lepiej, albo czego zwyczajnie nie zepsuć, zachowując zrozumienie dla realiów epoki i pewną pokorę w ocenie własnych możliwości.
*



No to ja bym zwyczajnie do Polski nie jechał, bo i po co, doskonale wiem, że Polacy sobie zniszczą państwo i będą to robić z upodobaniem (zresztą zabawne jest, że user który jest tak bardzo za wolnością dla wszystkich i wszystkiego dojeżdża dwójkę innych userów za poglądy nie łamiące regulaminu), byłbym sobie luterańskim królem Szwecji.
*


Lepiej napisać, że nie ma sensu bycia królem Polski, bo w Szwecyi ładniejsze zimy i hoże blondwłose niewiasty i dla Zygmunta to byłoby lepsze niż użeranie się w Polsce, a nie projektować kondominia i rozbiory. Natomiast druga część wypowiedzi, że Polacy i tak zniszczą państwo, bo nie lubisz ruchu egzekucyjnego, to doskonale wiesz jakie mam zdanie o tym.

Ten post był edytowany przez Maglor: 23/06/2023, 16:14
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.988
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 23/06/2023, 16:15 Quote Post

QUOTE(Maglor @ 23/06/2023, 16:13)
QUOTE(xxxxf @ 23/06/2023, 16:38)
QUOTE(Maglor @ 23/06/2023, 15:33)
Zabawne, że dwóch userów, którzy najwięcej gadają, że Polska wtedy była nie do zreformowania, nie możliwe były zmiany na lepsze, że wszystko było źle, a ruch egzekucyjny to już w ogóle zło wcielone, teraz nagle entuzjastycznie kreśli wizję rozbioru Polski między Szwecyę, Habsburgów i jeszcze Moskwie kawałek kresów. Na dodatek ma w ramach tego powstać światowe Imperium Habsburskie w sojuszu z Niderlandami (co już samo przez się jest przezabawne), Gdańsk jako jakieś kuriozalne kondominium duńsko-niderlandzkie.


Wilczyca ma rację, temat jest o tym co byście zrobili jako Zygmunt III. Jestem pewny, że niektórzy userzy tutaj wypowiadający się by doprowadzili do jeszcze gorszej sytuacyi niż prawdziwy Zygmunt, którzy zbyt rozgarnięty to nie był. Zaś zamiast projektować jakieś odrywania Litwy od Korony i Habsburgów we Lwowie, to może pomyślcie co naprawdę można by było robić lepiej, albo czego zwyczajnie nie zepsuć, zachowując zrozumienie dla realiów epoki i pewną pokorę w ocenie własnych możliwości.
*



No to ja bym zwyczajnie do Polski nie jechał, bo i po co, doskonale wiem, że Polacy sobie zniszczą państwo i będą to robić z upodobaniem (zresztą zabawne jest, że user który jest tak bardzo za wolnością dla wszystkich i wszystkiego dojeżdża dwójkę innych userów za poglądy nie łamiące regulaminu), byłbym sobie luterańskim królem Szwecji.
*


To napisz, że nie ma sensu bycia królem Polski, bo w Szwecyi ładniejsze zimy i hoże blondwłose niewiasty. Natomiast druga część wypowiedzi, że Polacy i tak zniszczą państwo, bo nie lubisz ruchu egzekucyjnego, to doskonale wiesz jakie mam zdanie o tym.
*



No dobrze, to moim zdaniem nie ma sensu być królem Polski, bo w Szwecyi masz Rovaniemi i św. Mikołaja, i dlatego bym tam został, czy teraz jest lepiej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

9 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej