Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Koran: święta księga muzułmanów, Czy może być źródłem historycznym ?
     
Khamul
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Nr użytkownika: 11.255

 
 
post 23/11/2005, 23:07 Quote Post

QUOTE(menes @ 23/11/2005, 17:00)
Nie odnalazłem w nim najmniejszych nawet pozorów "historyczności".
Biblia zaś, od samego początku sprawia wrażenie kroniki historycznej.


Jak można napisać o dowolnej, wybacz Allahu, książce powstałej w VII wieku, że nie sprawia pozorów "historyczności"????????? Co w takim razie sprawia? Czy jeśli nie są podane daty roczne z krótkim opisem, to nie jest to już źródło?
Źródłem historycznym jest każda pozostałość działalności człowieka (zresztą jest to dyskusja na forum metodologii historii).Polecam cały rozdział z książki do nauk pomocniczych

J.Szymański, Nauki pomocnicze historii, Warszawa 2004, s. 28-69

Wracając do Koranu, to jest to doskonałe źródło to mentalności, kultury, obyczajów, wierzeń, historii społeczeństw i wielu, wielu innych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 23/11/2005, 23:58 Quote Post

Miałem na myśli jedynie treść. Wyluzuj wink.gif I może zmień lekturę bo stajesz się agresywny. Mam nadzieję, że nie szykujesz się na metro warszawskie? confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Khamul
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Nr użytkownika: 11.255

 
 
post 24/11/2005, 8:40 Quote Post

QUOTE(menes @ 24/11/2005, 0:58)
Miałem na myśli jedynie treść.
*



Ja też miałem na myśli treść smile.gif
Na metro się nie szykuję, ale pod ambasadę amreykańską dobiegam w 5 s wink.gif
A na poważnie, to Koran jest bardzo dobrym źródłem, moja reakcja wynika z sympatii do kultury arabskiej i zajęć z metodologii. Nie zawsze masz w źródle wyłuszczone gołe fakty gotowe do wykorzystania. Czasem trzeba spojrzeć pod różnymi kątami. Non omne quod nitet aurum est...
Pisałem pracę na podstawie Koranu, więc wiem o czym mówię. Ciebie też zachęcam, do ponownego przeczytania (jak to się cieżko czyta, wie każdy kto próbował rolleyes.gif ) Koranu i spojrzenia na niego pod innym kątem.

PS. Nie jestem misjonarzem muzułmańskim. Nie porzuciłbym wieprzowinki... wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 25/11/2005, 14:46 Quote Post

Ponieważ "wyluzowałeś" i mikro-metru warszawskiemu nic nie grozi zatem i ja zobowiązuję się solennie raz jeszcze przeczytać Koran. Tym razem z innym już nastawieniem.smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 5/12/2005, 15:37 Quote Post

Przeczytaliście cały Koran ?
Ja tylko kawałkami, ale właśnie z nich wywnioskowałam, że to jak najbardziej księga historyczna (podobnie jak Biblia).
W obu tych księgach, są zawarte chociażby autentyczne postacie.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
RybaLiw
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 248
Nr użytkownika: 9.107

Piotr Biñczak
Stopień akademicki: czy to wa¿ne?
Zawód: Wolny strzelec
 
 
post 7/12/2005, 7:36 Quote Post

Witam
Oczywiście, że Koran jest księgą zawierającą informacje historyczne.
Przeczytałem go po części, starając się ją rozumieć jak głęboko wierzący człowiek, ale także oczami "trzeźwo patrzącymi".
Ja także porównałbym ją do Biblii, ale pamiętajmy, że każdy odbiera ją inaczej. Tak samo jest z religią, każdy inaczej ją przeżywa, na własny sposób.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
BUCHBACH
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 16.653

Buch Bach
Zawód: slusarz narzedziowy
 
 
post 16/04/2006, 16:11 Quote Post

Dla zainteresowanych Koranem, jego wartością historyczną i nie tylko, polecam link:
http://www.islam.own.pl/V.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Mysz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 20.163

Katarzyna
Stopień akademicki: mgr
Zawód: mam z tym problem
 
 
post 4/08/2006, 17:47 Quote Post

A ja dorzucę od siebie: Koran jak i inne "święte" pisma, jest źródłem historycznym. A już na pewno należy do lektur podstawowych historyków kultury. najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie - czym jest historia, a później myśleć, czy koran spełnia te wymogi, czy nie... Dla mnie z pewnością tak. I pięknie brzmi w oryginale (niestety, nic nie rozumiałam, ale i tak było pięknie).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Czartodziwa
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 95
Nr użytkownika: 8.441

 
 
post 4/08/2006, 20:37 Quote Post

1.
QUOTE
A ja mam takie malutkie pytanie. Słyszałem kiedyś o dość kontrowersyjnej książce traktującej o losach Jezusa, który nie miał bynajmniej zginąć na krzyżu, lecz osiąść bodajże we Francji. Jakby ktoś wiedział o jaką mi książkę chodzi, to prosiłbym o odpowiedź


Jedyne co mi przychodzi na mysl to najglupsza ksiazka jaka czytalam "kod Leonarda da Vinci" Dana Browna, ale nie wiem czy o nia ci chodzilo confused1.gif

2. Powtorze zdanie wielu przedmowcow - wg mnie Koran jest tak samo 'historyczny' jak Biblia czy Talmud
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Drupi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 16.898

Zawód: Student
 
 
post 14/01/2008, 11:37 Quote Post

W moim odczuciu Koran nie tylko może, ale i jest źródłem historycznym. Np: nienawiść do narodu żydowskiego sięga przecież dalekiej przeszłości. Koran przybliża nam zwłaszcza postacie beduinów, albo skłania do wkroczenia na obszar ich historii... skłania do sięgnięcia po kasydy i przedstawia wizję przeszłości przynajmniej biorąc pod uwagę okres powstania... Czytałem sobie Koran w przekładzie Józefa Bielawskiego więc nie mogę opowiedzieć się w kwestiach wersji pierwotnej, ale nie mam też podstaw by łamać historyczne miano Św. Księgi Muzułmanów, choć osobiście się z nią nie zgadzam...
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej