Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> „Prześladowania mniejszości niemieckiej”, („Hitler nie miał innego wyjścia”)
     
Bolko ze Szturchańca
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 109.984

 
 
post 10/08/2023, 19:32 Quote Post

Dzień dobry,
zarejestrowałem się w Waszym portalu specjalnie z tym tematem. Otóż niedawno zostałem „zaatakowany” takim materiałem:

Why Germany Invaded Poland
(kopia: Why Germany Invaded Poland )

Otóż, jak widać po nawet pobieżnym przejrzeniu, ci wredni (wręcz krwiożerczy) Polacy tak okrutnie prześladowali nieszczęśliwych Niemców (jak również wszelkie inne mniejszości, bo to szowiniści byli i są), że Hitler po prostu nie miał wyjścia: no po prostu trzeba było wreszcie położyć temu kres.

Artykuł zawiera tyle rozmaitych „faktoidów”, że po prostu trudno jest odnieść się do każdego z osobna. Niby jak? Ot, ktoś snuje określoną „narrację” — i nawet mając dostęp do Sieci właściwie nie da się zweryfikować tych wszystkich oskarżeń.

Moje pytanie: czy ktoś kiedyś weryfikował takie „narracje”, może jeszcze w okresie międzywojennym (Liga Narodów etc.)? W zasadzie nie miałbym nic przeciwko temu, aby odpowiedzieć coś więcej osobie, która mnie tym poczęstowała, niż „to brednie”.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.007
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 10/08/2023, 19:46 Quote Post

Daj spokój, nie warto z czymś takim dyskutować. Przejrzyj inne artykuły na tej stronie, Polska tam to tylko dodatek - główny wątek to zaprzeczanie Holokaustu, bezpośrednio lub poprzez kwestionowanie skali lub intencji (często jedno obok drugiego, bo w sumie czemu nie...).

Aktywność wywiadowcza i sabotażowa Niemców w okresie przygotowania kampanii wrześniowej jest nieźle udokumentowana. Wcześniej kiedy Hitler liczył na dyplomatyczne wygranie wsparcia Polski, organizacje niemieckie się ograniczały, istniała nawet wymiana turystyczna etc. W 1939 urządzono zaś powtórkę z Sudetów na użytek propagandy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Bolko ze Szturchańca
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 109.984

 
 
post 10/08/2023, 21:23 Quote Post

Ja sobie zdaję sprawę, że to gołosłowne oskarżenia i/lub sprawy rozdmuchane — ale faktycznie nie można na to w żaden sposób jakoś konkretniej odpowiedzieć? Sęk w tym, że nie będę przecież na uzytek jakiejś Internetowej wymiany zdań robił „kwerendy” trwającej miesiącami, bo nie mam ani takich możliwości, ani czasu na coś takiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.007
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 11/08/2023, 9:54 Quote Post

To tak na szybko, bo praca trafiła do domeny publicznej (w końcu pisał ją jeszcze gabinet Sikorskiego w Londynie) i jest dostępna za darmo i po angielsku (do ściągnięcia w formatach ebookowych):

https://archive.org/details/TheGermanFifthColumnInPoland

I z góry powiem ci, jaką otrzymasz odpowiedź. To są polskie plotki i kłamstwa, niesprawdzalne, napisane jako reakcja na znakomicie udokumentowane we wcześniejszej publikacji III Rzeszy (która oczywiście pojawia się w bibliografii linkowanego przez ciebie artykułu) zbrodnie Polaków.

rolleyes.gif

Tak że lepiej poczytaj to sobie na własny użytek, nie ma się co babrać w ścieku dyskusji z miłośnikami tezy o biednym, zmuszonym do walki Hitlerze.

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 11/08/2023, 10:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Bolko ze Szturchańca
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 109.984

 
 
post 12/08/2023, 11:27 Quote Post

Dzięki.
Mam świadomość, że to jest trochę jednak marnowanie czasu — ale nie chcę zostawić tego tak kompletnie bez odpowiedzi z uwagi na „osoby postronne”, które — być może — czytają (lub kiedyś przeczytają) tę wymianę zdań. Znalazłem jeszcze trochę, być może kiedyś komuś się przyda na podobną okazję:

— pierwsza sprawa to „Operacja Himmler”
— dalej mamy opracowanie Niemiecka mniejszość narodowa w Polsce w latach 1919-1939, które wydaje się dość obiektywne
— kopia niemieckiej ulotki propagandowej
negatywne omówienie na obcym (nie polskim, a tutaj to ma znaczenie) książki Buchanana, w której autor również zarzuca Polakom dokonywanie „szeregu prowokacji” (i to zbrojnych)
— znalazłem także Project Avalon, gdzie wklejone są liczne kopie brytyjskiej korespondencji dyplomatycznej, gdzie jest cała sekcja „Treatment of German Minority in Poland”, nie potwierdzająca takich zarzutów.

To tak „na kolanie”, nie mając możliwości badania tego tematu naprawdę wnikliwie.

Ten post był edytowany przez Bolko ze Szturchańca: 12/08/2023, 11:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Bolko ze Szturchańca
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 109.984

 
 
post 15/08/2023, 15:02 Quote Post

„— znalazłem także Project Avalon, gdzie wklejone są liczne kopie…”

Mała poprawka: chodziło mi oczywiście o „The British War Bluebook” (do której prowadzi podany uprzednio odnośnik), opublikowaną w ramach „Projektu Avalon”.

To tak tylko „gwoli ścisłości”.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej