Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Straty niemieckie we wrześniu 39 , Czy tylko 17 tys ?
     
Lucasi
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 120
Nr użytkownika: 46.816

Lukasz Michalak
Zawód: inzynier
 
 
post 14/10/2011, 17:07 Quote Post

Oficjalne dane mówią o ok. 17 tys poległych żołnierzy niemieckich podczas wojny obronnej 1939 roku (bardzo mało, biorąc pod uwagę rozległy obszar i zaciekłość polskiej obrony - podczas I wojny światowej na froncie zachodnim bywało że dzienne straty były wyższe).
Nie spotkałem się z tym by ktokolwiek te dane kwestionował i uznał je za wytwór propagandy Goebelsa.
Tymczasem dziś przeczytałem w "Bożym Igrzysku" Normana Davisa,że niemieckie straty to conajmniej 50 tys poległych.
Jak więc jest naprawdę?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 14/10/2011, 17:20 Quote Post

Też mnie zastanawiała wysokość tych strat, choć co do tego, że były dużo niższe od polskich nie ulega wątpliwości. Z kwestionowaniem tej liczby się spotkałem, ale tylko bardzo ogólnikowo, w publicystyce, bez źródłowych podstaw ("na chłopski rozum"-tak, jak my zastanawiamy się tutaj}, więc nie będę tracił czasu na odszukanie tych opinii. Ale wydaje mi się, że jest już na forum taka dyskusja (w może tylko off-top w innym temacie).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 14/10/2011, 20:24 Quote Post

71 stron dyskusji na ten temat tutaj:

http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=5&t=...9671&start=1750

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 15/10/2011, 13:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 16/10/2011, 12:05 Quote Post

Net_Skater dlaczego wywaliłeś 90% mojej wypowiedzi?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Darkar 73
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 79.983

Stefan Z Poczty
Zawód: specjalista
 
 
post 5/11/2012, 20:07 Quote Post

Ja natomiast zadaję sobie pytanie takie:
Czy Niemcy po kampanii wrześniowej byli w stanie prowadzić dalsze działania bojowe confused1.gif
Czy też musieli rok odpocząć nim najechali francję confused1.gif

co o tym myślicie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 5/11/2012, 20:13 Quote Post

1. Niemcy musieli być gotowi na odparcie ewentualnego ataku - przecież wypowiedziała im wojnę Francja i GB.

2. Potrzebowali 8 miesięcy, żeby odbudować i uzupełnić siły do wiosennych kampanii.
 
Post #6

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 5/11/2012, 20:28 Quote Post

Nie było przypadkiem planów ofensywnych na listopad 1939r?
Spotkałem się z wiedzą, że to czynniki atmosferyczne wpłynęły na odłożenie w czasie "Fall Gelb".
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Darkar 73
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 79.983

Stefan Z Poczty
Zawód: specjalista
 
 
post 5/11/2012, 21:03 Quote Post

Ja natomiast spotkałem się z opinią, że jednak w tamtym, przecież początkowym okresie wojny, gdy jeszcze na rzecz III Rzeszy nie pracowała cała Europa, wojna błyskawiczna nie wyszła Niemcom z Polską i ich przewidywania odnośnie strat w sprzęcie i materiałach wojennych została delikatnie mówiąc nie doszacowana rolleyes.gif
Jak wy to widzicie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
dar75
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 857
Nr użytkownika: 46.768

 
 
post 6/11/2012, 9:26 Quote Post

QUOTE(Darkar 73 @ 5/11/2012, 21:03)
Ja natomiast spotkałem się z opinią, że jednak w tamtym, przecież początkowym okresie wojny, gdy jeszcze na rzecz III Rzeszy nie pracowała cała Europa, wojna błyskawiczna nie wyszła Niemcom z Polską i ich przewidywania odnośnie strat w sprzęcie i materiałach wojennych została delikatnie mówiąc nie doszacowana rolleyes.gif
Jak wy to widzicie?

A) Wojna błyskawiczna z Polską udała się Niemcom jak najbardziej. Owszem musieli nieco skorygowac swoje plany, ale tak czy siak zrobili co chcieli.
cool.gif Na rzecz III Rzeszy nigdy nie pracowała cała Europa , a nawet przemysł III Rzeszy zaopatrywał jej sojuszników
C) Czy masz dostęp do niemieckich prognoz zużycia/utraty amunicji i sprzętu?

Ten post był edytowany przez dar75: 6/11/2012, 9:30
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Darkar 73
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 79.983

Stefan Z Poczty
Zawód: specjalista
 
 
post 6/11/2012, 11:51 Quote Post

Nie mogę się z tobą zgodzić.

Oczywiście, że Europa pracowała na rzecz III Rzeszy. Pracowały zakłady we Francji i przymusowi robotnicy z Francji, Polski, Rosji itd, tak samo w Belgii, Holandii, Danii, Norwegii, Czech, Austrii, Jugosławii a także Polski. Wszystkie gospodarki tych krajów pracowały na rzecz III Rzeszy oraz miliony robotników przymusowych całej Europy. Niemcy w stary sprzęt zaopatrzyli Węgrów, Rumunów, Bułgarów oraz Słowaków. Zresztą jakość sprzętu im darowanego można prześledzić na bazie uzbrojenia tychże jednostek w bitwie Stalingradzkiej.

Natomiast, co do danych takowych nie posiadam, aczkolwiek szukałem i literaturze i necie. Jedynie opinie historyków. Ale bez źródeł.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.007
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 6/11/2012, 12:17 Quote Post

QUOTE(Darkar 73 @ 6/11/2012, 11:51)
Natomiast, co do danych takowych nie posiadam, aczkolwiek szukałem i literaturze i necie. Jedynie opinie historyków. Ale bez źródeł.


U Tooze'a w "Wages of Destruction" jest rozdział poświęcony przełomowi 1939 i 1940 roku oraz wpływowi kampanii w Polsce na produkcję wojenną. Jest tam masa danych i cytowań z materiałów źródłowych, jeśli będzie to potrzebne to mogę je później przedstawić.

Natomiast skrócona teza wynikająca a treści rozdziału jest następująca - zużycie zapasów Wehrmachtu w 1939 było na tyle wysokie, że spodziewając się dużo dłuższej, a o podobnej intensywności kampanii we Francji przez całe pół roku pomiedzy jedną a drugą Niemcy skupili się na produkcji amunicji. Nie można natomiast jednoznacznie wskazać, że Niemcy na wojnę z Francją w listopadzie 1939 roku, gdyby trwała tyle co kampania w maju 1940, zapasów nie mieli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
dar75
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 857
Nr użytkownika: 46.768

 
 
post 6/11/2012, 12:48 Quote Post

QUOTE(Darkar 73 @ 6/11/2012, 11:51)
Nie mogę się z tobą zgodzić.

Oczywiście, że Europa pracowała na rzecz III Rzeszy. Pracowały zakłady we Francji i przymusowi robotnicy z Francji, Polski, Rosji itd, tak samo w Belgii, Holandii, Danii, Norwegii, Czech, Austrii, Jugosławii a także Polski...


Rozumiem, że zakłady Francji, Belgii, Holandii, Danii, Norwegii i Jugosławii pracowały na rzecz III Rzeszy jeszcze przed atakiem Niemiec na te Państwa?
A Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria także robiły co mogły by Wehrmaht rósł w siłę?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Darkar 73
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 79.983

Stefan Z Poczty
Zawód: specjalista
 
 
post 6/11/2012, 12:50 Quote Post

Do Baszybuzuk:

Gdybyś mógł się podzielić danymi z tegoż dzieła na forum będę wdzięczny. Temat ciekawy tym bardziej, iż może pozwolić nam mieć podstawy do analizy: czy faktycznie, jak na pierwszy rzut oka III Rzeszy poszło lekko i przyjemnie z nami, czy też udało nam się jednak trochę ich zaskoczyć i nie do końca nas docenili.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Darkar 73
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 79.983

Stefan Z Poczty
Zawód: specjalista
 
 
post 6/11/2012, 13:02 Quote Post

Do Dar75[B]

Jak wrócisz do mojego pierwszego posta w tematyce pracy całej Europy na rzecz III Rzeszy dowiesz się, że rozmawiamy o okresie po podboju przez III Rzeszę praktycznie całej Europy w momencie uderzenia na ZSRR, które nawet w dniu inwazji niemieckiej na jej tereny wysyłało transporty z surowcami do produkcji dla Niemiec ( niejako więc sowieci kręcili bata na swoje cztery litery, tak Stalin bał się wojny z Hitlerem). Więc kiedy Niemcy podbili wymienione przeze mnie kraje to one, pomimo twojego sarkazmu i złośliwości w twoim poście, pracowały na rzecz III Rzeszy. Wystarczy poczytać...

Co do Szwecji - pracowała na rzecz III Rzeszy również wysyłając surowce niezbędne dla przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy ( bodajże rudy żelaza i rzadkich metali). Hiszpania wysłała przykładowo ochotniczą dywizję, która walczyła pod berłem armii północ pod Leningradem. Portugalia - nie mam takiej wiedzy, ale podejrzewam, że nie byli święci tym bardziej, że tak samo jak w Hiszpanii rządzili tam faszyści. Szwajcaria nic nie robiła poza przechowywaniem kasy dla III Rzeszy i umożliwianiu kontaktów pomiędzy III Rzeszą i aliantami.Rumunia oddała praktycznie pod zarząd niemiecki swoje pola naftowe itd. Zatem proponuję mniej sarkazmu...Poszukaj a znajdziesz. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.007
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 6/11/2012, 13:26 Quote Post

QUOTE(Darkar 73 @ 6/11/2012, 12:50)
Gdybyś mógł się podzielić danymi z tegoż dzieła na forum będę wdzięczny. Temat ciekawy tym bardziej, iż może pozwolić nam mieć podstawy do analizy: czy faktycznie, jak na pierwszy rzut oka III Rzeszy poszło lekko i przyjemnie z nami, czy też udało nam się jednak trochę ich zaskoczyć i nie do końca nas docenili.


Jasne, przy czym nie sądzę, że uzyskasz odpowiedź na tak zadane pytanie.

Niemców kampania w Polsce kosztowała zaskakująco dużo w sensie relacji zużytego materiału do czasu, tzn. swoją skuteczność w boju okupowali dużą ilością wystrzelanej amunicji, żużyciem sprzętu (które nie było zużyciem permanentnym!) i generalnie wszystkim tym, co wiąże się z dużą intensywnością walk. Tak więc faktycznie, żeby pokonać polskie wojsko, musieli w jego kierunku wystrzelać dużo pocisków, zrzucić dużo bomb i spalić mnóstwo paliwa na manewry wokół niego.

Koszta te dały im szybkie zwycięstwo przy relacji strat krwawych 1 do 4. Czy relacja strat powiedzmy 1:3 zasadniczo zmienia tą matematykę? Poziomu strat, jaki Niemcy zanotowali we Francji (w stosunku do strat francuskich) i tak nie osiągamy. Z kolei w 1941 w trakcie Barbarossy Niemcy ponieśli już bardzo wysokie straty, ale trudno jest porównywać kampanię jednomiesięczną z półroczną....

Dlatego nawet relatywnie kosztowna (tak, tak) dla Niemców kampania francuska nie była długofalowo problemem, bo wysoki poziom strat trwał w niej jedynie miesiąc, podczas gdy Rosja wciągała w każdym miesiącu walk ekwiwalent strat każdej z wcześniejszych głównych kampanii. I front ten trwał i trwał...

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 6/11/2012, 13:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej