Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Muzeum Historii Żydów Polskich - kontrowersje, Pieniądze, atmosfera ...
     
Narodowy Demokrata
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 82.096

 
 
post 19/04/2013, 18:54 Quote Post

Witam, z powodu rocznicy powstania w gettcie zostało otwarte Muzeum Historii Żydów Polskich. Jakie jest wasze zdanie na tem temat?

Wprawdzie nie mam nic do prywatnych inicjatyw, bo nigdy mnie nie obchodzą cudze pieniądze, to przeraziłem się jak zobaczyłem koszty od państwa i darowizny na rzecz wspomnianego muzeum. A jeszcze bardziej atmosfera, bo już zdążyłem przeczytać kilka artykułów bądź wywiadów od pseudohistoryczek, które szkalują naród polski (poszukam linków, ale większość chyba zna).

Ogólnie uważam, że koszty stworzenia muzeum są nieproporcjonalne w stosunku do tego tematu historii, a atmosfera "winy Polaków powoduje", że raczej mam negatywne odczucia. Nie jesteśmy na tyle bogaci, żeby takie przybytki stawiać.

Poza tym jestem ciekawy, czy będzie tam poczet Żydów-komunistów, którzy w czasach 1945-1956 trzęsli naszym krajem bądź o Żydzie, który wydał Traugutta?

Ten post był edytowany przez Narodowy Demokrata: 19/04/2013, 19:00
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Recoil
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.123
Nr użytkownika: 13.511

 
 
post 19/04/2013, 20:15 Quote Post

QUOTE(Narodowy Demokrata @ 19/04/2013, 18:54)
Wprawdzie nie mam nic do prywatnych inicjatyw, bo nigdy mnie nie obchodzą cudze pieniądze, to przeraziłem się jak zobaczyłem koszty od państwa i darowizny na rzecz wspomnianego muzeum.


Ile pieniędzy dało na to państwo?

QUOTE
Poza tym jestem ciekawy, czy będzie tam poczet Żydów-komunistów, którzy w czasach 1945-1956 trzęsli naszym krajem bądź o Żydzie, który wydał Traugutta?


Mnie to też bardzo ciekawi. Czy będzie to faktycznie muzeum "Historii Żydów Polskich"? Jak znam życie, będzie to muzeum "Wybielonej Historii Żydów Polskich". Bez wzmianki o stosunkach polsko-żydowskich po 17.09.1939 czy po 1945 roku.

Twórca tematu w dość wyraźny sposób zaznaczył, że dużą część pieniędzy na to była państwowa, to jest także Jego, jakby nie patrzeć. A o niczym rzecz jasna nikt nie decydował, po za Decy Dętymi.
Co prawda, przydałoby się to wszystko poprzeć jakimiś wiarygodnymi liczbami, bez tego ciężko w ogóle coś pisać.


1. Ja też chciałbym poznać konkretne liczby.

2. W Polsce z tego co mi wiadomo nie ma muzeum poświęconego mordom dokonanym na Polakach w latach międzywojennych w ZSRR, gdzie zamordowano ponad 100 tysięcy naszych rodaków. Nie ma też chyba muzeum upamiętniającego Polaków zamordowanych przez UPA.

Dlaczego nasze państwo nie zajmie się tymi sprawami, zamiast dotować pokazywanie już pokazywanej ad nauseam historii Żydów? Ja osobiście mam od dawna wrażenie, że nasze państwo jest w patologiczny sposób filosemickie i zajmuje się w zbyt dużym stopniu ochroną pamięci o Żydach, a w zbyt małym chronieniem pamięci o Polakach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.219
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 19/04/2013, 20:56 Quote Post

QUOTE(Recoil @ 19/04/2013, 21:52)
2. W Polsce z tego co mi wiadomo nie ma muzeum poświęconego mordom dokonanym na Polakach w latach międzywojennych w ZSRR, gdzie zamordowano ponad 100 tysięcy naszych rodaków. Nie ma też chyba muzeum upamiętniającego Polaków zamordowanych przez UPA.

Dlaczego nasze państwo nie zajmie się tymi sprawami, zamiast dotować pokazywanie już pokazywanej ad nauseam historii Żydów? Ja osobiście mam od dawna wrażenie, że nasze państwo jest w patologiczny sposób filosemickie i zajmuje się w zbyt dużym stopniu ochroną pamięci o Żydach, a w zbyt małym chronieniem pamięci o Polakach.
*


A żeby dostać dotację, to przypadkiem nie trzeba między innymi mieć kapitału własnego i zgłosić się po ta dotację, jeśli mamy mówić o analogicznych sytuacjach?
Acz masz rację, przydałyby się podobne przybytki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Recoil
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.123
Nr użytkownika: 13.511

 
 
post 19/04/2013, 21:00 Quote Post

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/3C701E99

QUOTE
  Program wieloletni pod nazwą ˝Budowa Muzeum Historii Żydów Polskich˝ został ustanowiony uchwałą Rady Ministrów nr 191/2005 z dnia 19 lipca 2005 r., zgodnie z którym realizacja została zaplanowana od 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2009 r. Łączne koszty programu miały wynieść 80 mln zł, z tego 40 mln zł w ramach budżetu ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
(...)
Zgodnie z umową założycielską i innymi umowami trójstronnymi MKiDN [b]i miasto
finansują budowę siedziby muzeum.
[/b]


Ja jestem zdecydowanie przeciwny marnowaniu pieniędzy polskich podatników na chronienie pamięci o innym narodzie. To samo uważam o udziale miasta jako warszawiak. Czy naprawdę Polska i Warszawa mają za dużo pieniędzy, nie było ważniejszych potrzeb?

Ten post był edytowany przez Recoil: 19/04/2013, 21:03
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.219
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 19/04/2013, 21:05 Quote Post

QUOTE(Recoil @ 19/04/2013, 22:00)
Ja jestem zdecydowanie przeciwny marnowaniu pieniędzy polskich podatników na chronienie pamięci o innym narodzie. To samo uważam o udziale miasta jako warszawiak. Czy naprawdę Polska i Warszawa mają za dużo pieniędzy, nie było ważniejszych potrzeb?
*


Wiesz, to jednak też nasza historia-naszych sąsiadów, a także współplemieńców nieraz tak naprawdę.
Warto by jednak albo pierwej dawać kasę na inne rzeczy (czy jednak ktoś tej kasy chciał?), albo chociaż dopilnować stosownego jej wykorzystania.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 19/04/2013, 21:05 Quote Post

Twórca tego poruszającego tematu stwierdził tylko że 'zobaczył' jakieś koszty i nic ponadto.

Toteż nie wiemy, czy mowa o określonych przepisami dotacjach, darowiznach, czy też wręcz jakichś potencjalnie lewych interesach, tudzież czy piniędze były od pewnego świętego z Miry.

Więc dopóki TT nie pokaże nam, abyśmy też mogli zobaczyć i uwierzyć....
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Recoil
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.123
Nr użytkownika: 13.511

 
 
post 19/04/2013, 21:11 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 19/04/2013, 21:05)
Wiesz, to jednak też nasza historia-naszych sąsiadów, a także współplemieńców nieraz tak naprawdę.


W przeważającej mierze to nie jest nasza (Polaków) historia. To jest przede wszystkim historia innego narodu, mniejszości narodowej żyjącej w Polsce.

Tak w ogóle to w II RP Żydów było około 10%, ale Ukraińców było więcej, bo bodajże około 16%. Czy historii naszych "sąsiadów", a także "współplemieńców" - Ukraińców też należy zbudować muzeum?


Ten post był edytowany przez Recoil: 19/04/2013, 21:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 19/04/2013, 21:13 Quote Post

QUOTE(Spiryt @ 19/04/2013, 21:05)
Twórca tego poruszającego tematu stwierdził tylko że 'zobaczył' jakieś koszty i nic ponadto.

Toteż nie wiemy, czy mowa o określonych przepisami dotacjach, darowiznach, czy też wręcz jakichś potencjalnie lewych interesach, tudzież czy piniędze były od pewnego świętego z Miry.

Więc dopóki TT nie pokaże nam, abyśmy też mogli zobaczyć i uwierzyć....
*


Od świętych bym się pieniędzy raczej nie spodziewał...
Ale starczy popatrzeć na budynek, żeby wiedzieć, że koszta i budowy i utrzymania muszą być, oj duże. Gdzie w ogóle można się o takim czymś dowiedzieć?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 19/04/2013, 21:18 Quote Post

Filosemityzm pewnych kręgów mnie też drażni ale nie można udawać, że Historia Żydów Polskich nie jest historią Polski więc przestrzegam przed podejściem, że to chronienie pamięci o całkowicie innym, obcym nam narodzie. Co nie zmienia faktu, że na żydowskie tematy idzie dużo kasy, że pod pozorem wielokulturowości zwraca się uwagę głównie na Żydów ale to inna sprawa.

Bardziej mnie martwi ewentualne powstanie Muzeum Śląska według koncepcji RAŚ.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Recoil
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.123
Nr użytkownika: 13.511

 
 
post 19/04/2013, 21:28 Quote Post

QUOTE(karolz77 @ 19/04/2013, 21:18)
Filosemityzm pewnych kręgów mnie też drażni ale nie można udawać, że Historia Żydów Polskich nie jest historią Polski więc przestrzegam przed podejściem, że to chronienie pamięci o całkowicie innym, obcym nam narodzie.


Należy rozróżnić historię Polski jako państwa czy kraju od historii narodu polskiego. A jeżeli zajmujemy się historią Polski jako państwa/kraju, to powinniśmy zbudować nie muzeum upamiętniające polskich Żydów, bo informacji o tym jest mnóstwo, a np. muzeum upamiętniające polskich Ukraińców, których przecież było więcej niż Żydów. Czemu nota bene oczywiście też jestem przeciwny, ale chcę ukazać absurdalność pewnej linii argumentacji i jednocześnie patologię trawiącą w tym względzie polskie państwo - cóż tego, że Ukraińców było więcej - Żydzi "są" przecież ważniejsi!

QUOTE
Co nie zmienia faktu, że na żydowskie tematy idzie dużo kasy, że pod pozorem wielokulturowości zwraca się uwagę głównie na Żydów ale to inna sprawa.


Tak - patologiczny filosemityzm bywa promowany między innymi pod płaszczykiem wielokulturowości. Inną fałszywą przykrywką bywa "dialog polsko-żydowski" polegający na tym, że strona polska słucha i przytakuje stronie żydowskiej.

QUOTE
Bardziej mnie martwi ewentualne powstanie Muzeum Śląska według koncepcji RAŚ.


Tak, ale te pieniądze można było wydać na coś lepszego. Ja chciałbym się doczekać kiedyś muzeum poświęconego międzywojennym polskim ofiarom Stalina (ponad 100 tysięcy ofiar!) lub ofiarom UPA.

Ten post był edytowany przez Recoil: 19/04/2013, 21:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.219
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 19/04/2013, 21:42 Quote Post

Panowie, ustalmy jedno.
O ile wiem, to państwo dokłada, bo ktoś poprosił o kasę, spełnił wnioski formalne, więc według wszelkich prawideł powinien ją dostać. To tyle w temacie. Jedyne, co można zrobić, to pilnować, żeby w wiadomym przybytku nie przekłamywano historii, a dajecie sygnały-być może słuszne-że może do tego dojść.
Inaczej rzecz by się miała, gdyby owa inicjatywa dostała priorytet przed inną, z polskiego punktu widzenia ważniejszą-wiadomo, jak z tym jest? Przy czym nie sądzę, by przepisy jakoś promowały np. muzeum wsi polskiej przed muzeum Żydów polskich, ale raczej tych, którzy pierwsi złożą wniosek-tu wracamy do punktu wyjścia.



Spirycie-ma. Podobnie, jak całe polskie (i nie tylko) lotnictwo...

Ten post był edytowany przez Tromp: 19/04/2013, 21:43
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Recoil
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.123
Nr użytkownika: 13.511

 
 
post 19/04/2013, 21:42 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 19/04/2013, 21:42)
Panowie, ustalmy jedno.
O ile wiem, to państwo dokłada, bo ktoś poprosił o kasę, spełnił wnioski formalne, więc według wszelkich prawideł powinien ją dostać.


Moim zdaniem nie powinien. Należałoby się jeszcze - przy tak dużej inwestycji - zapytać obywateli czy mieszkańców miasta, co sądzą o takim sposobie wydatkowania ich pieniędzy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.219
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 19/04/2013, 22:17 Quote Post

QUOTE(Recoil @ 19/04/2013, 22:42)
Moim zdaniem nie powinien. Należałoby się jeszcze - przy tak dużej inwestycji - zapytać obywateli czy mieszkańców miasta, co sądzą o takim sposobie wydatkowania ich pieniędzy.
*


A to dlaczego? Ktoś cię pyta, czy chcesz sfinansować film zamiast kupić czołg lub vice versa? Nie. Ktoś cię pyta, czy chcesz kupna komputerów dla X szkół zamiast nowego odcinka autostrady lub odwrotnie? Nie.
Dlaczego z tym miałby być wyjątek?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Thomuss
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 143
Nr użytkownika: 4.829

Stadhouder Republiki
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Antyfaszysta
 
 
post 19/04/2013, 23:58 Quote Post

Skoro państwo dotuje budowę Świątyni Opatrzności Bożej to równie dobrze może dotować muzeum Żydów. Tym bardziej, że o ile mi wiadomo, byli oni obywatelami polskimi, płacili podatki a także służyli w wojsku polskim (patrz temat o oficerach pochodzenia żydowskiego zamordowanych w Katyniu).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Recoil
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.123
Nr użytkownika: 13.511

 
 
post 20/04/2013, 6:40 Quote Post

QUOTE
Tym bardziej, że o ile mi wiadomo, byli oni obywatelami polskimi, płacili podatki a także służyli w wojsku polskim (patrz temat o oficerach pochodzenia żydowskiego zamordowanych w Katyniu).


Jak już pisałem wcześniej:

1. To że byli współobywatelami nie zmienia faktu, że nie byli Polakami i że jest to zasadniczo dotowanie innego narodu.

2. Jeżeli mielibyśmy patrzyć pod kątem współobywatelstwa, to np. w II RP więcej było Ukraińców (16%) niż Żydów (10%). Dlaczego Żydzi będą mieć muzeum, a Ukraińcy nie? Dlatego, bo wśród polskich elit rozpowszechniony jest patologiczny filosemityzm, a Żydzi są traktowani w sposób uprzywilejowany.

3. O Żydach i tak mówi się dużo, poświęca się im bardzo dużo, proporcjonalnie rzecz biorąc dużo za dużo czasu i uwagi. Są natomiast takie sprawy jak np. mordy na Polakach w międzywojennym ZSRR (ponad 100 tysięcy ofiar) czy też mordy na Polakach dokonane przez UPA, które są relatywnie rzecz biorąc ignorowane. Jeżeli państwo polskie i miasto Warszawa mają pieniądze na muzeum, to w pierwszej kolejności należałoby zbudować muzeum upamiętniające tych właśnie ludzi.


Wcześniej w wątku wyrażałem też opinię, że muzeum będzie przedstawiać historię Żydów w Polsce w sposób zafałszowany, bez informowania o rzeczach niewygodnych dla strony żydowskiej. W tym kontekście ciekawy jest poniższy wywiad z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdanem Zdrojewskim:

http://www.rp.pl/artykul/654702.html

QUOTE
PAP: Jak będzie wyglądała wystawa?

B.Z.: Będzie miała charakter narracyjny. Opowie o historii Żydów w Polsce w kontekście naszej historii. Będzie ilustrować elementy życia codziennego, obyczajowość, kulturę, religię i najważniejsze wydarzenia pojawiające się od samego początku, aż do końca lat osiemdziesiątych. Nie unika żadnych trudnych tematów.


Podejrzewam, że minister rozmija się z prawdą - wystawa zapewne będzie unikać tych tematów, które są niewygodne dla strony żydowskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej